Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odremontują baszty i połączą je kładkami. Stargard stanie się atrakcyjny dla turystów

Wioletta Mordasiewicz [email protected]
Na razie trwa ratowanie budowli obronnych. Remont tej baszty okazał się droższy niż na początku przypuszczano. Jeśli  miastu plan się uda, takie obiekty będą miały kiedyś funkcję wystawienniczą
Na razie trwa ratowanie budowli obronnych. Remont tej baszty okazał się droższy niż na początku przypuszczano. Jeśli miastu plan się uda, takie obiekty będą miały kiedyś funkcję wystawienniczą Wioletta Mordasiewicz
Ruszyły przygotowania do wielomilionowego przedsięwzięcia Za kilka lat miasto ma się stać bardziej atrakcyjne dla turystów

Miasto szykuje się do realizacji projektu pn. "Trasa muzealna Neubrandenburg Stargard". Ma on być kontynuacją inwestycji już realizowanej z tym miastem wcześniej. Chodzi o rozbudowę Bastei.

- Chcemy kontynuować współpracę z miastem Neu-brandenburg - informował na sesji Rafał Zając, zastępca prezydenta Stargardu. - Dlatego ubiegamy się o wsparcie finansowe z programu Interreg na kolejne przedsięwzięcie. Nasz projekt jest wart ponad dziesięć milionów złotych.

Projekt obejmie remont Baszty Tkaczy, zwanej Lodową oraz budowę pomostu pomiędzy nią a Basteją. Planowany jest remont murów obronnych przy ul. Warownej wraz z budową hurdycji łączących Bramę Pyrzycką z basztą Morze Czerwone.

Przewidywana jest też wymiana nawierzchni ulicy na tym odcinku, a także remont baszty Morze Czerwone, elewacji Bramy Pyrzyckiej i murów obronnych przy ulicy Klasztornej. Ukoronowaniem działań ma być stworzenie ekspozycji muzealnych w basztach Lodowej, Morze Czerwone i Bramie Pyrzyckiej.

- Na przeważającej długości trasa muzealna będzie się składać z połączonych ze sobą hurdycji wzdłuż murów oraz wystaw zlokalizowanych w basztach miejskich - mówi Marcin Rumiński z biura prezydenta Stargardu.

Projekt "Trasa muzealna Neubrandenburg Stargard" obejmuje rewitalizację zabytkowego systemu umocnień obronnych. Ale też ustalenie przebiegu i oznakowanie poziome nieistniejących fragmentów murów obronnych przy ul. Klasztornej.

- Po realizacji tego projektu turysta wyposażony w elektroniczny bilet będzie mógł przejść po szlaku turystycznym Stargard - Klejnot Pomorza - dodaje Rafał Zając.

Obecnie opracowywany jest program prac konserwatorskich. W tegorocznym budżecie miasta zostało zabezpieczone 200 tysięcy złotych na to, aby najpierw wykonać dokumentację projektową tego olbrzymiego przedsięwzięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński