Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dokarmiać ptaki zimą? Na pewno nie chlebem

Redakcja MM
Redakcja MM
Andrzej Szkocki
W chlebie i ciastach jest sporo soli i konserwantów, które są zabójcze dla ptaków. Zwierzęta najlepiej karmić specjalną mieszanką ziaren i nasion, ale można im podawać także owoce.

Jesienią i zimą mieszkańcy chętniej dokarmiają kaczki, wróble, sikorki i inne ptaki w parkach.

- Podobno nie można dawać ptakom do jedzenia chleba. A przecież wszyscy to robią - zastanawia się nasza Czytelniczka Anita.

Każdy z nas widział podczas spaceru po parku osoby, które dokarmiały chlebem kaczki, wróble albo gołębie. Wygłodniałe ptaki oczywiście ze smakiem zjadały każdy okruszek, a karmiący cieszyli się, że pomagają potrzebującym zwierzakom. Z podobnym obrazkiem spotkała się nasza Czytelniczka, pani Anita.

- W niedzielę spacerowałam po Parku Kasprowicza i zauważyłam dwoje rodziców, którzy z około 5-letnim chłopcem rzucali kaczkom pokruszone bułki - pisze w liście do redakcji kobieta. - Kaczki prawie się o te okruchy pozabijały, dziecko z radości klaskało w dłonie, a rodzice się cieszyli, że dokarmiają biedne ptaszki. Wszyscy byli zadowoleni, ale czy tak powinno być?

Nasza czytelniczka przyznała się, że słyszała, iż nie można ptaków karmić pieczywem, bo może im ono zaszkodzić.

- A przecież każdy z nas, choć raz w życiu, dokarmiał dzikie ptaki jakimiś okruchami chleba, paluszkami czy ciastkami. Jak to właściwie jest? Można karmić ptaki chlebem czy nie? - dopytuje nasza Czytelniczka.

Okazuje się jednak, że takim dokarmianiem możemy jedynie ptakom zaszkodzić.

- Nie powinno się ptaków karmić pieczywem, ponieważ zawiera ono dużo soli, konserwantów i spulchniaczy - tłumaczy Zofia Brzozowska z fundacji Ratujmy Ptaki. - Co gorsza, często ludzie karmią ptaki starym, spleśniałym chlebem. Po zjedzeniu takiego pieczywa ptaki na chwilę będą szczęśliwe, ale później po prostu  umierają! Zamiast pieczywa powinno się ptaki karmić specjalną mieszanką ziaren czy owocami.

Ptaki, które spotykamy na balkonie lub w ogrodzie, chętnie zjedzą z naszego karmnika nasiona słonecznika, konopi, maku, siemienia lnianego, prosa murzyńskiego, pszenicy, kukurydzy, kanaru czy rzepiku. Nie pogardzą również wszelkiego rodzaju orzechami drobno siekanymi, jabłkami, rodzynkami a nawet owocami z kompotów (ale uwaga - nie z octu). Najlepiej z nasion zrobić mieszankę tak, aby różne gatunki ptaków mogły coś dla siebie z naszego karmnika wybrać.
Sikorki uwielbiają surową słoninę - bez soli i przypraw. Nie może ona wisieć dłużej niż 3 dni. Trzeba ją zdejmować przy temperaturze powyżej zera stopni, bo szybko się psuje. Oprócz słoniny, sikorki uwielbiają też nasiona słonecznika łuskanego lub w łupinach - oraz konopie.

Natomiast ptaki wodne takie jak łabędzie, kaczki i łyski chętnie zjadają paszę dla kur, kaczek i gęsi, gotowane ziemniaki, tartą marchew, brokuły, płatki owsiane oraz gotowane kasze i ryż. Wszystko to podajemy dobrze rozdrobnione i wysypujemy na, w miarę możliwości, odśnieżony teren zatem nie do wody.

- Jeśli już decydujemy się na dokarmianie ptaków, to nie mamy wyjścia, musimy to robić systematycznie - podkreśla Zofia Brzozowska i tłumaczy: - Bo ptak lub zwierzę, które dostało jedzenie w konkretnym miejscu i w jakimś konkretnym czasie, zaczyna to miejsce kojarzyć z jedzeniem. Wyczekuje też w konkretnym czasie, że pojawi się coś do jedzenia. Będzie wracało na to miejsce. Nagłe przerwanie źródła pożywienia może okazać się tragiczne dla braci mniejszych.

Jak karmić ptaki

Bardzo ważnym elementem dokarmiania zwierząt  jest odpowiednie umiejscowienie karmnika.

Karmnik należy powiesić w takim miejscu, aby ptaki mogły swobodnie z niego wylecieć w razie kiedy pojawi się w pobliżu karmnika ptak drapieżny. W pobliżu karmnika powinny znajdować się krzewy, w których ptaki będą mogły się schronić.

Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu karmnika usuwając z niego resztki niezjedzonego pokarmu oraz odchody ptaków. Pamiętajmy, że stary i nieświeży pokarm może być źródłem bakterii, które w konsekwencji mogą doprowadzić do bardzo poważnych ptasich chorób.

Najlepiej umieszczać  w karmniku tyle pokarmu, aby był na bieżąco zjadany.

Ptaki wodne takie jak łabędzie, kaczki i łyski chętnie zjadają paszę dla kur, kaczek i gęsi, ale także gotowane ziemniaki, tartą marchew, brokuły, płatki owsiane oraz gotowane kasze i ryż.

Ptaki, które spotykamy na balkonie lub w ogrodzie, chętnie jedzą  nasiona słonecznika, konopi, maku, siemienia lnianego, prosa , pszenicy, kukurydzy,  orzechy drobno siekane, jabłka, rodzynki a nawet owoce z kompotów.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto