Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja testowała nowych funkcjonariuszy. Z kopytami [wideo, zdjęcia]

agat
Pierwszym sygnałem, że koń może dostać się do służby w policji jest wzrost, musi być wysoki i dobrze zbudowany. Ważne jest, aby był ciekawski, ponieważ zwierzęta te z natury są bardzo płochliwe. Konie policyjne działają wbrew swoim instynktom.
Pierwszym sygnałem, że koń może dostać się do służby w policji jest wzrost, musi być wysoki i dobrze zbudowany. Ważne jest, aby był ciekawski, ponieważ zwierzęta te z natury są bardzo płochliwe. Konie policyjne działają wbrew swoim instynktom. Sebastian Wołosz
Od lat konie zasilają policyjne oddziały i to nie bez powodu. Mundurowi nie kryją, że w wielu sytuacjach zwierzęta te są skuteczniejsze niż radiowozy czy piesze zastępy. Dziś odbyła się kolejna atestacja, po której szczeciński zastęp konnej policji zostanie zasilony.
Atestacja koni policyjnych

Policyjne testy koni

- W tej chwili mamy 7 koni, z czego po dzisiejszej atestacji do służby będzie mogło wejść 5 nowych - informuje st. Sierżant Agnieszka Kasprzak z referatu konnego szczecińskiej policji. - Dziś jest drugi dzień atestacji, po jego zakończeniu Korsarz i Cynober, pierwsze konie, które do nas trafiły w ubiegłym roku, będą gotowe do pełnienia służby na terenie Szczecina.

Konie są podstawą zabezpieczeń imprez masowych. Jeżeli chodzi o konfrontację z agresywnym tłumem są niezastąpione. Ponad to jeździec siedzi wyżej, znajduję się "ponad" tłumem, co pozwala więcej dostrzec i szybciej zareagować. Do niektórych miejsc koń dotrze łatwiej niż służby zmotoryzowane lub piesze patrole. Zwierzęta te są stworzone do tego, by pokonywać kilometry, przez to świetnie uzupełniają siły służb prewencyjnych.

- Atestacja odbywa się raz w roku, by upewnić się, że koń nie stracił swoich walorów i umiejętności - mówi st. Sierżant Agnieszka Kasprzak. - Dziś oceniane są młode konie. Stare, co roku muszą odnawiać atesty. Podczas służby koń znajduję się w sytuacjach bardzo stresujących i ma prawo po nich nie wrócić do pełnej stabilności. Dlatego cały czas je kontrolujemy i ciągle z nimi ćwiczymy. Zgodnie z przepisami, konie minimum raz w tygodniu ćwiczone są pod względem odwagi.

Pierwszym sygnałem, że koń może dostać się do służby w policji jest wzrost, musi być wysoki i dobrze zbudowany. Ważne jest, aby był ciekawski, ponieważ zwierzęta te z natury są bardzo płochliwe. Konie policyjne działają wbrew swoim instynktom. Nie łatwo znaleźć wierzchowca spełniającego wszystkie wymagania.

Podczas dzisiejszego sprawdzianu zwierzęta musiały zmierzyć się m.in. z przejściem "małpiego gaju" - serii przeszkód, która dla przeciętnego wierzchowca jest nie do przebrnięcia, zaliczyć jazdę zespołową w szyku, stawić czoła płonącym przeszkodą, hałasującemu tłumowi oraz podejść do współpracy z oddziałami prewencyjnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński