Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili pamięć bohaterów sprzed 70 lat

Marek Jaszczyński
Uroczystości upamiętniające walki nad Odrą
Uroczystości upamiętniające walki nad Odrą por. Błażej Łukaszewski
Uroczysty apelu na Cmentarzu Wojennym w Siekierkach i spotkanie pod Pomnikiem Sapera w Gozdowicach. W regionie odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicę forsowania Odry.

Uczestnicy rocznicowych obchodów wzięli udział w Uroczystym Apelu na Cmentarzu Wojennym, podczas którego wysłuchano przemówień, odczytano Apel Poległych oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetniła wojskowa asysta honorowa wystawiona przez 12 Brygadę Zmechanizowaną przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej ze Szczecina.

16 kwietnia 1945 roku o godz. 5.45 po 30 minutowym przygotowaniu artyleryjskim 1 Armia Wojska Polskiego przeszła do natarcia. Na prawym skrzydle 1 DP i 6 pp 2 DP sforsowały Odrę (w pasie działań 1 AWP głębokość rzeki w wielu miejscach przekraczała 4 m, szer. 250-300 m, dolina pomiędzy Odrą a Starą Odrą zatopiona była na szer. 1-2,5 km; liczne wysepki i mielizny utrudniały forsowanie rzeki; wały przeciwpowodziowe, kanały melioracyjne itp. tworzyły naturalne przeszkody dla nacierających wojsk, a po nich siły 3 DP i pozostałość 2 DP i przełamano pierwszą pozycję.

W wyniku walk 16 kwietnia 1 DP sforsowała Odrę na odcinku 2 km, i opanowała przyczółek na głębokość 1,5 km. 6 pp 2 DP przeprawił wszystkie pododdziały[1]. Na lewym skrzydle, z przyczółka, 47 A przełamała pierwsza i drugą pozycję niemiecką. Po pierwszym dniu walk 1 AWP zdobyła przyczółek szerokości 9 km. i głębokości 0,5 km., co pozwoliło przeprawić wszystkie siły łącznie z artylerią i wojskami pancernymi i kontynuowanie natarcia.

Nocą 16/17 kwietnia dowódca armii wprowadził do walki 6 DP. 18 kwietnia 1 AWP przełamała główny pas obrony i opanowała wschodni brzeg Starej Odry. 4 DP wzmocniona czołgami i działami wspólnie z 3 DP 19 kwietnia wykonała manewr oskrzydlający, uderzając z rejonu Wriezen w skrzydło obrony niemieckiej. 2 DP w tym czasie forsowała Starą Odrę opanowując Neugaul i zmuszając Niemców do odwrotu.

Po walkach oddziałów pierwszorzutowych natarcie prowadziło główne zgrupowanie uderzeniowe (3 i 2 DP). 2 DP wdarła się w obronę niemiecką na głębokość 3-4 km., a 3 DP na 5-6 km[1]. 1 AWP przeszła do działań pościgowych w kierunku Oranienburga[2]. 21 kwietnia prawe skrzydło 1 AWP przełamało kolejną rubież obrony. 4 DP wysunęła się daleko na zachód opanowując rejon Bernau. Między 4 DP, a pozostałymi dywizjami powstała luka w którą wprowadzono 1 BK, następnie 6 DP. W nocy 22/23 kwietnia 3, 6 i 4 DP sforsowały Kanał Hohenzollernów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński