Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze świnoujskich szkół na Mistrzoswach Pierwszej Pomocy

Joanna Maraszek [email protected]
Zawodnicy z wszystkich świnoujskich szkół zajęli miejsca przy 60 fantomach i rytmicznie uciskali klatkę piersiową w rytm muzyki. To była dopiero rozgrzewka. Potem przyszła kolej na konkretne działania.
Zawodnicy z wszystkich świnoujskich szkół zajęli miejsca przy 60 fantomach i rytmicznie uciskali klatkę piersiową w rytm muzyki. To była dopiero rozgrzewka. Potem przyszła kolej na konkretne działania. Polskie LNG
Siedemnaście drużyn ze świnoujskich szkół wzięło udział w I Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego LNG.

Uczniowie w ramach innowacyjnego projektu Bezpieczne Miasto, organizowanego przez Fundację Razem Bezpieczni oraz spółkę Polskie LNG, jeszcze wiosną odbywali szkolenia udzielania pierwszej pomocy. Obecnie, czyli kilka dni temu podczas mistrzostw, mieli okazję wykazania się wiedzą i nabytymi umiejętnościami.

- Mistrzostwa rozpoczęła nietypowa rozgrzewka - opowiada Anna Starosta z Polskiego LNG. - Zawodnicy zajęli miejsca przy 60 fantomach i rytmicznie uciskali klatkę piersiową w rytm muzyki. Ćwiczenie miało za zadanie w sposób sugestywny pozwolić uczestnikom oswoić się z sytuacją udzielania pierwszej pomocy i skojarzyć ją z czymś naturalnym, wręcz instynktownym, rytmicznym. Po rozgrzewce przyszła kolej na konkretne zadania z zakresu pierwszej pomocy, takie jak zakładanie opatrunków lub uciskanie klatki piersiowej.

W zajęciach, które odbywały się jeszcze przed wakacjami, wzięło udział ponad 2 tysiące dzieci ze 141 klas. Program lekcji opracowali na potrzeby Bezpiecznego Miasta specjaliści z zakresu dydaktyki, psychologii oraz medycyny i ratownictwa medycznego. Zajęcia odbywały się na zasadzie "oglądaj i ćwicz". Oznacza to, iż każdy uczeń miał okazję samodzielnie zastosować w praktyce wiedzę przekazaną przez instruktora.

- Wykorzystane podczas projektu metody dydaktyczne są standardem międzynarodowym w nauczaniu pierwszej pomocy - tłumaczy Krzysztof Patelak, prezes Fundacji Zawsze Bezpieczni. - Najpierw uczymy praktycznych aspektów pierwszej pomocy następnie wprowadzamy elementy sprawdzenia umiejętności oraz rywalizacji. Dzięki dostępności dużej liczby sprzętu dydaktycznego zajęcia mają wymiar niemalże wyłącznie praktyczny, co podwyższa zdecydowanie skuteczność w przypadku zaistnienia konieczności udzielania pierwszej pomocy w rzeczywistości.

- Celem unikatowego w Polsce programu Bezpieczne Miasto jest podniesienie bezpieczeństwa w Świnoujściu, z którym Polskie LNG trwale związało się poprzez swoją inwestycję w terminal LNG - podkreśla Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej. - Budowa terminalu to ogromne przedsięwzięcie infrastrukturalne, które siłą rzeczy bardzo mocno ingeruje w życie społeczności lokalnej Świnoujścia. Dlatego stajemy się współodpowiedzialni za to, co dzieje się w mieście. To zupełnie nowy standard w podejściu inwestora do najbliższego otoczenia, który ma na celu pomoc zarówno doraźną, ale i wychowanie nowego pokolenia, świadomego potrzeby niesienia pomocy innym.

Zwycięzcy
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy w kategorii szkół podstawowych (klasy od 1 do 3) wygrał zespół z SP nr 6. Drugie miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół nr 4, a trzecie ekipa z "Jedynki". Wyniki ich starszych kolegów (klasy od 4 do 6) wyglądają następująco: pierwsze miejsce także "Szóstka", drugie Społeczna Szkoła Podstawowa, a trzecie SP nr 2. Jeśli chodzi o gimnazjalistów, to pierwsze miejsce zdobył zespół "Logosu", drugie uczniowie z ZSP nr 4, a trzecie przedstawiciele Społecznego Gimnazjum STSG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński