Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr III Krzystek i kilku nowych burmistrzów. Podsumowanie wyborów

Mariusz Parkitny, [email protected]
- Będą nowe torowiska i tabor, nowy wjazd do portu, wiele drobnych inwestycji, które nie wymagają finansowania z Unii. Mój plan jest oparty na realnych wyliczeniach  i możliwościach Szczecina - zapowiada  Piotr Krzystek, prezydent Szczecina
- Będą nowe torowiska i tabor, nowy wjazd do portu, wiele drobnych inwestycji, które nie wymagają finansowania z Unii. Mój plan jest oparty na realnych wyliczeniach i możliwościach Szczecina - zapowiada Piotr Krzystek, prezydent Szczecina Sebastian Wołosz
To będzie kadencja bliżej mieszkańców - obiecuje stary-nowy prezydent Szczecina .

W niedzielę w 40 gminach regionu wybraliśmy nowe władze. W Szczecinie Piotr Krzystek zdeklasował kontrkandydatkę o kilka długości. Dostał 72 procent poparcia (56 536 głosów). W porównaniu z przednimi wyborami prezydent poprawił swój wynik o 6 tysięcy głosów. To będzie jego trzecia kadencja. Na Małgorzatę Jacynę-Witt zagłosowało 28 procent wyborców (22 061 mieszkańców). Uprawnionych do głosowania było 310 tys. szczecinian. Oddano 1390 głosów nieważnych. Zawiodła frekwencja - niespełna 26 procent i była najniższa w kraju. W województwie zachodniopomorskim wyniosła 36,74 procent.

W Szczecinie oficjalne wyniki znane były już przed północą. Na wieczór wyborczy Piotra Krzystka w hotelu Silver przyszło ponad 200 osób. Zjawili się nawet jego dotychczasowi zastępcy z PiS i SLD.

- Dziękuję za poparcie. Czeka nas sporo pracy, ale zrobimy wszystko, aby mieszkańcy byli zadowoleni z naszej działalności - mówił do zwolenników Piotr Krzystek. Zapowiedział szereg inwestycji drogowych, modernizację stadionu, przyciągnięcie inwestorów.

Wczoraj zaczął konsultacje w sprawie koalicji.

- Zapraszam wszystkie kluby oraz oczywiście moją kontrkandydatkę - mówił Krzystek. Ale Małgorzata Jacyna-Witt zostanie w opozycji.

- Prezydent powinien przyjąć moje warunki, skoro chce współpracy. Jeśli nie, to będę w opozycji. Kaczyński z Tuskiem też nie mogą być w jednym rządzie - mówiła. I zapowiedziała start w wyborach za cztery lata. Pogroziła też Krzystkowi referendum w sprawie odwołania go za dwa lata.

W kilku gminach regionu doszło do zmiany władzy. W Kamieniu Pomorskim burmistrzem został Stanisław Kuryłło, w Gryfinie Mieczysław Sawaryn, w Chociwlu Stanisław Szymczyk, W Dobrzanach Anna Gibas, w Ińsku Jacek Liwak, w Kobylance Mirosław Przysiwek. Nie zmieni się władza w Goleniowie, Stargardzie, Wolinie, Świerznie.

W Szczecinie przerywają sesję inauguracyjną i szyją koalicję

Szczecin ma od wczoraj Radę Miasta VII kadencji. Podczas sesji inauguracyjnej sędzia Grzegorz Kasicki wręczył radnym zaświadczenia o wyborze, a potem radni złożyli ślubowanie. Zdecydowana większość treść roty zakończyła słowami "tak mi dopomóż Bóg". Z chwilą złożenia ślubowania radni mogą przystąpić do swojej pracy.

- Życzę państwu powodzenia. Chciałbym podziękować dwóm tysiącom członków obwodowych komisji, którzy wykonywali swoją pracę uczciwie i rzetelnie - mówił sędzia Kasicki, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej.

To był celny przytyk do przysłuchującego się obradom posła Joachima Brudzińskiego z PiS, który kwestionował rzetelność wyborów.

Sesja inauguracyjna została przerwana prawdopodobnie do poniedziałku. Dopiero wtedy poznamy nazwisko przewodniczącego rady miasta. To efekt rozmów o koalicji, które rozpoczęły się wczoraj rano. Z prezydentem Piotrem Krzystkiem spotkali się radni Platformy Obywatelskiej.

- To były dobre rozmowy. Będziemy je kontynuować. Prezydent jest otwarty, a my nie stawiamy żadnych warunków wstępnych - mówił radny Łukasz Tyszler, szef klubu PO.

W kuluarach można było usłyszeć, że bardzo prawdopodobna jest szeroka koalicja Bezpartyjnych Piotra Krzystka (8 mandatów), PiS (10 mandatów) i PO (10 mandatów). Ktoś rzucił nawet plotkę, że zastępcą prezydenta mógłby być radny Arkadiusz Marchewka (PO).

- Poczekajmy. Dopiero przed chwilą zostaliśmy radnymi - tonował emocje Marek Duklanowski z PiS.

Piotr Krzystek w wieczór wyborczy powtórzył, że jest zwolennikiem szerokiego porozumienia.

- Zaproponuję radnym pakiet działań, co do których nie byłoby wątpliwości, że trzeba je w tej kadencji zrobić - mówił.

Wczoraj nie przyszedł na sesję, bo zgodnie z prawem nie musi brać udziału w sesji inauguracyjnej. Jego mandat radnego wygaśnie z mocy prawa, gdy Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi oficjalne wyniki głosowania. Mandat radnego straci też Krzysztof Soska, który pozostanie zastępcą prezydenta. Obu zastąpią albo Renata Łażewska, Hubert Bendig-Wielowiejski i 28-letni Michał Wilkocki ze Stowarzyszenia Lepszy Szczecin.

Radni Szczecina VII kadencji

To 31 osób, w tym sześciu nowych radnych: Paweł Bartnik , Marcin Matias, Robert Stankiewicz, Rafał Niburski, Janusz Jagielski, Maciej Kopeć , Mariusz Bagiński, Piotr Krzystek, Krzysztof Soska

- P0 ma 10 mandatów: Tomasz Grodzki, Joanna Bródka, Łukasz Tyszler, Urszula Pańka, Paweł Bartnik, Maria Herczyńska, Grażyna Zielińska, Bazyli Baran, Jan Posłuszny i Arkadiusz Marchewka.

- Pi S ma 10 mandatów: Stefania Biernat, Marcin Matias, Artur Szałabawka, Robert Stankiewicz, Tomasz Hinc, Rafał Niburski, Piotr Jania, Janusz Jagielski, Marek Duklanowski i Maciej Kopeć.

- Bezpartyjni mają 8 mandatów:
Władysław Dzikowski, Mariusz Bagiński, Marek Kolbowicz, Krzysztof Soska, Jolanta Balicka, Jan Stopyra, Piotr Krzystek, Maria Liktoras.

- SLD 2 mandaty: Henryk Jerzyk, Dawid Krystek

- Radna niezrzeszona: Małgorzata Jacyna-Witt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński