Pogoń Baltica miała Zagłębie Lubin na widelcu, ale przegrała z osłabionym faworytem

Patrycja Królikowska (z piłką) rzuciła dla Pogoni 5 bramek w meczu w Lubinie.
Patrycja Królikowska (z piłką) rzuciła dla Pogoni 5 bramek w meczu w Lubinie. Andrzej Szkocki
Szczypiornistki Pogoni Baltica Szczecin przegrały na wyjeździe 22:26 z Zagłębiem Lubin w meczu 2. kolejki Superligi. Do przerwy szczecinianki prowadziły 11:5.

Zagłębie zagrało osłabione brakiem kilku kontuzjowanych zawodniczek. Od dłuższego czasu niezdolne do gry są: Karolina Semeniuk-Olchawa, Anna Pałgan, Paulina Tracz i Juliana Malta Varela. Już w pierwszym meczu z Samborem Tczew Miedziowie miały spore problemy, bo do przerwy sensacyjnie przegrywały z beniaminkiem. Ostatecznie jednak zdobyły dwa punkty, ale ligowe rywalki otrzymały sygnał, że Zagłębie jest do pokonania.

Pogoń w nowej hali w Lubinie zagrała bez kontuzjowanych: Małgorzaty Stasiak, Katarzyny Sabały i Lucyny Wilamowskiej. Po pierwszym meczu z Ruchem Chorzów (35:24) wydawało się, że ich absencja na tym etapie sezonu nie ma dużego wpływu na grę Pogoni, bo na inaugurację nieźle zaprezentowały się ich zmienniczki.

W pierwszej połowie Pogoń grała dobrze w obronie i skutecznie w ataku, choć nie ustrzegła się błędów. Jednak schodząc na przerwę szczecinianki prowadziły 11:5 i nic nie zapowiadało, że w drugiej części wygrana może uciec im z rąk.

Tak się jednak niestety stało, a przyczyną była, podobnie jak w poprzednim sezonie, cała masa błędów technicznych. Miedziowe z tego korzystały i zdobywały bramki po kontrach. Przez osiem pierwszych minut po przerwie Pogoń nie była w stanie zdobyć bramki, a Zagłębie rzuciło ich aż sześć i doprowadziło do wyrównania.

Nerwy szczecinianek i dobra postawa w bramce Moniki Maliczkiewicz sprawiły, że wicemistrzynie Polski jak na tacy otrzymały szansę "powrotu do gry" i skutecznie z niej skorzystały. Wielka szkoda, bo Zagłębie było do pokonania, a Pogoń, która posiada bardzo ambitne cele, powinna wykorzystywać takie słabości największych rywali do miejsc na podium.

Następne kolejka Superligi pań 20 września. Do Szczecina przyjedzie beniaminek, Sambor Tczew.

Zagłębie Lubin - Pogoń Baltica Szczecin 26:22 (5:11)
Zagłębie: Maliczkiewicz, Tsvirko, Chojnacka - Premović 6, Piechnik 5, Obrusiewicz 5, Lalewicz 4, Jochymek 3, Załęczna 3, Paluch, Walczak, Konofał.
Pogoń: Szywierska, Płaczek - Królikowska 5, Zimny 5, Głowińska 3, Jaszczuk 2, Cebula 2, Zawistowska 2, Stachowska 1, Duran 1, Huczko 1, Fornalik, Noga, Koprowska.