Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 mln zł do wydania w ramach budżetu obywatelskiego w Szczecinie. Zgłosiliście 143 fajne pomysły

Mariusz Parkitny, [email protected]
Zielona fala przez aleje Wyzwolenia i Niepodległości to jeden z pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Chcieliby, aby autobusy i tramwaje jechały przez centrum miasta bez postoju na czerwonym świetle.
Zielona fala przez aleje Wyzwolenia i Niepodległości to jeden z pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Chcieliby, aby autobusy i tramwaje jechały przez centrum miasta bez postoju na czerwonym świetle. Andrzej Szkocki
To już druga edycja budżetu obywatelskiego w Szczecinie. Do wydania jest pięć milionów złotych. Projekty są aż 143. Głosowanie potrwa od 1 do 21 października. Zwycięskie projekty zostaną wykonane w przyszłym roku.

- Cieszymy się, że pomysł budżetu obywatelskiego ma tak wielu zwolenników. Jego zasady też wybrali mieszkańcy - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Projekty inwestycji podzielono na pięć kategorii. W pierwszej są pomysły ogólnomiejskie. Jest ich 40. Np. przywrócenie do sprawności technicznej wagonu tramwajowego typu 102Na z 1971 roku, budowa obserwatorium astronomicznego, pokrycie trawnikami i dywanami kwiatowymi pasów międzyjezdnych Trasy Zamkowej, sekundniki na sygnalizacjach świetlnych, publiczne alkomaty, darmowy internet w komunikacji miejskiej, stworzenie szlaku kajakowego, 1000 drzew dla Szczecina, leżaki na Jasnych Błoniach.

Pozostałe cztery kategorie mają charakter dzielnicowy: północ (23 propozycje), zachód (32), śródmieście (24) prawobrzeże (24). Projekty nie mogą być droższe niż milion złotych.

- W głosowaniu będzie można wybrać maksymalnie dwa projekty: jeden ogólnomiejski i jeden dzielnicowy. Nie można wybrać dwóch lub więcej dzielnicowych, czy ogólnomiejskich. I pamiętajmy, że głosujemy tylko raz. Po oddaniu głosu nie będzie można już zmienić swoich faworytów. W głosowaniu na projekt dzielnicowy nie ma znaczenia, w jakiej dzielnicy mieszkamy - zwraca uwagę Paweł Szczyrski, dyrektor Wydziału Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin.

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 lat. Nie muszą być zameldowani. Głosować można przez internet, pocztą lub osobiście w urzędzie miejskim.

Kto ma dostęp do internetu, powinien wybrać tę formę, bo jest najprostsza. Wystarczy się zalogować na stornie www.konsultuj.szczecin.pl, podać pesel, imię, nazwisko i wybrać swoje propozycje.

Zadania, które uzyskają największą liczbę głosów na liście projektów ogólnomiejskich oraz listach zadań dzielnicowych zostaną wpisane do projektu budżetu Szczecina na rok 2015.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński