Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na przystanku Szczecin Zdroje będzie platforma dla osób niepełnosprawnych

Marek Jaszczyński [email protected]
Czytelniczka wskazała nam, że przebudowa schodów na przystanku Szczecin Zdroje  została wykonana bez sensu
Czytelniczka wskazała nam, że przebudowa schodów na przystanku Szczecin Zdroje została wykonana bez sensu Andrzej Szkocki
Polskie Linie Kolejowe zobowiązały się ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym na przystanek Szczecin Zdroje.

Po naszej interwencji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują przy schodach wejściowych na perony przystanku Szczecin Zdroje zamontować specjalne platformy, z których będą mogły korzystać osoby z ograniczoną możliwością poruszania się.

- Prowadzimy prace nad finansowaniem tego zadania w tym roku - zapewnia Zbigniew Wolny z Wydziału Komunikacji i Promocji PLK.

Spytaliśmy PLK jak do czasu wykonania inwestycji niepełnosprawni i osoby z wózkami mają sobie radzić z problemem wejścia po schodach? Odpowiedź przypomina nam sytuację z filmu "Miś". Pamiętacie scenę z zamkniętym tarasem widokowym na lotnisku i kartkę: "Najbliższy czynny taras widokowy dla odprowadzających we Wrocławiu". A tu mamy świeżą odpowiedź od PLK.

Prosto z "Misia"

- Na przystanku Szczecin Zdroje umieszczone zostały tablice informacyjne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Są na nich podane numery telefonów, pod którymi mogą uzyskać pomoc. Na tablicach są także wymienione przystanki, w najbliższej odległości, na których całodobowo personel udziela pomocy - mówi Zbigniew Wolny.

O tym, że PLK wyremontowały schody, ale nie zbudowały podjazdu - poinformowała nas Czytelniczka. Pani Anna mieszka na osiedlu Zdroje. Ucieszyła się, kiedy zaczął się remont pobliskiej stacji. Na przystanku osobowym Szczecin Zdroje obecnie trwa remont schodów na perony. Ale radość z tego faktu szybko minęła.

- Zapomnieli o ludziach niepełnosprawnych i osobach z wózkami. Nie mają jak wejść i zejść z peronów - mówi pani Anna. - To 68 schodów na peron. Pytałam się pracowników czy zrobią podjazd na wózki. Oni powiedzieli, że już kończą remont. Pytam: jak mam jechać z sześciomiesięcznym dzieckiem w wózku?
Inwestycja z rozmachem

Jak zauważa Czytelniczka, z przystanku w Zdrojach korzysta dużo osób, wysiadają z pociągu i idą do szpitala.
- "Fajne" ułatwienie dla chorych. Gratulacje dla kolei - mówi pani Anna.

Z opisu inwestycji PLK wynika, że stopnie dodatkowo zostały zaopatrzone w nakładki antypoślizgowe.

- Remont nie obejmuje zabudowy podjazdów dla wózków, m.in. ze względu na zbyt duże nachylenie schodów. Obecnie nie planujemy szerszej modernizacji peronów na przystanku - mówi Zbigniew Wolny z Wydziału Komunikacji i Promocji w Regionach PKP PLK.

Faktycznie zgodnie z wytycznymi dla osób niepełnosprawnych pochylnia pod dachem o wysokości ponad 0,5 metra może mieć maksymalne nachylenie 15 stopni. Ale przecież wjeżdżając wózkiem dziecięcym po schodach pieszy nie idzie podjazdem, ale idzie po schodach między dwoma torami podjazdu. Tak więc nie jest to podjazd, którym odbywa się ruch pieszych lub wózków inwalidzkich.

Na dworcu Szczecin Główny osoba o ograniczonej sprawności ruchowej powinna zgłosić chęć pomocy u przewoźnika minimum 48 godz. przed planowaną podróżą. Może to zrobić w kasie biletowej, telefonicznie pod całodobowym nr 19-757.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński