Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. To był fenomen w skali świata

mdr
Wojewoda Marek Tałasiewicz wręcza odznaczenia.
Wojewoda Marek Tałasiewicz wręcza odznaczenia. www.wzp.pl
Rok 1939. Jeszcze nie umilkły ostatnie strzały, a już 27 września 1939 r. rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Gdy powstało, stało się fenomenem w skali całego ówczesnego świata. W Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyły się symboliczne obchody związane z 75. rocznicą utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Wojewoda wręczył Krzyże Obrońców Wołynia oraz odznaki Zasłużony dla Światowego Związku Armii Krajowej, a dla najmłodszych, uczniów szkół szczecińskich przygotowano ciekawą grę. Tworzyli podziemną gazetkę, uczyli się szyfrować wiadomości i wzięli udział w tajnej lekcji języka polskiego.

W holu przygotowano wystawa o podziemnym państwie polskim. Natomiast na cmentarzu Centralnym pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego odbył się apel pamięci.

Jutro po Szczecinie jeździł będzie Tramwaj historyczny Narodowych Sił Zbrojnych. W planie historyczne inscenizacje na przystankach, gdzie będzie się zatrzymywał. W trakcie rozdawane będą ulotki na temat państwa podziemnego. W obchody 75 rocznicy włączył się też Episkopat Polski i IPN apelując o wywieszenie dziś flag narodowych.

To istotna dla Polski rocznica, przez wiele lat po wojnie pomijana milczeniem. Byliśmy jedynym krajem pod okupacją niemiecką, który posiadał funkcjonujące struktury państwowe podległe Rządowi Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie. I to nie tylko wojskowe, o których dziś się pamięta z okazji różnych rocznic, ale także cywilne. Pozwalało to na zachowanie ciągłości polskich struktur państwowych.
Mało kto dziś wie, że między innymi funkcjonowali urzędnicy, którzy skrzętnie katalogowali zabytki, a myślą przewodnią było ich zachowanie pełnej dokumentacji na wypadek zniszczeń w czasie walk. Funkcjonowało też sądownictwo i wiele innych struktur administracyjnych.

Pierwszym który zaczął tworzyć państwo podziemne był gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz, który 27 września 1939 r. rozpoczął organizację pierwszych struktur wojskowych, Służby Zwycięstwu Polski. Wkrótce po tym gen. Władysław Sikorski 13 listopada 1939 r. utworzył w Paryżu Związek Walki Zbrojnej, organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym.

Pierwszym dowódcą został 4 grudnia gen. Kazimierz Sosnkowski, który opracował pierwsza instrukcję organizacyjną. Na terenie okupowanej przez Niemcy Polski dowódcą został płk. Stefan Rowecki, natomiast na obszarze okupacji sowieckiej - gen. Tokarzewski. Warto dodać, że wszyscy trzej, tj. Sosnkowski, Rowecki i Tokarzewski mieli rodowód wywodzący się jeszcze z I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji "Burza", ale przede wszystkim stworzenie siły moralnej i niepodległościowej tradycji, która pozwoliła narodowi przetrwać również okres powojenny, gdy komuniści przejęli władze.

Dalekowzrocznie przewidując działania komunistów utworzono w kraju Radę Jedności Narodowej informując o tym Rząd w Londynie 9 stycznia 1944 r. W depeszy do premiera Mikołajczyka wyjaśniano, że wobec utworzenia przez komunistów Krajowej Rady Narodowej "zaszła konieczność powołania natychmiast RJN".

Deklarację podpisały wszystkie najważniejsze stronnictwa działające w kraju, tj. Zjednoczenie Demokratyczne, Chłopska Organizacja Wolności "Racławice" i "Ojczyzna".

W deklaracji Krajowej Reprezentacji Politycznej z 15 sierpnia 1943 r. oraz w deklaracji Rady Jedności Narodowej z 15 marca 1944 r. sformułowano program Polski Walczącej. Jego głównymi postulatami były:

1. odzyskanie niezależności i suwerenności,
2. swobody demokratyczne,
3. reforma rolna,
4. poprawa bytu mas pracujących i udział ich w rządach,
5. samorząd terytorialny, gospodarczy i kulturalny,
6. odzyskanie ziem na Zachodzie,
7. nienaruszalność granicy wschodniej,
8. związek narodów Europy Środkowej,
9. sojusz z demokracjami Zachodu i dobre stosunki z ZSRR,
10. prawdziwa demokracja międzynarodowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński