Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie odkryto fort z XVIII wieku [wideo, zdjęcia]

Marek Jaszczyński
Do odkrycia fortu doszło przypadkowo
Do odkrycia fortu doszło przypadkowo Andrzej Szkocki
Podczas prac na Nowym Mieście odnaleziono fragment nowożytnych umocnień Szczecina, które wznieśli Prusacy. Inwestor zapowiada, że znalezisko będzie wyeksponowane.
Fort z XVIII wieku

Fort z XVIII wieku

Mur odkopano w piwnicy dawnej pralni wojskowej przy ulicy Głowackiego, gdzie powstaje biurowiec.

- Ten projekt jest dla nas ważny, bo łączy elementy historii i nowoczesności, buduje też markę miasta - mówi Artur Januchowski, prezes firmy Prime Construction, zajmującej się przebudową.

Do odkrycia doszło przypadkowo. Ta część piwnic nie była zinwentaryzowana w dokumentach historycznych. Nie było tego miejsca na mapach. W czasie prac związanych z usuwaniem starych posadzek pracownicy odkryli, że część pralni była podpiwniczona.

Inwestor zdecydował, że trzeba kopać i tak budowlańcy odkryli mur.
Obszar nie jest objęty ochroną konserwatorską. Ale o znalezisku zostały zawiadomione służby.

- Pochyły fragment muru pochodzi niewątpliwie z XVIII wieku, widać różnicę w wiązaniu i w wielkości cegieł - mówi Małgorzata Gwiazdowska, Miejski Konserwator Zabytków. - Inny jest też rodzaj fugi. To prawdopodobnie mur zewnętrzny. To może być fragment Fortu Prusy.

Fort Prusy był niezależną twierdzą wyniesioną poza obręb miasta. Po przejęciu Szczecina przez Prusy, podjęto decyzję o budowie nowego zespołu umocnień. Ich kształt zaprojektował znany architekt Gerhard Cornelius von Wallrawe.

Budowę rozpoczęto w 1724 roku. W 1725 roku król pruski Fryderyk Wilhelm I nakazał rozebranie średniowiecznych murów miejskich, a materiał z rozbiórki przeznaczyć na budowę nowych umocnień.

Fort Prusy powstał na miejscu wcześniejszych, szwedzkich umocnień - Gwiaździstego Szańca. W środku fortu z ulicami odchodzącymi promieniście od centralnego placu zbudowano dom komendanta, koszary, domy rzemieślników.

- Fort nigdy nie był szturmowany, a jego rozbiórkę i likwidację szańców rozpoczęto wraz z budową w XIX wieku koszar przy ul. Narutowicza i Głowackiego. Domy na terenie Fortu Prusy były utrwalone na fotografiach Szczecina z XX wieku - mówi dr Marek Łuczak, historyk.

Nie jest to pierwsze odkrycie tego rodzaju. Na początku 2013 roku znaleziono ceglany korytarz na budowie osiedla "Nowe Forty" w kwartale ulic Narutowicza, Kusocińskiego, Sowińskiego i Głowackiego. A w 2008 roku, gdy powstawała Kaskada, odkryto ceglany mur z początku XVIII wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński