Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2014 w Szczecinie i regionie. Idziemy głosować

Redakcja
Wybory Samorządowe 2014.
Wybory Samorządowe 2014.
W niedzielę wybory samorządowe. Warto głosować, bo to właśnie decyzje podejmowane w gminach, powiatach i sejmiku wpływają na nasze życie.

W naszym województwie wybieramy 2178 radnych gmin, powiatów i sejmiku oraz ponad setkę wójtów, burmistrzów i prezydentów. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7 do 21. Pierwsze wyniki poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Samorząd

W gminach i miastach zapada zdecydowana większość decyzji, które mają wpływ na nasze życie, a szczególnie na domowy budżet: ceny wody, ścieków, biletów. Gminy prowadzą żłobki, przedszkola, szkoły (nie wszystkie), zajmują się inwestycjami, remontami dróg, opieką społeczną, zdrowiem mieszkańców, planowaniem przestrzennym. W urzędzie gminy zapłacimy podatki lokalne, wyrobimy dowód osobisty, zawrzemy ślub cywilny, zarejestrujemy samochód. Powiaty zajmują się głównie utrzymaniem dróg powiatowych, niektórych szkół oraz szpitali. Do najważniejszych zadań województwa należy wydawanie pieniędzy z Unii Europejskiej. W latach 2014 -2020 do wydania w naszym regionie jest ponad 6 miliardów złotych. Samorządu województwa nie należy mylić z urzędem wojewody, który jest przedstawicielem rządu w terenie i podlega mu administracja zespolona: policja, straż pożarna itp.

Okręgi jednomandatowe

W Zachodniopomorskiem aż w 98 gminach poniżej 20 tysięcy mieszkańców głosowanie odbędzie się w okręgach jednomandatowych. To największa nowość tych wyborów. Każda z tych gmin jest podzielona na 15 j e d n o m a n d a t owych okręgów. W każdym okręgu wygra osoba z największą liczbą głosów. Zwycięzcy z poszczególnych okręgów utworzą rady gmin.

I lub II tura

Radni wszystkich szczebli zostaną wybrani w głosowaniu 16 listopada. Inaczej jest w przypadków wójtów, burmistrzów i prezydentów. Aby zwyciężyć w pierwszej turze muszą uzyskać ponad 50 procent oddanych głosów. Jeśli ich zabraknie, za dwa tygodnie odbędzie się druga tura. Wezmą w niej udział dwa kandydaci z najlepszymi wynikami.

Jeden kandydat

W kilku gminach zarejestrowano tylko jednego kandydata na wójta lub burmistrza. Wybory i tak się odbędą, a kandydat zwycięży jeśli zagłosuje za nim większość osób, które przyjdą na głosowanie. Jeśli głosów na "nie" będzie więcej, wyboru kandydata dokona rada gminy. Nie będzie za to wyborów w okręgach, w których jest tylko jeden kandydat na radnego. Zdobędzie mandat na podstawie zaświadczenia.
.
Jak głosować

W dniu głosowania wyborca dostaje w lokalu wyborczym cztery bądź trzy (w przypadku miast na prawach powiatu) karty do głosowania. Białą - do rad i gmin, żółtą - do powiatów, niebieską - sejmik, różową - wybory wójtów, burmistrzów, prezydentów. Stawiamy znak "x" w kratce przy nazwisku jednego tylko kandydata. Głos taki jest ważny i oddany na tego kandydata. Jeżeli natomiast wyborca postawi kilka znaków "x" przy więcej niż jednej osobie, albo też w ogóle znaku "x" nie postawi, wówczas głos uznaje się za nieważny.

Potrzebny X, nie ptaszek

Co się stanie, gdy na karcie wyborczej zamiast znaku X postawię tzw. ptaszka, czyli np. V. Czy mój głos będzie nieważny? - pytali Czytelnicy.

- W przepisach Kodeksu wyborczego oraz w wytycznych i wyjaśnieniach Państwowej Komisji Wyborczej od dawna i konsekwentnie mowa jest tylko o znaku "X". Wyborca głosuje, stawiając znak "X" (dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Zatem jeżeli wyborca postawi inny znak, niż "X", a więc np. przysłowiowego ptaszka, wówczas głos taki będzie nieważny.

- Warto także dodać, że to przecięcie dwóch linii musi wprawdzie być w obrębie kratki, ale rzecz jasna nie musi wypadać ono centralnie. Komisja ustalając ważność głosu nie posługuje się w tym zakresie linijką, cyrklem czy innymi przyrządami.

Z kolei jeżeli wyborca postawi wprawdzie ten znak "X" ale poza kratką, wówczas taki głos też uznany będzie za nieważny, gdyż zgodnie z przepisami Kodeksu wszelkie dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu - tłumaczy Waldemar Gorzycki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.

Pamiętajmy o dowodzie

Zanim obwodowa komisja wyborcza wyda nam karty do głosowania, musi nas znaleźć w spisie wyborców. Dlatego konieczny jest dokument potwierdzający naszą tożsamość: dowód osobisty, paszport. Obwodowe komisje wyborcze znajdują się w tych samych miejscach jak przy poprzednich wyborach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński