Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Centrum Nanotechnologii w Szczecinie pękają szyby

Celina Wojda
Pękające szyby w w nowoczesnym centrum.
Pękające szyby w w nowoczesnym centrum. Sebastian Wołosz
W Centrum Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego znowu pękają szyby. Mimo to władze uczelni są spokojne - budynek jest objęty gwarancją.

Pierwsze potłuczone szyby zauważono wiosną. Wtedy władze uczelni nawet nie interesowały się przyczyną usterki, ponieważ szkło było wymieniane zgodnie z umową gwarancyjną.

- Budynek jest zabezpieczony gwarancją i ubezpieczony od zdarzeń losowych. Do dnia dzisiejszego Uczelnia nie poniosła żadnych kosztów - powiedział nam rzecznik prasowy ZUT, Stanisław Heropolitański.

W ciągu roku jaki minął od oddania budynku do użytku wymieniono prawie 20 szyb. Taka liczba zaniepokoiła już użytkowników budynku i zlecono przeprowadzenie ekspertyz, które odpowiedzą na pytanie: dlaczego w nowoczesnym centrum w ciągu kilku miesięcy popękało aż tyle szyb.

Wtedy będziemy wiedzieli, czy jest to wynikiem złej konstrukcji budynku, czy może wandali, którzy dewastują Centrum Nanotechnologii ZUT.

- Kolejne przeglądy nie wykazały żadnych istotnych dla konstrukcji wad. W lipcu, z uwagi na pozyskanie nowych istotnych informacji zostały zlecone szczegółowe ekspertyzy. Termin ich wykonania przewidujemy na koniec września. Duże znaczenie będzie miał tu odczyt z zainstalowanego monitoringu - dodaje rzecznik.

Ogromne szyby rozpryskują się w drobny mak. Jak zauważa rzecznik, jest to celowe i nie stwarza niebezpieczeństwa dla przechodniów, czy studentów.

- Pękanie szyb na drobne elementy jest cechą charakterystyczną szyb hartowanych. Rozpadanie się niszczonego szkła na drobne kryształki - podobnie jak w samochodach - jest cechą ich bezpieczeństwa, gdyż nie powodują wtedy szkód w otoczeniu - zauważa Heropolitański.

Centrum Nanotechnologii ZUT oddane zostało w czerwcu 2013 roku. Koszt budowy nowego budynku ZUT przy al. Piastów w Szczecinie wyniósł ok. 42 mln zł. Wykonawcą projektu była firma Erbud. Budynek został wybudowany dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Mieści się w nim baza dydaktyczno- badawcza dla intensywnego rozwoju nanotechnologii. W ośrodku są 72 laboratoria, sala wykładowa na 500 osób, pomieszczenia dydaktyczne dla studentów, czytelnia, sala komputerowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński