Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzystek naruszył prawa człowieka? Za prezydenta tłumaczył się zastępca

mp
Willa Gruneberga w Szczecinie
Willa Gruneberga w Szczecinie
- Większość mieszkańców czekała na tę inwestycję - mówił dziś Bogdan Jaroszewicz, komentując niekorzystny dla Szczecina wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA uznał, że wywłaszczając mieszkańców willi Gruneberga pod budowę szybkiego tramwaju prezydent Szczecina naruszył prawa człowieka. O sprawie napisała dzisiaj Gazeta Wyborcza.

**Czytaj również:

Wyrok w sprawie willi Grüneberga. Doszło do naruszenia prawa »

**

Bogdan Jaroszewicz to zastępca Piotra Krzystka. Prezydent Szczecina nie pojawił się na specjalnie zwołanym briefingu.

- Przytaczany w materiałach prasowych artykuł 1 protokołu nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności rzeczywiście mówi, że nikt nie może być pozbawiony swojej własności, ale zaraz po tym stanowi "chyba, że w interesie publicznym i na warunkach przewidzianych przez ustawę oraz zgodnie
z ogólnymi zasadami prawa międzynarodowego" - tłumaczył Bogdan Jaroszewicz. - Miasto realizując budowę SST działa właśnie w interesie publicznym mając na względzie dobro wszystkich tych, którzy od lat czekali na realizację inwestycji. Jako przedstawiciele miasta musimy podejmować trudne decyzje służące dobru pozostałych mieszkańców Szczecina. Nie możemy być obojętni na rozgoryczenie czy frustrację tysięcy mieszkańców spowodowane niedoskonałym połączeniem pomiędzy prawobrzeżnym i lewobrzeżnym Szczecinem. W ich imieniu nie zgodzimy się na utratę bardzo ważnej dla miasta inwestycji.

**Czytaj również:

Bezprawna eksmisja z willi Grüneberga. Co dalej z szybkim tramwajem? [wideo]

**

Konflikt szybko wykorzystał Łukasz Tyszler, kandydat PO na prezydenta Szczecina. Krzystka nazwał bezdusznym urzędnikiem.

- Bezprawna eksmisja trzech rodzin z willi Grünenberga przez Miasto Szczecin, reprezentowane przez Piotra Krzystka świadczy o tym, że mieszkańcy nie mogą czuć się bezpiecznie wobec bezdusznego aparatu obecnej władzy w mieście. Pogwałcono brutalnie własność prywatną szczecinian. Władza publiczna, w tym wypadku Piotr Krzystek, musi szanować prawo obywatela do jego życia prywatnego, rodzinnego i mieszkania - skomentował. - Czy jest to uczciwe wobec szczecinian? Myślę, że nie. Zabrakło wrażliwości i dialogu. W relacjach władzy miasta z mieszkańcami, kluczową rolę powinny odgrywać dialog i szukanie porozumienia. Jestem przekonany o tym, że można było zrobić to z poszanowaniem konstytucyjnych praw obywateli.

- Mieszkańcom naszego miasta potrzebny jest prezydent szczecinian, który będzie im służył, a nie, jak obecnie, urzędnik o wrażliwości egzekutora - uważa Łukasz Tyszler. - Jestem przekonany, że szybki tramwaj jest w Szczecinie potrzebny, w szczególności mieszkańcom Prawobrzeża. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby inwestycja została zrealizowana na czas.

Mimo wyroku, inwestycja nie jest zagrożona.

Zobacz także:

Więcej w jutrzejszym Głosie Szczecińskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński