Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykańska wioska w Muzeum Narodowym w Szczecinie

(mk)
– Raz w roku maski zakładają również mężczyźni i rytualnie tańczą, żeby ujarzmić kobiecą siłę - mówi Ewa Prądzyńska z Działu Kultur Poza- europejskich MNS.
– Raz w roku maski zakładają również mężczyźni i rytualnie tańczą, żeby ujarzmić kobiecą siłę - mówi Ewa Prądzyńska z Działu Kultur Poza- europejskich MNS. Andrzej Szkocki
Muzeum Narodowe zaprasza w weekend na pokaz afrykańskiej wioski. To eksponaty wyciągnięte z magazynów

W murach Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie odtworzono najprawdziwszą afrykańską wioskę, można tu także zobaczyć niezwykłe lalki, rzeźby i magiczne przedmioty. Są to eksponaty na co dzień schowane w magazynach.

Zbiory afrykańskie szczecińskiego muzeum należą do największych i najcenniejszych w Polsce. Liczą ponad 8 000 obiektów etnograficznych oraz blisko 30 000 zabytków archeologicznych.

- Najważniejszą rolą kobiety w społecznościach afrykańskich jest rodzenie dzieci - mówi Ewa Prądzyńska z Działu Kultur Pozaeuropejskich MNS.

- Dzieci symbolizują jej sukces w życiu. Bezpłodność - największe nieszczęście, jakie może spotkać kobietę, jest rezultatem jej błędów i nieprzestrzegania norm panujących w społeczności.

Zaprezentowane zostaną głównie fetysze, lalki płodności i kultu bliźniąt pozwalające kobietom radzić sobie z problemem bezpłodności lub jej nadmiarem.

W sobotę wejście jest bezpłatne, w niedzielę cena biletu 5-10 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński