Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne spotkania dla seniorów. W programie kino, wycieczki i porady [wideo]

Anna Folkman
Jakie tajemnice kryje w sobie Szczecin? Jak znaleźć coś w Internecie? Jakie buty kupić, by sobie nie zaszkodzić? Jak zaoszczędzić z emerytury i co trzeba wiedzieć o testamencie? Do tego wyjścia do kina i teatru oraz wycieczki. To tylko niektóre tematy bezpłatnych spotkań dla seniorów, które odbywają się w Szczecinie.

Codziennie rano szeroko otwierają drzwi.Przy ul. Koński Kierat 8, gdzie znajduje się ich siedziba, przed wejściem stoi krzesełko. Tylko na chwilę, kiedy jest na to czas, siada na nim przemiła starsza pani, której powierzono ważne zadanie. Pani Krysia, wolontariuszka zagaduje przechodzących seniorów, rozdaje foldery i zaprasza do środka.

To siedziba Fundacji Humanum (B)est, która jest niewielką organizacją, ale robi rzeczy ważne i wielkie. Wszystko zaczęło się od działań na rzecz rozwoju zawodowego mieszkańców Szczecina.

- Gdy przychodziły do nas osoby w wieku około 50 lat , które miały trudności z odnalezieniem się na rynku pracy, zaczęliśmy zauważać ich problemy. Misja wspierania rozwoju zawodowego zaczęła ewoluować w kierunku polepszania wszystkich aspektów życia seniorów, nie tylko tego zawodowego - mówi Beata Babiak, wiceprezes fundacji Humanum (B)est. - Zaczęliśmy przyglądać się naszym podopiecznym nie tylko pod kątem zawodowym, ale także osobistym, społecznym, zdrowotnym.

W ubiegłym roku fundacja realizowała projekt w ramach małych dotacji dla organizacji pozarządowych z funduszy urzędu miasta. Udało się uzyskać pieniądze na pilotażowy program, w którym seniorzy mogli korzystać z różnego rodzaju tematycznych bezpłatnych spotkań. Za 10 tys. złotych przedsięwzięcie można było przeprowadzić tylko na małą skalę, ale pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Seniorzy byli zachwyceni.

- W tym roku postanowiliśmy wystartować w ogólnopolskim konkursie wspierania aktywności osób starszych (ASOS), który organizuje minister pracy i polityki społecznej dodaje pani Beata. - Na 1,7 tys. organizacji z całej Polski zajęliśmy 25. pozycję i dostaliśmy dotację na nasze działania. Jest to ok. 130 tys. zł. Oczywiście konieczny jest także finansowy wkład własny oraz zaangażowanie wolontariuszy, wykładowców. Dzięki tym pieniądzom mogliśmy jednak zaplanować działania aż do końca tego roku. Mamy więcej zajęć, nowe pomysły na tematy. Wzięliśmy pod uwagę wszystko to, co mówili nam podczas pilotażu uczestnicy, chcemy spełnić ich oczekiwania. Tym razem chcieliśmy, by te spotkania miały formułę integracji pokoleniowej. Jest wiele cennych rzeczy, które może przekazać senior - młodemu i odwrotnie młody - seniorowi. Chodzi nam o to, by oba pokolenia czerpały od siebie jak najwięcej, a także by zlikwidować w osobach starszych poczucie wyobcowania, "odstawienia na boczny tor".

Właśnie dlatego np. zajęcia z tego, jak szukać informacji w internecie, czy robić zakupy w sieci prowadzą młodzi ludzie, a warsztaty tematyczne, historyczne wykładowcy starsi wiekiem, którzy zakończyli już kariery zawodowe i teraz z ochotą przekazują swoją wiedzę innym. Dużą popularnością cieszą się zajęcia prowadzone przez dr. Romana Milkiewicza, znanego ortopedę. Starszy pan doktor jest jak torpeda. To zwolennik ruchu w każdej postaci. Potrafi zachęcić do aktywności wszystkich, niezależnie od wieku, podpowie co robić a czego nie dla dobra kolan czy kręgosłupa, jak dobrać wkładki do butów, czy też jak trzymać kijki do Nordic Walking.

Spotkania rozpoczęły się kilka tygodni temu i potrwają do końca tego roku. Tematyka się powtarza, dlatego można wybrać dla siebie dogodny termin i uczestniczyć we wszystkich panelach.

- Do zaoferowania mamy wyjścia do teatru, kina, wycieczki, wykłady, warsztaty (m.in. kulinarne z dietetykiem i komputerowe). W projekcie powinno wziąć udział ponad 200 osób. Nadal mamy wolne miejsca i serdecznie zapraszamy dojrzałe osoby, które mają wolny czas i chciałyby spotkać się w miłym gronie, porozmawiać, posłuchać o czymś interesującym czy wybrać się na wycieczkę - kończy pani Beata.

Program:
19 maja g. 11 Wycieczka po Szczecinie z przewodnikiem i przystankiem na bułkę ze śledziem
28 maja, g. 12 O czym opowiada Rembrandt w "Pejzażu z miłosiernym Samarytaninem" niepowtarzalna okazja ujrzenia w Szczecinie oryginału obrazu i wysłuchania komentarza eksperta Muzeum Narodowego
28 maja, g. 18 Wyjście do kina Film "Bogowie" o historii prof. Zbigniewa Religii, w znakomitej roli Tomasz Kot
1 czerwca Czy uda się oszczędzić z niskiej emerytury? Nie łykaj każdej promocji wykład ze specjalistą finansowym
2 czerwca Senior w e-urzędzie, Karta seniora. Czy warto ją mieć?
8 czerwca Zaprośmy sąsiadów na partyjkę zajęcia integracyjne (gry w Chińczyka, w karty, warcaby i in.)
9 czerwca Jak młodo wyjść na zdjęciach? - warsztaty fotograficzne w plenerze z użyciem własnego aparatu
5 czerwca Wyjście do teatru na spektakl "Wybierz Osiecką raz jeszcze"
11 czerwca - Szlachetne zdrowie tematyczne wykłady psychologa klinicznego i coacha zdrowia
12 czerwca Dziedziczenie, testament, sukcesja, pełnomocnictwa spotkanie z notariuszem i indywidualne porady prawnika
14 czerwca Wyjście do teatru na spektakl "Lata 20. lata 30. dawnych wspomnień czar"
15 czerwca Piękno słowa warsztaty poetyckie z zachodniopomorską poetką Krystyną Nawój
16 czerwca Poczytam Ci...- wieczór z literaturą piękną
Zapisy osobiste i telefoniczne, liczba miejsc ograniczona, wszystkie wydarzenia bezpłatne.

Więcej informacji, terminy i tematyka pozostałych spotkań: Fundacja Humanum (B)est, ul. Koński Kierat 8, Szczecin, tel. 515 133 344, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński