Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Mariana Jurczyka zamiast Obrońców Stalingradu w Szczecinie?

Marek Rudnicki [email protected]
Ul. Obrońców Stalingradu do początku lat 50. XX w. nosiła imię kardynała Ledóchowskiego. Na-zwę zmieniono po tym, gdy oficer radziecki strzelał tu do przechodniów, co spowodowało rozruchy
Ul. Obrońców Stalingradu do początku lat 50. XX w. nosiła imię kardynała Ledóchowskiego. Na-zwę zmieniono po tym, gdy oficer radziecki strzelał tu do przechodniów, co spowodowało rozruchy Andrzej Szkocki
Stowarzyszenie Grudzień '70 proponuje: ulica Mariana Jurczyka zamiast Obrońców Stalingradu. Centrum Dialogu Przełomy im. Edmunda Bałuki? Marszałek: za wcześnie o tym mówić.

Do Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności Rady Miasta Szczecin wpłynęły dwa wnioski: Stowarzyszenia Grudzień '70-Styczeń '71, Solidarności i Solidarności '80. Pierwszy o zmianę nazwy ulicy Obrońców Stalingradu na Mariana Jurczyka.

- Uważamy, że tak ważna postać dla historii Szczecina powinna być uhonorowana - mówi Grażyna Adamska, sekretarz Stowarzyszenia Grudzień '70-Styczeń '71.

- Mamy nadzieję, że ta społeczna inicjatywa spotka się ze zrozumieniem ze strony radnych Szczecina - dodaje Mieczysław Jurek, przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności.

Szef komisji bezpieczeństwa, Piotr Jania informuje, że wniosek zostanie przesłany do zaopiniowania do komisji kultury, jak również do Rady Osiedla Centrum. Gdy komisji bezpieczeństwa znane będą te dwie opinie, dopiero wówczas skieruje wniosek do rady miasta.

- Mamy teraz wybory do rad osiedlowych, można więc spodziewać się, że to ta nowo wybrana rada będzie wniosek opiniowała - tłumaczy Jania. - Tym samym prawdopodobnie wniosek, jeśli zostanie pozytywnie zaopiniowany przez wszystkich, pod obrady rady miasta trafi dopiero po wakacjach. Moim prywatnym zdaniem, zmiana nazwy ulicy wiąże się ze zmianą wielu dokumentów i innymi komplikacjami. Może więc lepiej nazwać imieniem Jurczyka jakąś nową ulicę, zamiast komplikować sytuację.

- Przecież nie ma już Stalingradu, a w Szczecinie ulica nadal istnieje - dziwi się Grażyna Adamska.

Druga część wniosku dotyczy nadania imienia Edmunda Bałuki jakiejś ulicy. Tę część komisja skierowała do banku nazwisk.

Już wcześniej Stowarzyszenie Kontra 2000 wnioskowało do marszałka, aby budowane Centrum Dialogu Przełomy nazwać imieniem Bałuki. Pomysł poparł m.in. Andrzej Milczanowski, przywódca strajków w 1988 r. i Stanisław Wądołowski, zastępca Lecha Wałęsy w 1980 r.

- To propozycja bardzo ciekawa i godna rozważenia, jednak naszym zdaniem, przedwczesna - w imieniu marszałka odpowiadają jego podwładni. - Propozycja powinna zostać rozważona przez kolegium doradcze CDP ds. historii najnowszej.
Edmund Bałuka
Przywódca strajku w roku 1971. Zmusił I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka do przyjazdu do stoczni na negocjacje z robotnikami. W stanie wojennym więziony. Twórca Polskiej Partii Socjalistycznej. Zmarł 8 stycznia 2015 roku.

Marian Jurczyk
Uczestnik strajków w roku 1970 i przywódca protestu w roku 1980. Przeciwnik porozumień Okrągłego Stołu i twórca NSZZ Solidarność '80. W wyborach parlamentarnych w 1997 r. jako kandydat niezależny uzyskał mandat senatora. W kolejnym roku zorganizował własne ugrupowanie Niezależny Ruch Społeczny, który wszedł w skład prawicowego bloku Ruch Patriotyczny Ojczyzna. W 1998 r. radny sejmiku wojewódzkiego. Dwukrotnie pełnił funkcję prezydenta Szczecina. Pierwszy raz w 1998 r., i drugi raz w 2002 r. Zmarł 30 grudnia 2014 r. na skutek choroby nowotworowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński