Rasel zagwarantował sobie awans w 92. minucie

Przemysław Sierakowski
Ina pokonała świt 2:1 i zajęła piąte miejsce w tabeli.
Sarmata Dobra i Vineta Wolin okazali się największymi przegranymi 30. kolejki rozgrywek. O losach tych zespołów zadecydowały końcówki meczów. Z ligi awansują: Astra Ustronie Morskie i Rasel Dygowo.

Vineta Wolin - Hutnik Szczecin

Wyspiarze mieli jeszcze szansę na awans do III ligi, bo ich przeciwnik, Rasel Dygowo, został ukarany walkowerem w meczu z Arkonią Szczecin i stracił 3 punkty (za występ nieuprawnionego do gry zawodnika).
Vineta musiała więc wygrać w ostatniej kolejce z Hutnikiem i liczyć na potknięcie Rasela w starciu z Wielimem Szczecinek. Przy takim obrocie spraw w przyszłym sezonie Vineta grałaby o klasę rozgrywkową wyżej. Podopieczni trenera Pawła Ozgi wyszli na prowadzenie już w 9. minucie meczu, a strzelcem bramki był Adam Nagórski. Gospodarze jeszcze w pierwszej połowie podwyższyli rezultat spotkania na 2:0 i do szatni schodzili bardzo zadowoleni, bo Rasel przegrywał z Wielimem 0:1. Po powrocie na płytę boiska Nagórski skompletował hat-tricka, a Wyspiarze w pełni kontrolowali to, co działo się na murawie. Vineta w III lidze była aż do 81. minuty. Wtedy zespół z Dygowa zdobył pierwszą bramkę, a w 92. minucie wyszedł na prowadzenie i pozbawił Wolin awansu. Podopieczni trenera Ozgi wygrali mecz z Hutnikiem 4:1, a rezultat ten zagwarantował miejsce na podium rozgrywek, które jednak nie jest premiowane awansem.

Darzbór Szczecinek - Sarmata Dobra

Starcie obu zespołów było bezpośrednim pojedynkiem o utrzymanie. Sarmacie do osiągnięcia wymarzonego celu wystarczył zaledwie remis. Darzbór, który grał fantastyczną rundę wiosenną musiał wygrać, by pozostać w rozgrywkach na kolejny sezon. W pierwszej połowie to gospodarze mieli większe powody do radości, w 28. minucie wyszli na prowadzenie za sprawą trafienia Łukasza Kościana. Taki rezultat utrzymywał się przez całą premierową odsłonę spotkania. Po powrocie na murawę Sarmata zrobił olbrzymi krok ku utrzymaniu i doprowadził do remisu. W 56. minucie gola zdobył Kamil Pacelt. Goście robili wszystko, by nie stracić gola, a gospodarze naciskali. Przyjezdni mieli też swoje okazje na objęcie prowadzenia, ale ich nie wykorzystali. Zemściło się to w końcówce starcia. Błąd bramkarza Sarmaty Marcina Libiszewskiego, który zbyt lekko podał piłkę do jednego ze swoich obrońców, wykorzystał Kościan. Wykreował dogodną sytuację Pawłowi Łacce, a ten strzelił bramkę, która dała gospodarzom utrzymanie, a Sarmatę zesłała do niższej ligi. Dwie minuty później Łacko zdobył kolejnego gola i ustalił wynik starcia na 3:1 dla Darzboru.

Stal Szczecin - Arkonia Szczecin

W ostatniej kolejce terminarz skojarzył ze sobą dwa zespoły ze Szczecina, które rozegrały kolejne derby. Obie drużyny grały już o nic, prócz satysfakcji z zajęcia wyższego miejsca w środku tabeli. Mimo tego, żaden z zawodników nie odpuszczał i oglądaliśmy wyrównane widowisko z dużą liczbą dogodnych sytuacji do strzelenia bramki. Do przerwy żaden z zespołów nie potrafił wykorzystać wykreowanej przez siebie okazji. Po przerwie celowniki Stali i Arkonii wciąż pozostawały zwichrowane. Mimo, iż mecz miał status derbowego, to obyło się bez typowych dla tego wydarzenia spięć oraz niebezpiecznych zagrań. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0.
- Zawodnicy myśleli już o urlopach, ale nie było mowy o odpuszczaniu - mówił Piotr Szyłko, trener Stali Szczecin. - Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, ale równie dobrze mogło być 5:5. Zabrakło skuteczności. Myślę, że ten remis zadowala zarówno nas, jak i Arkonię. Chcieliśmy zająć wyższe miejsce, jednak nie rozpaczamy, ale też nie mamy się z czego cieszyć.

Stal Szczecin - Arkonia Szczecin 0:0 (0:0)

Stal: Jarząbek - Grzegorowski (46 Klinkiewicz), Masłowski, Kronkowski, Parys, Bartczak, Czyżewski, Maćkiewicz (75 Mazurek), Tałecki, Katryniak (46 Bakun), Klowan (65 Kowalczyk).

Arkonia: Szczerbik - Jałoszyński, Staciwa, Bogdaniec, Pauter, Watral, Baranowski, Górski, Woźniak (80 Paszkiewicz), Kaczorowski, Prokopowicz.

Świt Skolwin - Ina Goleniów 1:2 (1:0)

Bramki dla Iny: Fryszka (17) Mituła 2 (75, 81).

Świt: Witkowski - Białek (9 Jankowiak), Szczepanik, Kronkowski, Koperski, Celmer, Gejdyk, Adamczyk (55 Barczyń-ski), Milkowski - Kozioł (60 Garlej), Fryszka.

Ina: Henger - Mituła, Makarewicz, Trosko (65 Stuba), Szynfeld, Banachewicz, Pędziwiatr (70 Mojsiewicz), Hanuszkiewicz (88 Woźniakowski), Jarząbek, Jakubowski (89 Żabicki).

Kluczevia Stargard - Kłos Pełczyce 1:1 (0:0)

Bramki: Dura (46) - Sitek (83).

Kluczevia: Dąbrowski - Pyć, Wrzeszcz, Surma (85 Zdziarski), Nowicki, Rdzeń, Bartoszyński, Magnuski, Kościukiewicz, Dura, Gruszczyński (75 Laban)

Kłos: Rożek - Januszke, B. Kubiak, Sitek, Pasternak, Marjański (88 Bartnicki), Klat, Maćkowiak, M. Wróblewski, Retkowski (75 Pastwa), Dłużewski (67 Michalski).

Rasel Dygowo - Wielim Szczecinek 2:1 (0:1)

Bramki: Rutkowski 2 (81, 90+2) - Jakimiec (41).

Rasel: Hartleb - Zejfer, Płomiński, Murawski, Szustek, Żdanow, Machula (66 Grochowski), Wudarczyk, Suchwałko (90 Krzyżewski), Wojciechowski, Rutkowski.

Wielim: Pilich - B. Knajdrowski, Nowicki, Boderek, M. Knajdrowski, Malczyk, Jakimiec, Gersztyn, Duda (80 Serafin), Butkiewicz (80 Tederko), Górny.