Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek IPN w Szczecinie odzyska dawny wygląd willi [wideo]

Marek Rudnicki [email protected]
Paweł Knap: - Dziś willa nie oddaje zupełnie reprezentacyjnego charakteru, który miała przed wojną. Widoczny różowy barak postawili Rosjanie niszcząc znajdujący się tu ogród zimowy
Paweł Knap: - Dziś willa nie oddaje zupełnie reprezentacyjnego charakteru, który miała przed wojną. Widoczny różowy barak postawili Rosjanie niszcząc znajdujący się tu ogród zimowy Andrzej Szkocki
Rezydencji Otto Hermana Ippena, przedwojennego armatora przy ulicy Piotra Skargi, zostanie przywrócony pierwotny wygląd.

W willi mieszczą się dziś dwa oddziały szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, tj. Biuro Edukacji Publicznej oraz Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

- Opracowujemy dokumentacja projektową - mówi dr Marcin Stefaniak, szef szczecińskiego oddziału IPN. - W tym roku powinna być już gotowa. Prace renowacyjne powinny rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć w 2017.

Remont ma na celu przywrócenie pierwotnego stanu willi i jej wyjątkowego piękna, dziś niedostrzeganego po licznych zmianach użytkowników.

- Budowa willi rozpoczęła się w roku 1927 i zakończyła w 1929 - opowiada Paweł Knap z IPN. - Projektował ją znany architekt Gustav Gauss. Ten sam, którego dziełem jest bank przy pl. Żołnierza Polskiego oraz cały kwartał Niebuszewa pomiędzy ulicami Asnyka i Boguchwały oraz dworzec.

Po wojnie w willi był konsulat ZSRR. Rezydujący tu Rosjanie zniszczyli ogród zimowy. Zostanie odrestaurowany. Prawdopodobnie będzie się w nim mieścić przeszklona sala konferencyjna.

- Dziś w miejscu dawnego basenu sowieccy urzędnicy wybudowali garaże i to też się zmieni - mówi Marcin Stefaniak. - Zostaną zlikwidowane. Tu powstanie wejście dla zwiedzających, otwarte w kierunku Parku Kasprowicza. Tu też stanie pomnik wdzięczności dla szczecinian, ufundowany przez mieszkańców dzielnicy Budapesztu, Czepel.

Po remoncie cały odrestaurowany zabytkowy parter willi zostanie przeznaczony na miejsce spotkań historycznych, edukacyjnych z mieszkańcami itp. W zabytkowych piwnicach powstaną ekspozycje.

Pieniądze na remont oddział szczeciński dostanie z budżetu centralnego IPN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński