Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa obrony kraju. MON szuka sojuszników [wideo]

Marek Jaszczyński, [email protected]
MON widzi potencjał obronny w klasach wojskowych
MON widzi potencjał obronny w klasach wojskowych Zdzisław Surowaniec/echodnia.eu
Ministerstwo obrony: organizacje paramilitarne to dopełnienie rezerw dla armii.

Pomysł wykorzystania umiejętności członków ruchów paramilitarnych padł na niedawnym kongresie organizacji proobronnych w Warszawie. Resort ogłosił, że organizacje paramilitarne to dopełnienie rezerw osobowych armii, dopełnienie Narodowych Sił Rezerwowych. Wojsko może w tych szeregach szukać najlepszych kandydatów do służby.

- Zdecydowaliśmy w ministerstwie o wdrożeniu nowego etapu funkcjonowania NSR. Zamierzamy stworzyć komponent terytorialny opierając go o Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Wojskowe Komendy Uzupełnień, tworząc 2,5 tys. stanowisk, w tym do 500 żołnierzy zawodowych i do 2 tys. żołnierzy NSR - mówi Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. - W czasie mobilizacji ten komponent stanowić będzie podstawę rozwinięcia wojskowej obrony terytorialnej, a w czasach pokojowych będzie realizował zadania zarządzania kryzysowego.

W ten nurt wpisuje się Gwardia Narodowa ze Szczecina. Jej przedstawiciele byli na kongresie, w czasie którego powołano federację organizacji proobronnych, składającą się z siedmiu podmiotów.

Czy GN też przystąpi do związku? - Wydamy w tej sprawie oświadczenie pod koniec tygodnia - mówi Bartłomiej Ilcewicz, współzałożyciel GN. - Musimy to omówić, bo nie wszyscy uczestniczyli w kongresie.

Nie ma jednomyślności wśród organizacji. Pomysł resortu obrony w sprawie federacji skrytykowało stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl, które jest zdania, że nie jest to koncepcja armii obywatelskiej lub obrony terytorialnej, a jedynie próba "łatania dziury" w rezerwach osobowych wojsk operacyjnych bez odwieszania poboru. ON oczekuje na rozwiązanie systemowe i proponuje budowę Krajowego Systemu Armii Krajowej.

Dodajmy, że na wsparcie MON mogą liczyć nie tylko takie organizacje jak GN, ale i klasy mundurowe. Klasa wojskowa funkcjonuje m.in. w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. Szkoła ma na swoim koncie porozumienie o współpracy z organizacją społeczno-militarną "Strzelec" i patronat Akademii Obrony Narodowej.

Ministerstwo Obrony Narodowej widzi potencjał obronny w klasach wojskowych

Resort stawia na klasy mundurowe i organizacje proobronne. Chce je włączyć w podsystem militarny bezpieczeństwa państwa.

- Nie będę komentowała proponowanych rozwiązań, bo ich nie znam - mówi Elżbieta Moskal, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, które prowadzi klasę wojskową. - Nie było naszej delegacji na kongresie organizacji proobronnych. Na pewno konieczna jest unifikacja programów nauczania, tak jak to zrobiła Komenda Główna Policji. Klasa mundurowa cieszy się dużym zainteresowaniem, mamy trzech-czterech chętnych na jedno miejsce. Tymczasem prof. dr hab. Bogusław Pacek , pełnomocnik MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych zwrócił uwagę na trzy główne cele, jakie stoją przed szkołami, które prowadzą klasy mundurowe i organizacje paramilitarne: wsparcie systemu obronnego państwa, wsparcie systemu zarządzenia kryzysowego oraz kształtowanie postaw patriotyczno-obronnych młodzieży.

Resort obrony chce włączyć szkoły z klasami mundurowymi w podsystem militarny i niemilitarny bezpieczeństwa państwa. Pełnomocnik ministra przypomniał, że są możliwości zawierania porozumienia z jednostką wojskową lub centrum szkolenia, gdzie można realizować skrócony program szkolenia wojskowego.

Profesor Pacek zaproponował szkołom wspólne działania, aby w placówkach przy pomocy organizacji proobronnych powstały filie, pododdziały organizacji proobronnych. Pełnomocnik wskazał, żeby również szkoły z klasami mundurowymi samodzielnie zachęcały uczniów do wstępowania do organizacji proobronnych.

- Osiągniemy nową jakość we współpracy organizacji proobronnych z ministerstwem - zaakcentował Bogusław Pacek. - Organizacje pozarządowe mogą działać dowolnie, nikt im nie narzuca kierunku, natomiast konsolidując się, chcemy tworzyć dobrą płaszczyznę współpracy sił zbrojnych państwa z ochotniczymi podmiotami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński