Sasal nie przegrał 10 razy, ale w I lidze. Panik skupiał się na defensywie

(kcp)
Poprzednią serię meczów bez porażki Portowców przerwał Górnik Zabrze. Ślązacy będą najbliższym rywalem Portowców i mogą przerwać ich kolejną passę. Andrzej Szkocki
Trener Dariusz Wdowczyk i jego podopieczni są autorami ciągle trwającej serii 9 ligowych meczów z rzędu bez przegranej. To jeden z najlepszych wyników w ostatnich 15 latach.

Obecna passa trwa od 15 lutego, czyli spotkania z Lechią Gdańsk. Gola, który przeważył o zwycięstwie strzelił w Gdańsku Jakub Bąk w 90. minucie. Co ciekawe było to pierwsze zwycięstwo od 7 meczów. Szczęście do tej pory nie opuszcza drużyny. Podopieczni Dariusza Wdowczyka w tym sezonie mogą pochwalić się także serią ośmiu spotkań bez porażki. Taki wynik ustanowiony został w przedziale od 2 sierpnia do 5 października. W tym właśnie dniu przyszła porażka z Górnikiem Zabrze 1:4. Gdy szczecinianie wznowią rozgrywki, już w grupie mistrzowskiej, też spotkają się z Górnikiem, ale będą grali na własnym obiekcie.

Dla porównania prowadząca w tabeli Legia Warszawa zdołała uchronić się od straty kompletu punktów sześciokrotnie.

Aktualna seria jest najlepszą ze wszystkich sezonów rozegranych przez Pogoń na najwyższym szczeblu rozgrywek w analizowanym okresie. Równa się tej z sezonu 2004/2005, kiedy 9 meczów było rekordem ustanowionym przez trenerów zatrudnionych przez Antoniego Ptaka - Bohumil Panik i Bogusław Pietrzak (Polak w pewnym momencie zastąpił Czecha).

Kibice zarzucali Panikowi, że skupia się tylko na grze defensywnej. W pewnym momencie jego wizytówką stały się remisy, najczęściej 1:1 lub 0:0. Czech często tłumaczył, że zespół buduje się od defensywy. Bardzo dużo czasu podczas treningów poświęcał na taktykę.

-Taktyka jest podstawą - mówił w czasie swojej pracy. - Jeśli zawodnik nie wie, gdzie ma biegać, to jego gra nie będzie efektywna. Ważna jest również technika, kondycja i ... głowa - podkreślał.

Portowcy teraz też dużo meczów remisują. 14 z 30 spotkań zakończyło się podziałem punktów, jednak mają najmniej porażek ze wszystkich drużyn T-Mobile Ekstraklasy - 5. Dość powiedzieć, że w ubiegłym sezonie było ich aż o 10 więcej. To pokazuje różnicę.

Liderem wśród trenerów, którzy prowadzili Pogoń w najwyższych ligach od 2000 roku (braliśmy pod uwagę ekstraklasę i jej zaplecze), jest Marcin Sasal. Na poziomie pierwszej ligi jego drużyna była niepokonana przez 10 kolejnych pojedynków.

Przykład tego szkoleniowca pokazuje jak cienka jest granica pomiędzy sukcesem, a porażką. Po tej serii przyszły trzy kolejne przegrane i Marcin Sasal pożegnał się z zespołem. Później przyszedł Ryszard Tarasiewicz, który awansował z zespołem do ekstraklasy.

Najgorszy sezon to 2002/2003, kiedy nie udało się nie przegrać w więcej niż jednym meczu. Ta niechlubna statystyka przypada trenerowi Jerzemu Wyrobkowi. W całym sezonie drużyna wygrała tylko dwa mecze.