Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon grypowy trwa. W styczniu czeka nas kolejny szczyt zachorowań

Anna Folkman, [email protected]
Szczepienie przeciwko grypie jest nieobowiązkowe, odpłatne ale zalecane. Szczepienia rekomendowane są w szczególności m.in.: zdrowym dzieciom, osobom po przeszczepach, osobom z przewlekłymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego, pensjonariuszom domów opieki i innych placówek dla osób przewlekle chorych.
Szczepienie przeciwko grypie jest nieobowiązkowe, odpłatne ale zalecane. Szczepienia rekomendowane są w szczególności m.in.: zdrowym dzieciom, osobom po przeszczepach, osobom z przewlekłymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego, pensjonariuszom domów opieki i innych placówek dla osób przewlekle chorych. 123rf
Z tygodnia na tydzień sanepid odnotowuje coraz więcej zachorowań na choroby grypopodobne. Chorych jest znacznie więcej niż rok temu.

Co roku w naszym województwie na grypę i zakażenia grypopodobne choruje ok. 40 tys. Osób. W porównaniu z pierwszym tygodniem grudnia, w ostatnim czasie pojawiło się prawie 400 nowych osób z objawami grypopodobnymi.

- Od 8 do 15 grudnia odnotowano w naszym województwie 1922 przypadki zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne, dwie osoby zostały skierowane do szpitala z objawami ze strony układu oddechowego - informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Przypadków grypy nie potwierdziliśmy. W ubiegłym roku w tym samym czasie mieliśmy 1209 przypadków zachorowań, jedna osoba została skierowana do szpitala z objawami ze strony układu oddechowego.

W Polsce sezon grypowy trwa od września do kwietnia, a szczyt zachorowań najczęściej przypada na okres od października do listopada, kolejny od stycznia do marca.

- Grypa jest chorobą zakaźną o ostrym przebiegu, która ma charakterystyczne objawy - mówi Bożena Kwintowska, lekarz medycyny z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki w Szczecinie. - Zaniepokoić powinno nas pieczenie w oczach, bóle mięśni, głowy, katar, kaszel, dreszcze i oczywiście wysoka gorączka.

Wirus wywołujący grypę kryje się w kropelkach śliny, które wydzielamy zawsze podczas mówienia. O zakażenie jest więc bardzo łatwo. Najniebezpieczniejsze są jej powikłania. Do najbardziej dramatycznych należy zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, objawy neurologiczne, czyli różnego rodzaju niedowłady. Grypę leczymy objawowo, lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Należy pamiętać że nie jest wcale przesadą stwierdzenie, że "grypę należy wyleżeć".

Podstawową metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę są szczepienia, które są zalecane przez Ministerstwo Zdrowia. Z uwagi na to, że wirus się zmienia szczepionka działa tylko na dany sezon. Jeśli chcemy się zaszczepić, najpierw powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, który nas zbada i wyda zaświadczenie, że jesteśmy zdrowi, co jest warunkiem do podania szczepionki.

Należy pamiętać, że zaświadczenie jest ważne 24 godziny od momentu wystawienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński