Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Muzyki na pożegnanie starej filharmonii. Wspólnie zaśpiewamy. A co? Zagłosuj!

Bogna Skarul
Święto Muzyki (Fete de la Musique) w Szczecinie
Święto Muzyki (Fete de la Musique) w Szczecinie
Obchody Święta Muzyki w Szczecinie tym roku będą połączone z pożegnaniem się muzyków ze starą siedzibą. Z tej okazji organizowany jest festyn muzyczny na Jasnych Błoniach. Na jednej ze scen artyści zagrają utwory wybrane przez naszych Internautów. Weź udział w zabawie! Wybierz wspólnie z nami najciekawsze piosenki związane z naszym miastem.

Święto Muzyki (Fete de la Musique) na całym świecie obchodzone jest 21 czerwca. To pierwszy dzień lata i najdłuższy dzień w roku. W tym roku organizowane jest przez szczecińską filharmonię, na jasnych Błoniach.

Muzyka będzie można się cieszyć od godziny 14 do 18.30. Chcemy go szczególnie uczcić i dlatego proponujemy wspólne śpiewanie. Ale musimy się do tego przygotować. Jak? Właśnie przygotowaliśmy listę 10 znanych szczecinianom i ze Szczecinem związanych piosenek.

Waszym zadaniem jest wybranie 5 z nich aby zespół na scenie na jasnych Błoniach mógł je dla nas zagrać. Z listy, która publikujemy poniżej wybierz jedną piosenkę, która ci się najbardziej podoba i którą chętnie zaśpiewasz z zespołem. Wybierz jeden z utworów w formularzu i kliknij.
W ten sposób wspólnie wybierzemy pięć piosenek. Zaczynamy głosowanie.

Co to za Święto Muzyki

To światowe święto powstało w 1981 z inicjatywy Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, i spopularyzowane przez Maurice Fleureta i Jack Langa, ówczesnego ministra kultury Francji. Impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wówczas to, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaprosił on wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtego czasu ta masowa manifestacja na cześć muzyki notowała rosnący sukces.

Święto to, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne - Filharmonie, Opery, Teatry Muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty.

Teraz święto to w Szczecinie ma być okazją do udostępnienia muzyki, w jej najlepszym wydaniu, nie tylko melomanom cyklicznie uczęszczającym na koncerty zorganizowane przez instytucję, ale też, a nawet przede wszystkim, mieszkańcom spacerującym po terenie Jasnych Błoni.

Co się będzie działo

Święto muzyki rozpoczyna się przejazdem muzycznych tramwajów i autobusów po wyznaczonych ulicach miasta i strategicznych punktach tj. Plac Rodła, plac Żołnierza Polskiego, plac Hołdu Pruskiego, plac Grunwaldzki.

W obu środkach transportu znajdują się muzycy wyłonieni na drodze zgłoszeniowej. Założeniem tego etapu wydarzenia jest jak najliczniejsze zebranie publiczności na Jasnych Błoniach, gdzie odbywa się główna część wydarzenia oparta na pikniku muzycznym.

Zespoły prezentować będą repertuar adekwatny do epoki i stylu, w którym się obracają. Biorą w niej udział wykonawcy reprezentujący poszczególne gatunki muzyczne i estetyczne w kolejności od czasów pradawnych aż do współczesności. Wystąpią więc muzycy pasjonujący się muzyką pierwotną - Africa Souge; muzyką dawną/renesansową - Musica Sedina; muzyką barokową - Trio Sawicki/Kałka/Jaśkiewicz, muzyką klasyczną - Kwartet Smyczkowy ze SM im. F. Nowowiejskiego; muzyką przełomu XIX/XX wieku - Patryk Matwiejczuk; bluesem - duet Zarzeczny/Gracz ; jazzem - Jakub Kraszewski Trio; rock 'n' rollem - Pomorzanie; funkiem - Ma rock - Chorzy; rapem - Dj PanTroll/ Dj Falcon, muzyką elektroniczną - Fractal Tree.

Wykonawcom muzycznym towarzyszyć będą również grupy artystyczne i performance'owe m.in. Krata EON, Las Sztuki i koło naukowe "Trójkąt" z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Grupy te będą towarzyszyć muzycznym wydarzeniom dziejącym się na Jasnych Błoniach, animując i urozmaicając przestrzeń Jasnych Błoni.
Będziemy razem śpiewać

Elementem mającym na celu integrację publiczności wypoczywającej na kocach i muzyków - będzie wspólne śpiewanie nawiązujące do wielkiej tradycji Festiwalu Młodych Talentów z 1962, na którym debiutowali m.in. Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Karin Stanek, Mira Kubasińska, Filipinki, Helena Majdaniec.

Szczecińska publiczność na podstawie plebiscytu, weźmie udział w głosowaniu trwającym do 10 czerwca, wybierając pięć spośród dziesięciu największych przebojów związanych właśnie z FMT. Wybrane piosenki zaprezentowane zostaną w ramach Fete de la Musique przez jeden z zespołów, a publiczności wręczone zostaną teksty w celu wspólnego, spontanicznego wykonania tworząc jeden, wielki, szczeciński chór.

Festiwal Młodych Talentów to wielka legenda a jednocześnie dziedzictwo muzyczne miasta Szczecina. W kontekście prezentacji różnych styli i epok, nie mogło zabraknąć iście szczecińskiej imprezy z tak wielki dorobkiem, kształtującej gusta i kulturę muzyczną ówczesnych szczecinian. FMT ma być przede wszystkim spoiwem między mieszkańcami Szczecina, a muzyką w każdej jej postaci i estetyce, a także we wspólnym śpiewie razem z muzykami.

Pożegnanie ze starą filharmonią

Obchody Święta Muzyki zwieńczy koncert w starej siedzibie instytucji. Koncert jest zakończeniem sezonu, pożegnaniem starego budynku i jednocześnie zaproszeniem do wzięcia udziału w inauguracji nowego sezonu i nowego budynku.

W trakcie trwania koncertu malarz Andrzej Dudziński własnoręcznie wykona obraz nawiązujący do wydarzenia, który zostanie zaprezentowany na wernisażu prac podczas otwarcia nowego budynku Filharmonii.

Podczas koncertu zostanie ogłoszony skład wykonawców biorących udział w koncercie pt.: "RONDO. Szczecin/Klimek/Jimek. Performatywnie", który będzie jednym z wydarzeń inaugurujących sezon artystyczny 2014/2015 w nowej siedzibie Filharmonii.

Natomiast dźwięk z sali koncertowej Filharmonii przy pl. Armii Krajowej 1 będzie bezpośrednio transmitowany na teren Jasnych Błoni.

Podczas ostatniego koncertu w starej siedzibie Filharmonii liczba miejsc na sali będzie ograniczona, dlatego też transmisja dźwięku z sali koncertowej umożliwi spacerowiczom uczestnictwo w koncercie, przez co zwielokrotni się liczba odbiorców muzyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński