Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytam i Wiem: Warszów miejscem kultury

Redakcja
Wiele miast zwraca się ku dzielnicom, które przez lata sprawiały wrażenie zapomnianych. Tak jak w przypadku warszawskiej Pragi czy gdańskiego Dolnego Miasta - to miejsca o wyjątkowych walorach architektonicznych.

Nie inaczej jest w przypadku świnoujskiego Warszowa, które dzięki swoim walorom pięknie położonej, najwyższej na polskim wybrzeżu latarni morskiej, Forcie Gerhardta, pięknym plażom i wyjątkowym fortyfikacjom Podziemnego Miasta mają szansę stać się magnesem dla turystów i przyczynić się do realnego rozkwitu tej części Świnoujścia. Dzięki wspólnym działaniom miasta i licznych lokalnych instytucji Warszów nabiera blasku. We wsparciu tej wydarzeń promujących i rozwijających dzielnicę mocno zaangażowane jest również Polskie LNG.

Kultura ma być!

FAMY nie trzeba nikomu przedstawiać. Kiedyś Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (bo tak się rozszyfrowuje popularny skrót), a dziś Międzynarodowy Kampus Artystyczny wzbogaca ofertę kulturalną Świnoujścia od 1966 roku. FAMA tradycyjnie odbywa się w wakacje i trwa od kilku do kilkunastu dni - wypełnionych warsztatami teatru ulicznego, muzyki, kabaretu, aktorstwa i piosenki urozmaiconych happeningami, koncertami i imprezami plenerowymi. W tym roku patronat nad Festiwalem objęło po raz pierwszy Polskie LNG, budujące w Świnoujściu terminal gazu skroplonego.

U nas w Świnoujściu

Spółka od blisko trzech lat podkreśla swoją tożsamość z Pomorzem Zachodnim, a bliżej: ze Świnoujściem i jego prawobrzeżną dzielnicą - Warszowem.

- Dokładamy wszelkich starań aby być dla miasta dobrym lokatorem, a dla mieszkańców potrzebnym i lubianym sąsiadem. Od ponad dwóch lat bardzo uważnie słuchamy nie tylko samorządowców i liderów opinii, ale także społeczników, mieszkańców i wszystkich, którym sprawy tutejsze nie są obojętne - mówi Maciej Mazur szef Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.

- To lokalni partnerzy naszego Dialogu Społecznego tworzą mapę, na którą spółka nanosi punkty swojego wsparcia. Nauczyliśmy się słuchać i rozumieć Świnoujście oraz jego potrzeby. Mecenat nad FAMĄ jest tego znaczącym przykładem. Program Dialogu Społecznego, sprawdzony w Świnoujściu, może być dla Polskiego LNG powodem do dumy i satysfakcji.

Jak wynika z badań opinii mieszkańcy miasta przychylnie traktują budowę terminalu i wyrażają zadowolenie z faktu, że inwestycja o strategicznym znaczeniu dla Polski została zlokalizowana właśnie tu. Zdaniem ekspertów, m.in. prof. Stanisława Michalczyka kierownika Zakładu Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Śląskiego, który był opiekunem naukowym jednego z badań opinii skala aprobaty budowy terminalu w Świnoujściu znacznie przekracza poziom poparcia, udzielany przez sąsiadów innych inwestycji energetycznych na terenie kraju.

Wymowny jest fakt, że inwestor pojawiające się w pierwszych etapach budowy protesty potrafił przeanalizować bardzo wnikliwie i wyciągnąć wnioski, które pozwoliły realizować kolejne etapy budowy bez większych zakłóceń budowa odbyła się bez ani jednego protestu ze strony mieszkańców, co nie jest częstym precedensem. Inwestorzy budujący terminale LNG powstające na świecie (jest ich ponad sto) rzadko mogą pochwalić się taka przyjaźnią z otoczeniem.

Maciej Mazur kwituje to zjawisko krótko: - Zgoda buduje, dlatego wręcz ortodoksyjnie trzymamy się wymogów ekologii, na budowie prowadzimy non stop nadzór bezpieczeństwa i bardzo otwarcie rozmawiamy z mieszkańcami. W ten sposób chcemy budować zaufanie naszych sąsiadów i angażować się w obszary, które dowodzą naszego szacunku dla nich. Dialog i współpraca z nimi pozwala nam także precyzyjnie ułożyć listę wydarzeń, na których szczególnie zależy Świnoujściu i które chętnie wspieramy.

Kopernik i Mały Inżynier

Tak, jak w przypadku innych projektów program Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej zostanie wzbogacony o atrakcje, o jakie zadba Polskie LNG. Na specjalne zaproszenie inwestorów terminalu do Świnoujścia przyjedzie wystawa z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, bijąca w stolicy rekordy popularności. Będą również pokazy Małego Inżyniera zorganizowane w namiocie w kształcie zbiornika LNG (w niedzielę 24 sierpnia od godz.16.00). Młodzi uczestnicy zabawy zyskają możliwość wzięcia udziału w eksperymentach z ciekłym azotem, które obrazują właściwości LNG. Można będzie m.in. zamrozić biszkopty, a potem je... posmakować. Nie zabraknie chemicznej magii i charakterystycznej "mgły" towarzyszącej eksperymentom w bardzo niskich temperaturach.
Bańki mydlane

Nie jest tajemnicą, że edukacja (a jej przede wszystkim służą tegoroczne propozycje Polskiego LNG składane widowni FAMY) idealnie udaje się w towarzystwie rozrywki. Dlatego, po eksperymentach mrożących emocje i pobudzających wyobraźnię, warto spróbować czegoś lżejszego, czyli baniek mydlanych, które prawie nic nie ważą, ale dzięki specjalnej technologii mogą zostać nadmuchane do gigantycznych rozmiarów. Jeśli nie będzie wiało każdy najmłodszy uczestnik zabawy może zamknąć się wewnątrz ich przeźroczystej powłoki, co wygląda kosmicznie i daje podobne wrażenia. A gdy bańki już pękną warto przenieść do też dmuchanego, olbrzymiego zamku do skakania. Obok czekać będzie gumowa ściana wspinaczkowa o imponujących rozmiarach 10x10 metrów (to wymiar podstawy niezbędnej do jej zainstalowania) może po prostu 8 metrów wysokości. Przed jej zdobyciem można skorzystać z możliwości malowania twarzy we wszelkie wymarzone barwy.

Program balonowy

Fantazja przyda się nie tylko tu: Polskie LNG zadbało również o specjalny program kreowania...balonów. Wystarczy przyjść z własnym pomysłem, a zostanie on urzeczywistniony i wszyscy najmłodsi uczestnicy będą mogli paradować po FAMIE z balonem według wymyślonego przez siebie kształtu i koloru. Zręczności, niezbędnej w dmuchanym zamku i na dmuchanej ściance, warto nabyć obserwując pokazy cyrkowe. Popiszą się żonglerzy i akrobaci spacerujący po linie. Towarzyszyć im będzie bogaty program tegorocznych imprez kulturalnych. Od godziny 14.00 w sobotę 23 sierpnia FAMA zaprasza na festyn, którego dwie pierwsze godziny wypełni blok gier i zabaw dla dzieci. O 16.00 początek koncertów 44 Międzynarodowego Kampusu Artystycznego, w których udział wezmą m.in. formacje: 4 a.m, Kipiksza oraz Co Słychać. Zagrają do 19.00. Równie atrakcyjnie zapowiada się niedziela.

Drugi dzień festynu, też o 14.00, rozpoczną specjalne pokazy Policji, a godzinę później z wielką pompą zaprezentuje się Państwowa Straż Pożarna ze Świnoujścia. Potem mamy atrakcje namiotu Małego Inżyniera i od 19.00 17:00 ciąg dalszy koncertów FAMY. Gośćmi estrady w niedzielę będą: Laboratorium Pieśni, Rebodrom i WeArtists, a o 19.00 wystąpi gwiazda wieczoru: Fairy Tale Show, która uświetni zorganizowany przez Polskie LNG Weekend w Warszowie.

W Warszawie i Warszowie

Weekend w na Warszowie to specjalna dedykacja terminalowego inwestora dla sąsiadów. Dzięki wsparciu Polskiego LNG, część imprez FAMY udało się przenieść na prawobrzeże, co znacznie ułatwia mieszkańcom części Świnoujścia bezpośrednio graniczącej z budową udział w festiwalowych atrakcjach. - Bliżej nam do Warszowa niż Warszawy - uśmiecha się Maciej Mazur pytany o przyczyny "nowej geografii" imprez FAMY. Dlatego konsekwentnie realizujemy program zapewnienia naszemu otoczeniu korzyści i przyjemności. Wspieramy miejscowe inicjatywy i wydarzenia, ale staramy się przynajmniej część z nich lokować w Warszowie, obok naszej inwestycji. Tak było chociażby w przypadku Karuzeli Cooltury w 2013 roku. Wówczas to za naszym pośrednictwem zorganizowano spektakularne widowisko historyczne, czyli rekonstrukcję bitwy z I wojny światowej na Forcie Gerharda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński