Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medyczni konsultanci nie chcą oświadczeń majątkowych i rezygnują ze stanowisk

(ta)
sxc.hu
Zgodnie z nowym prawem wojewódzcy konsultanci medyczni muszą podawać publicznie wysokość swoich dochodów. Wielu się na to nie godzi i rezygnuje ze swoich funkcji.

- To są krzywdzące dla nas przepisy - mówi prof. Marek Ostrowski, który w naszym województwie pełnił funkcję wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie transplantologii. Pełnił, bo właśnie z tego stanowiska zrezygnował.

- Nowe prawo traktuje nas jak oszustów, którzy próbują coś ukryć - mówi prof. Ostrowski. - A przecież każdy z nas, wojewódzkich konsultantów, rozlicza się w terminie i wszelkie dochody podajemy w PIT-ach. Jeżeli minister Bartosz Arłukowicz chce dowiedzieć się jakie mamy dochody, w każdej chwili może to sprawdzić. Nie widzę jednak potrzeby przedstawiania takich informacji publicznie. Powszechnie wiadomo, że zarobki lekarzy są wysokie. Jeżeli podamy je publicznie, tylko się narazimy. Mam znajomego lekarza, który przyznał, że ma w domu wartościowe obrazy. Zgodnie z nowym prawem musiałby je wpisać w oświadczenie, a to jest od razu zaproszeniem dla rabusiów.

Gdyby takie dane nie pojawiły się w oświadczeniu majątkowym konsultanta lub gdyby np. nie wpisał on do oświadczenia wyjazdu na naukową konferencję 2 tygodnie po terminie, jego zarobkami mogłoby zainteresować się CBA.

- To absurd - mówi prof. Ostrowski. - Zwłaszcza, że nasza funkcja nie ma rangi decyzyjnej, jak w przypadku polityków. Pełnimy ją społecznie, miesięcznie otrzymujemy za nią 100 zł.

Ze swoich stanowisk zrezygnowało już 26 wojewódzkich konsultantów w kraju. Niewykluczone, że ta liczba jeszcze się zwiększy.

- Mam wrażenie, że tymi zmianami w ustawie pokazuje się brak zaufania do konsultantów, a przecież są oni zatwierdzani na wielu płaszczyznach i stają się autorytetami w świecie medycznym - mówi prof. Zbigniew Celewicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii. - Nie obawiam się przedstawiania publicznie swoich dochodów, ale zapisywanie w nich każdego wyjazdu na konferencję czy opłacenia przez organizatorów doby hotelowej może okazać się bardzo uciążliwe. Trzeba też zwrócić uwagę, że będziemy musieli ponieść koszty związane z wypełnieniem takowego oświadczenia, ponieważ samodzielnie wypełniać go zapewne nie będziemy.

- Jesteśmy w trakcie opiniowania nowych konsultantów wojewódzkich - mówi dr Magda Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. - Około 1/3 kandydatów z powodu zmian w ustawie zrezygnowało z pełnienia funkcji wojewódzkiego konsultanta. Lista nowych na pewno będzie jednak gotowa w grudniu. Rozumiemy argumenty ministerstwa zdrowia, mówiące, że konsultanci powinni być krystalicznie czyści. Myślę jednak, że wytyczne w ustawie są zbyt restrykcyjne, pełna lustracja przychodów jest zbyt daleko posunięta. Próbowaliśmy te zmiany złagodzić na etapie konsultacji, niestety nic to nie dało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński