Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński ZWiK i zakupy grupowe prądu. Ale na obniżki cen wody nie mamy co liczyć

Mariusz Parkitny
Mimo wprowadzonych oszczędności, na radykalne obniżenie rachunków za wodę i ścieki raczej nie mamy co liczyć. Chyba, że nagle znów przestaniemy oszczędzać wodę...
Mimo wprowadzonych oszczędności, na radykalne obniżenie rachunków za wodę i ścieki raczej nie mamy co liczyć. Chyba, że nagle znów przestaniemy oszczędzać wodę... 123rf
Setki tysięcy złotych zaoszczędzi Zakład Wodociągów i Kanalizacji na hurtowym zakupie energii. Co z tego będą mieli mieszkańcy?

Zapytaliśmy, czy jest szansa na niższe rachunki za wodę i ścieki.

- Takiego prostego przełożenia nie ma. Ale w tym roku po raz pierwszy od wielu lat opłaty za wodę i ścieki nie wzrosły. To także efekt tego, że szukamy oszczędności - mówi Tomasz Makowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

ZWiK już w ubiegłym roku zakupił prąd razem z Tramwajami Szczecińskimi na 2014 rok. Zaoszczędził na tym ok. 800 tys. zł.

W przyszłym roku ma być jeszcze lepiej. Bo ZWiK zaproponował wspólne zakupy kolejnym firmom. Do porozumienia - oprócz ZWIK - przystąpiły Tramwaje Szczecińskie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Port Gdynia i Port Gdańsk. Razem chcą kupić w przyszłym roku około 167 GWh energii. Przetarg ma być rozstrzygnięty do listopada 2014 roku. Oszczędności to kolejne setki tysięcy złotych.

Opłaty za wodę i ścieki na 2015 rok będą ustalane w lutym (od tego roku stawki obowiązują od kwietnia do kwietnia - mp).

- Dlatego trudno nam powiedzieć jaka taryfa będzie wprowadzona - dodaje Tomasz Makowski.

Bo oprócz szukania oszczędności, ZWiK ma sporo zobowiązań do spłaty. Te najważniejsze to kredyty za Program Poprawy Jakości Wody w Szczecinie, w tym budowę oczyszczalni na Pomorzanach. Dziesiątki milionów złotych trzeba będzie spłacać jeszcze prawie dziesięć lat.

Z drugiej strony spada zużycie wody. Rocznie o około trzy-cztery procent. Obecnie na dobę zużywamy ok. 67 tysięcy metrów sześciennych wody. Jeszcze dziesięć lat temu zużywaliśmy prawie 150 tys. m sześc. Tak znaczący spadek, to efekt braku dużych zakładów przemysłowych w mieście i naszych oszczędności,
bo korzystamy z nowocześniejszych urządzeń.

A im mniej wody zużywamy, tym sytuacja ZWiK jest trudniejsza i tym większe jest ryzyko podwyżek.

- Mimo to gdzie możemy szukamy oszczędności. Na oczyszczalni Pomorzany mamy system do produkcji energii, dzięki któremu zaoszczędzamy około dwa milionów złotych rocznie. Na Miedwiu zbudujemy własne gazogeneratory, które też dadzą nam oszczędności. Wiemy, że nasza woda nie jest najtańsza, ale nie jesteśmy też najdrożsi w kraju. Plasujemy się w połowie stawki - mówi Tomasz Makowski.

Droższa woda jest m.in. w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński