Vive Tauron Kielce - Gaz-System Pogoń Szczecin 45:24. Pierwszy wyjazd bez punktów

(paz)/Polsat Sport
Defensywa Pogoni miała sporo pracy m.in. z Michałem Jureckim.
Defensywa Pogoni miała sporo pracy m.in. z Michałem Jureckim. Dawid Łukasik/"Echo Dnia"
Vive Tauron Kielce pewnie pokonał 45:24 osłabioną Gaz-System Pogoń Szczecin w pierwszym meczu drugiej rundy Superligi. To pierwsza porażka szczecinian na wyjeździe w tym sezonie.

Vive Tauron Kielce - Gaz-System Pogoń Szczecin 45:24 (20:14)
Vive Tauron:Sego, Szmal - Buntić 8, Cupić 8, Musa 7, Jurecki 6, Tkaczyk 6, Jachlewski 5, Chrapkowski 2, Bielecki 2, Grabarczyk 1, Zorman. Kary: 4 minuty. Trener: Talant Dujszebajew.
Pogoń:Szczecina - Grzegorek 6, Krysiak 5, Konitz 4, Bruna 3, Gierak 3, Jedziniak 2, Statkiewicz 1, Gobber, Gmerek. Kary: 8 minut, Trener: Rafał Biały.

Pogoń do Kielc pojechała w dziesięciu. Do długiej listy kontuzjowanych (przypomnijmy: Zydroń, Zaremba, Kryński, Walczak, Krupa) po sobotnim treningu dołączył bramkarz Mateusz Kowalski (uraz kolana). Szczecinianie mecz z Vive zaczęli z pierwszą linią o średniej wieku 20,6 lat i zaledwie jednym bramkarzem.

Jedyną niewiadomą były więc rozmiary zwycięstwa mistrzów Polski. Ci zaczęli jednak na stojąco i po czterech minutach przegrywali 0:3. W trakcie przerwy na żądanie ich trener Talant Dujszebajew aż kipiał ze złości. Gospodarze chcieli wygrać mecz zbytnio się nie przemęczając. Tymczasem w 18. minucie goście prowadzili 10:11. Potem zaczynało brakować im sił, a kielczanie korzystając z rotacji dorzucali kolejne bramki. Gdy mistrzowie Polski złapali rytm, to trafiali niemal przy każdej próbie.

Gra Pogoni opierała się na wysokiej obronie, kontrach i pomysłowości Michala Bruny. Czech szukał niekonwencjonalnych rozwiązań, rozrzucał piłki w zaskakujące dla rywali miejsca, próbował rzutów z biodra, ale w starciu z takim rywalem na dłuższą metę nie mogło to zdać egzaminu.

Pogoń kończyła w dziewięciu, bo czerwoną kartkę (z gradacji kar) w 46. minucie obejrzał Łukasz Gierak. Ostatni kwadrans to odliczanie kolejnych minut i bramek do końcowej syreny.

Dla wszystkich to mecz do szybkiego zapomnienia, z wyjątkiem dwóch graczy Pogoni. 19-letni obrotowy Tomasz Grzegorek zdobył 6 bramek, a trzy lata młodszy skrzydłowy Dawid Krysiak jedną mniej. Jego trafienie z wyskoku po inteligentnej asyście Bruny, to klasa co najmniej Wojciecha Zydronia. "Zyga", który wypatrzył Krysiaka w jednym ze spotkań juniorów, może być z niego dumny.

- Jestem z siebie zadowolony, to niesamowite przeżycie. Mam okazję się pokazać w meczu z takim rywalem i to na jego boisku - mówił jeszcze w przerwie Krysiak.

- Z takiego meczu mogę bardzo wiele wyciągnąć dla siebie. To świetna lekcja, możliwość do pokazania się. Pod nieobecność kontuzjowanego Patryka Walczaka staram się robić co w mojej mocy - przyznał Grzegorek.

Gospodarzom nie udało się jedno: uniknąć kontuzji. Mięsień uda uszkodził Uros Zorman.

- Martwi kontuzja Urosa, nie wiadomo co z Krzyśkiem Lijewskim. Takie rzeczy nam głównie chodzą po głowie. Jakieś fatum nas dopadło w tym sezonie - mówił po meczu Grzegorz Tkaczyk, rozgrywający Vive Tauronu.

Jeszcze przed spotkaniem trener Dujszebajew miał w pełni zdrowych tylko 12 graczy.

- Nasze problemy to nic, w porównaniu z tym, z czym zmaga się trener Rafał Biały - podkreślał Hiszpan kirgiskiego pochodzenia.

Pogoń w zdziesiątkowanym składzie zagra w następną środę w Pucharze Polski u siebie z Orlen Wisłą Płock. 13 grudnia w Głogowie, w ostatnim tegorocznym ligowym meczu, trener Biały powinien już mieć do dyspozycji Walczaka i Krupę.