Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastycznie wzrosła liczba mam z cukrzycą. Może być jeszcze gorzej

Paulina Targaszewska
- Kobiety, u których rozpoznaje się cukrzycę ciążową przechodzą na specjalną, restrykcyjną dietę, otrzymują też glukometr, którym kilka razy dziennie mierzą sobie poziom cukru - mówi dr hab. Jarosław Ogonowski, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii w szpitalu przy ul. Arkońskiej.
- Kobiety, u których rozpoznaje się cukrzycę ciążową przechodzą na specjalną, restrykcyjną dietę, otrzymują też glukometr, którym kilka razy dziennie mierzą sobie poziom cukru - mówi dr hab. Jarosław Ogonowski, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii w szpitalu przy ul. Arkońskiej. Andrzej Szkocki
W ciągu kilkunastu ostatnich lat drastycznie wzrosła liczba kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową. Wkrótce może być ich jeszcze więcej. Wszystko przez nowe kryteria rozpoznawania choroby i epidemię otyłości.

- Obowiązkowe rozpoznawanie cukrzycy ciążowej wprowadzono w 1995 roku. Wówczas pod opieką naszej poradni rocznie mieliśmy około stu pacjentek z rozpoznaniem tej choroby. Od tamtej pory ich liczba stale rośnie. Teraz rocznie mamy aż tysiąc takich pacjentek - mówi dr hab. Jarosław Ogonowski, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. - Głównym powodem jest rosnąca otyłość wśród kobiet w wieku od 18 do 34 lat. ,

Wkrótce kobiet z cukrzycą ciążową może być jeszcze więcej. I nie tylko z powodu rosnącej otyłości wśród przyszłych mam. Od tego roku obowiązują bowiem nowe kryteria rozpoznawania cukrzycy u ciężarnych kobiet. Lekarze właśnie zaczęli wprowadzać je w życie.

Badania są obowiązkowe

Każda kobieta w ciąży musi mieć wykonane badanie poziomu cukru, aby stwierdzić czy nie choruje na cukrzycę ciążową. Choroba u większości kobiet rozwija się w ukryciu. Z tego powodu testy na poziom cukru we krwi robi się w ciąży kilkakrotnie. Pierwszy raz między 5. a 8. tygodniem - po to, by ocenić, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę, o której jeszcze nie wie. Badanie jest bardzo proste - to zwykłe pobranie krwi na czczo.

Więcej przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu Głosu Szczecińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński