Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posterunek sokistów w Świnoujściu zostanie zlikwidowany

Wojciech Basałygo
W odległych planach SOK jest utworzenie nowego posterunku. Jednak niekoniecznie w Świnoujściu.
W odległych planach SOK jest utworzenie nowego posterunku. Jednak niekoniecznie w Świnoujściu. Wojciech Basałygo
Strażnicy SOK w Świnoujściu do tej pory pełnili całodobowe dyżury. Podejmowali kilkadziesiąt interwencji miesięcznie. Z odległego Szczecina, trudno będzie o taką mobilność i skuteczność. Ta decyzja może zaważyć na bezpieczeństwie osób i ładunków. To też problem dla Międzyzdrojów, Wolina, Kamienia i Goleniowa.

Ładunki przewożone do portu drogą kolejową, gazoport, najbardziej popularny szlak kolejowy nad Bałtyk i bezpieczeństwo podróżnych mogą być wkrótce zagrożone. Podjęto decyzję o likwidacji posterunku Straży Ochrony Kolei w Świnoujściu i przeniesieniu wszystkich funkcjonariuszy do Szczecina.

W posterunku SOK Świnoujście zatrudnionych jest 10 pracowników. Do tej pory pełnili całodobowe dyżury. Podejmowali kilkadziesiąt interwencji miesięcznie. Odpowiadali m.in. za bezpieczeństwo na stacjach kolejowych. Problem likwidacji posterunku dotknie nie tylko Świnoujście, ale także Międzyzdroje, Wolin, Wysoką Kamieńską, Goleniów i Kamień Pomorski.

- Problem stanu osobowego tej jednostki stanowi specyfika miejsca i koszty utrzymania - tłumaczy insp. Grzegorz Pawlak z Regionalnej Komendy Straży Ochrony Kolei w Szczecinie. - Dlatego brakuje chętnych do pracy na oferowanych warunkach. Przeprowadzane rekrutacje nie pozwalały na dobór kandydatów do służby.

Tymczasem, strażnicy w nieoficjalnych rozmowach tłumaczą, że współpraca z dotychczasowym komendantem nie należy do najłatwiejszych.

- Informowaliśmy byłego komendanta regionu w Szczecinie pana Plebańskiego o sytuacji na posterunku - mówi jeden z funkcjonariuszy, który chce zachować anonimowość. - Odbyło się zebranie, na którym poruszyliśmy ten temat, lecz problem został zamieciony pod dywan.

Jak się dowiedzieliśmy komenda regionalna analizowała skutki likwidacji posterunku w Świnoujściu. Wychodzi na to, że trudno będzie prowadzić skuteczne interwencje z oddalonego o 100 kilometrów Szczecina.

- Podejmując decyzję o likwidacji brano pod uwagę fakt, iż osoby dotychczas zatrudnione w posterunku w Świnoujściu znajdą zatrudnienie w Szczecinie - wyjaśnia inspektor Grzegorz Pawlak. - Wzmocnienie komendy o te etaty przy dalszej współpracy z policją w Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim oraz Goleniowie pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa na co najmniej tym samym poziomie, jak obecnie.

Problem polega jednak na tym, że wcale nie ma pewności co do tego, że owych dziesięciu funkcjonariuszy będzie chciało pracować w Szczecinie. Głównie ze względu na niedogodny dojazd do pracy. Odległość i czas dojazdu wyraźnie się wydłużą. Dlatego część funkcjonariuszy już zapowiedziała, że będzie szukać pracy bliżej miejsca zamieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński