Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści ze Szczecina mierzyli się z próbną maturą

Andrzej Szkocki
Uczniowie z IX Liceum Ogólnokształcącego po próbnej maturze z języka polskiego uznali, że egzamin był dosyć łatwy.
Uczniowie z IX Liceum Ogólnokształcącego po próbnej maturze z języka polskiego uznali, że egzamin był dosyć łatwy. Andrzej Szkocki
Egzaminem z języka polskiego rozpoczęła się próbna matura z Operonem. Uczniowie napiszą ją według nowych zasad.

Punktualnie o godz. 9 uczniowie klas maturalnych rozpoczęli egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godzinie 14 rozpoczęła się próbna matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Czas trwania próbnego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym to 170 minut, na poziomie rozszerzonym -180 minut.

Na egzaminie podstawowym uczniowie pisali o "Lalce" Bolesława Prusa oraz analizowali wiersz Wisławy Szymborskiej.
- "Lalka" była na egzaminie, który pisaliśmy całkiem niedawno, więc to nie było dla mnie nic nowego i mogę uznać dzisiejszy egzamin za łatwy - mówi Iga Włodarczyk z IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. - W wierszami Szymborskiej się wcześniej nie spotkałam.

Maturzyści najbardziej obawiają się zmian w egzaminie ustnym, ponieważ już nie będą przygotowywać prezentacji, tylko losować pytania i odpowiadać na te pytania przed komisją.

- To będzie stresujące, ponieważ prezentację można przygotować przez kilka miesięcy, a teraz będziemy mieć 15 minut na przygotowanie odpowiedzi i to w obecności zdających uczniów, co nie jest dla nas sytuacją komfortową.
Podobnie myśli Ania Gudan.

- Najgorsza będzie presja czasowa i to, że trzeba będzie przygotować dużo obszerniejszy materiał i poruszać się swobodnie po wszystkich epokach - mówi maturzystka.

Nowe zasady matury
Maturzysta obowiązkowo będzie zdawał egzamin z jednego przedmiotu dodatkowego. Nowy zapis dotyczący matury podyktowany jest wymogami jakie stawiają uczelnie wyższe absolwentom liceów.

W części pisemnej egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych maturzysta będzie zdawał na poziomie podstawowym, z przedmiotów dodatkowych tylko na poziomie rozszerzony. W przypadku egzaminu z języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.

Ustne egzaminy maturalne nie będą podzielone na poziomy. Lista przedmiotów, które będą mogli wybrać maturzyści, nie ulegnie zmianie, jednak każdy z nich zdawany będzie na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta oprócz jednego obowiązkowego przedmiotu będzie mógł przystąpić do egzaminu z pięciu innych - w sumie tak jak obecnie, będzie mógł zdawać egzamin z sześciu przedmiotów.

W 2015 roku maturę będzie można zdawać na dwa sposoby. Uczniowie techników będą zdawali maturę zgodnie ze starą podstawą programową. Uczniowie liceów, po raz pierwszy, napiszą nową maturę 2015.

Dziś maturzystów czeka egzamin z matematyki z poziomów podstawowego i rozszerzonego, 27 listopada - z z języka obcego. 28 listopada (piątek) przyszłorocznych abiturientów czeka matura próbna z przedmiotów dodatkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński