Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skandaliczna pomyłka. Kobieta urodziła nie swoje dziecko. Szpital potwierdza i przeprasza

Mariusz Parkitny
Sebastian Wołosz
Dyrektor szpitala klinicznego nr 1 w Szczecinie potwierdza, że były nieprawidłowości podczas zabiegu sztucznego zapłodnienia w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu w Szczecinie. W efekcie młoda kobieta urodziła nie swoje dziecko.

Prokurator Generalny sprawdzi dlaczego szczecińska prokuratura odmówiła zajęcia się zabiegiem in vitro.

Prokurator zażądał akt sprawy. Przypomnijmy chodzi o błędy zabieg in vitro w laboratorium w Policach, który opisaliśmy we wtorek na portalu www.gs24.pl. Młoda matka urodziła nie swoje dziecko. Zawiadomiła prokuraturę w szczecinie, ale śledczy odmówili zajęcia się sprawą. Uznali, że nie doszło do zagrożenia życia i zdrowia.

Decyzja nie jest prawomocna. Zażalenie rodziców dziecka rozstrzygnie sąd Szczecinie.

Tymczasem sprawą zainteresował się Prokurator Generalny, zwierzchnik prokuratorów. Chce sprawdzić, czy odmowa wszczęcia sledztwa była zasadna.

- Moim zdaniem takie postępowanie można by prowadzić z art. 160 kodeksu karnego, mówiącego o ściganiu sprawcy narażenia drugiego człowiek na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, o ile wystąpiły takie okoliczności - mówi prokurator generalny w rozmowie z tvn24.pl.

- By to ocenić musimy poznać akta tej trudnej i skomplikowanej prawnie sprawy. Poleciłem, by je ściągnąć. Przeanalizujemy w Prokuraturze Generalnej decyzję szczecińskiej prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa - dodaje prokurator generalny.

Dyrekcja szpitala potwierdza błędy podczas zabiegu in vitro

Dziś dyrekcja szpitala wydała oświadczenie. Wyraża ubolewania z powodu tego zdarzenia. Sprawę ujawniliśmy we wtorkowym Głosie. Poniżej drukujemy treść oświadczenia.
Oświadczenie Dyrektora SPSK-1 PUM w Szczecinie
Dyrekcja SPSK-1 PUM w Szczecinie wyraża ubolewanie z powodu zdarzenia medycznego, do którego doszło podczas realizacji finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia Programu "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016" .
Powołana przez Dyrektora SPSK-1 PUM w Szczecinie komisja potwierdziła, że do błędu, którego konsekwencją było urodzenie dziecka przez kobietę nie będącą biologiczną matką doszło w Laboratorium Wspomagania Rozrodu Kliniki Medycyny Rozrodu i Ginekologii SPSK-1 PUM w Szczecinie z siedzibą w Policach, kierowanej przez prof. dr hab. med. Rafała Kurzawę. Komisja we wstępnym protokole wskazała uchybienia w realizacji procedury i zaleciła niezwłoczne wprowadzenie zmian gwarantujących całkowite jej bezpieczeństwo. Po uzyskaniu informacji o zdarzeniu i wypisaniu dziecka z IP CZD otoczone zostało ono w naszym Szpitalu opieką medyczną, zaś przedstawiciele Dyrekcji i prawnicy Szpitala pozostają w stałym kontakcie z Rodzicami.
O zdarzeniu poinformowane zostało Ministerstwo Zdrowia, którego przedstawiciele w osobach Konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz Dyrektora Departamentu Matki i Dziecka przeprowadzili szczegółową kontrolę. Zdarzenie jest także przedmiotem postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.
W dniu wczorajszym podczas spotkania przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Władz Uczelni i Dyrekcji Szpitala strony zgodnie uznały, że w zaistniałej sytuacji koniecznym jest rozwiązanie przez Ministerstwo umowy na realizację Programu "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016" w SPSK-1 PUM w Szczecinie.
Obowiązująca nas tajemnica lekarska oraz respektowanie woli rodziców nie zezwalają na podanie bardziej szczegółowych informacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński