Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin z Operonem. Gimnazjaliści pisali o dynastii Piastów

Sebastian Wołosz
Sebastian Wołosz
Wczoraj rozpoczął się próbny egzamin gimnazjalny z Operonem. Gimnazjaliści z trzecich klas pierwszego dnia napisali test z historii i wiedzy o społeczeństwie, który trwał 60 minut. To były głównie pytania testowe. Wśród nich między innymi pytania dotyczące dynastii Piastów.

Po przerwie był test z języka polskiego, który trwał 90 minut. Uczniowie musieli odpowiedzieć zarówno na pytania otwarte, jak i zamknięte. Jednym z zadań była rozprawka na temat: "O ludziach, którzy potrafią czynić dobro". Należało podać przynajmniej dwa przykłady z literatury oraz jeden z historii nowożytnej. Uczniowie bazowali na "Mitologii" Jana Parandowskiego oraz książce "Być jak płynąca rzeka" Paulo Coehlo. Były też wiersze Wisławy Szymborskiej.

W Gimnazjum nr 8 w Szczecinie uczniowie po wyjściu z sal uznali, że egzamin był łatwy, łatwiejszy od tego, który pisali już jakiś czas temu.

- Pytania nie sprawiły nam problemów, ponieważ cały czas się uczymy i jesteśmy przygotowani na różne treści - mówi Nikola Powroźnik, uczennica.

Szkoły często organizują takie testy na własną rękę, żeby uczniowie mogli poćwiczyć i powtórzyć materiał.
- Nic nas nie zaskoczyło, bo cały czas pracujemy z nauczycielami, również na zajęciach pozalekcyjnych, a potem powtarzamy w domu ten materiał, więc egzaminy nas nie stresują. Poza tym im więcej nad tym pracujemy i powtarzamy, tym bardziej nabieramy doświadczenia - mówi Karol Rudzki, uczeń.
Kolejne egzaminy

Cały próbny egzamin gimnazjalny z Operonem potrwa do 11 grudnia. Już dzisiaj będzie część matematyczno-przyrodnicza. Zadania z przedmiotów przyrodniczych zajmą gimnazjalistom 60 minut (bo zadania będą także z biologii, chemii, fizyki i geografii), a zadania z matematyki - 90 minut.

Matematyka na próbnym egzaminie gimnazjalnym ma trochę różnić się od tego, co było w poprzednich latach. Zadania z matematyki na egzaminie gimnazjalnym mają mieć mniej algorytmów. Egzaminatorzy kładą nacisk na zrozumienie pojęć matematycznych i umiejętność dopasowywania strategii matematycznych do poszczególnych zadań.

W czwartek, 11 grudnia, będzie część językowa. Uczniowie wybiorą jeden z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. To będzie język, którego uczyli się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Egzamin z języka obcego podzielono na część podstawową i rozszerzoną. Zarówno podstawowa, jak i rozszerzona część sprawdzianu potrwa 60 minut.

Egzaminy gimnazjalne rozpoczynają się 21 kwietnia 2015 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński