Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hania, Maja, Lena oraz Jakub i Antoni. To najpopularniejsze imiona dla dzieci w naszym regionie

Paulina Targaszewska [email protected]
Imię dla 2-letniej Julii wybrał tata Paweł. W ubiegłym roku to imię otrzymało w Szczecinie 99 dziewczynek.
Imię dla 2-letniej Julii wybrał tata Paweł. W ubiegłym roku to imię otrzymało w Szczecinie 99 dziewczynek. archiwum
To imiona jakie w ubiegłym roku dla swoich nowonarodzonych pociech najczęściej wybierali rodzice z Zachodniopomorskiego

Wybór imienia dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Musi się podobać rodzicom, a co ważne, dobrze kojarzyć. Jak podają statystyki MSW, w 1994 roku w Polsce wśród imion dla dziewczynek królowały: Karolina, Paulina i Katarzyna. Chłopcom nadawano wówczas najczęściej imiona: Mateusz, Michał i Kamil. Teraz moda się zmieniła. W kraju w ubiegłym roku najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki okazała się Lena. Takie imię otrzymało ponad 9 tysięcy małych obywatelek. W rankingu tuż za Leną uplasowały się Zuzanna (8,8 tys.), Julia (8,5 tys.), Maja (8 tys.) i Zofia (6,4 tys.).
Najwięcej, bo ponad 9 tys. chłopców, otrzymało imię Jakub. Przybyło nam też Kacprów (7,2 tys.), Antonich (7,1 tys.), Filipów (6,9 tys.) i Janów (6,8 tys.). W naszym województwie statystyki wyglądają nieco inaczej. Mieszkańcy regionu najczęściej nadawali swoim dzieciom imiona: Hania, Maja, Lena, Zuzanna i Julia oraz Jakub, Antoni, Filip, Jan i Kacper.

- W samym Szczecinie najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w ubiegłym roku to Maja, Hanna, Zuzanna, Julia i Lena, a dla chłopców Jan, Filip, Antoni i Kacper - mówi Karol Lipiński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie.

Nowością od marca tego roku będzie możliwość nadawania dzieciom zagranicznych imion, co jest szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

- Będzie można nadać imię dziecku, które nie wskazuje bezpośrednio na jego płeć, jak np. Carol jako imię dla dziewczynki - mówi Lipiński. - Będzie to pewnie w niektórych przypadkach oznaczało więcej pracy dla urzędników, aby ustalili jakie znaczenie za granicą ma dane imię.
Jeśli chcemy dziecku nadać nietypowe imię, np. Dąb czy Wiśnia, musimy mieć zgodę kierownika urzędu stanu cywilnego. Jeśli ten odmówi, możemy odwołać się do wojewody, a następnie do sądu, który ostatecznie podejmie decyzję.

W statystykach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych znajdziemy też wykaz najczęściej występujących w Polsce nazwisk. W ubiegłym roku najwięcej było Nowaków, Kowalskich, Wiśniewskich, Wójcików, Kowalczyków, Kamińskich, Lewandowskich, Dąbrowskich, Zielińskich, Szymańskich, Woźniaków, Kozłowskich, Jankowskich i Wojciechowskich.

A co jeśli nasze imię lub nazwisko się nam nie podoba? Zgodnie z obowiązującym prawem można je zmienić tylko z ważnych powodów. To znaczy, kiedy np. jest ośmieszające lub zawstydzające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński