Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korpus w Szczecinie oczkiem w głowie NATO [wideo, zdjęcia]

Marek Jaszczyński [email protected]
Polska stawia na Korpus  i zrobi wszystko, by był on realną strukturą służącą NATO i obronie Polski -  mówi Tomasz Siemoniak, szef MON.
Polska stawia na Korpus i zrobi wszystko, by był on realną strukturą służącą NATO i obronie Polski - mówi Tomasz Siemoniak, szef MON. Sebastian Wołosz
W piątek w kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego spotkali się ministrowie obrony Niemiec, Danii i Polski, czyli państw założycielskich szczecińskiej jednostki.
Koszary Bałtyckie z szefami obrony

Koszary Bałtyckie z szefami obrony

- Wola ramowych państw Korpusu zyskała rangę decyzji sojuszniczych i od tego momentu bardzo intensywnie pracujemy, by Korpus był gotowy, aby stawać się organizatorem obrony we wschodniej Europie - powiedział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Najważniejszym zadaniem dla Korpusu jest osiągnięcie w 2016 roku gotowości do kierowania m.in. połączonymi siłami zadaniowymi bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force VJTF) tzw. szpicą, siłami odpowiedzi NATO (NATO Response Force NRF) oraz jednostkami integracyjnymi sił NATO (NATO Force Integration Units NFIUs) z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. W chwili obecnej zadaniem Korpusu jest podniesienie jego gotowości, zaczynające się od zwiększenia istniejącej struktury, która, zgodnie z trójstronnym porozumieniem, ma być wdrożona do połowy tego roku.

Podwyższenie gotowości bojowej oznacza przede wszystkim skrócenie czasu, jaki Korpus ma na wykonanie zadania. Dotychczas, było to do 180-ciu dni, podczas gdy, po osiągnięciu wyższej gotowości bojowej będzie to do 90-ciu dni, lub mniej, w zależności od tego, do której kategorii gotowości Korpus zostanie przygotowany.

Kolejne etapy to zdanie testów tzw. Pełnej Gotowości Operacyjnej (Full Operational Capability) do dowodzenia jako dowództwo Korpusu, a także jako dowództwo połączone, współpracujące z komponentem powietrznym i morskim. Kluczowe będzie także przyszłoroczne spotkanie sojuszu w Polsce .

- Do szczytu sojuszu w Warszawie korpus będzie liczył 20 państw - mówi Ursula von der Leyen, szefowa resortu obrony Niemiec. - Korpus będzie liczył 400 żołnierzy, w tym stu z Niemiec.

Więcej państw w korpusie
W tym roku, znacząco powiększy się wielonarodowa rodzina Korpusu. Obecnie to 14 państw, wkrótce przybędzie pięć nowych krajów: Francja, Grecja, Holandia, Turcja i Wielka Brytania. Hiszpania wyśle do nas swojego obserwatora. W tym roku odbędą się także największe ćwiczenia w historii korpusu - Compact Eagle 2015 w listopadzie. Będą to ćwiczenia z udziałem sztabów dwóch dywizji, pięciu brygad i dwóch batalionów. Ćwiczenia odbędą się w Warszawie i jej okolicach i realizowane będą wg scenariusza dotyczącego obrony kolektywnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński