Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie rusza badanie skarg w sprawie mieszkań komunalnych

Mariusz Parkitny [email protected]
Pani Monika (z lewej) z córką Natalią znalazły w grudniu swoje nazwisko na liście najemców. Nie musiały się więć odwoływać
Pani Monika (z lewej) z córką Natalią znalazły w grudniu swoje nazwisko na liście najemców. Nie musiały się więć odwoływać Andrzej Szkocki
Jest o co walczyć, bo do "rozdania" jest w tym roku prawie 300 lokali komunalnych. W tym 110 socjalnych, a reszta do remontu na koszt przyszłego najemcy. Chętnych zgłosiło się ponad 2,3 tysiące osób.

Pod koniec grudnia 2014 ogłoszono wstępną listę 290 osób, z którymi umowy najmu chce podpisać Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Policzą jeszcze raz

Ci, których na listach nie było mieli miesiąc na złożenie odwołania. Termin minął wczoraj. Na razie nie wiadomo ile osób się na to zdecydowało. Może ich być nawet kilkaset. Odwołania będzie rozpatrywała Społeczna Komisja Mieszkaniowa. Musi sprawdzić, czy w grudniu urzędnicy prawidłowo naliczyli punkty. Im więcej punktów (np. za toaletę poza lokalem), tym większa szansa na mieszkanie.

- Dopiero po rozpatrzeniu odwołań przedstawimy ostateczną listę osób, które otrzymają propozycję zawarcia umów najmu. Komisja rozpatrzy odwołania i w uzasadnionych przypadkach doliczy należne punkty. Oznacza to, że osoby, które nie zgadzają się z punktacją naliczoną przez pracowników ZBiLK - poprzez złożenie uzasadnionego odwołania - wciąż mogą znaleźć się na ostatecznej liście osób, które otrzymają mieszkania komunalne do remontu i lokale socjalne. - mówi Tomasz Owsik-Kozłowski z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Ostateczną listę nowych najemców poznamy w maju. Będzie wywieszona w siedziebie przy ul. Marciackiej 25 i na stronie internetowej www.zbilk.szczecin.pl

Czynsze zamrożone

Lokale socjalne to mieszkania przeznaczone dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Czynsz w nich wynosi nieco ponad 1,20 zł/m2. Zazwyczaj są to lokale o obniżonym standardzie (często - ogrzewanie piecowe, WC poza obrębem lokalu).

Inaczej wygląda sprawa z mieszkaniami przeznaczonymi do remontu na koszt przyszłego najemcy.
- Z powodu różnych zakresów remontów ZBiLK nie narzuca konkretnych mieszkań, wybierają je sami mieszkańcy - dodaje Owsik-Kozłowski.
Koszt remontu jest różny. Od kilku tysięcy do nawet 100 tysięcy złotych.

Kolejną pulę mieszkań komunalnych ZBiLK przygotuje w przyszłym roku. Na razie nie wiadomo ile ich będzie.
W tym roku nie będzie podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych (dla osób o wyższych dochodach niż w lokalach socjalnych). Minimalna stawka czynszu komunalnego wynosi 2,42 zł/m2, maksymalna 10,23 zł/m2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński