Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Szczeciński wykształci do pracy w Norwegii

Maciej Pieczyński
Od października na Uniwersytecie Szczecińskim ruszy nowy kierunek.
Od października na Uniwersytecie Szczecińskim ruszy nowy kierunek.
Od października na US rusza nowy kierunek: skandynawistyka - studia norweskie. - To dobry pomysł. W Norwegii już nie przyjmują do pracy bez znajomości języka - mówi Ewa Jarvoll - Nilsen, szczecinianka pracująca w Skandynawii.

Do tej pory skandynawistykę można było studiować jedynie w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie.

- Jednym z istotnych powodów, dla których postanowiliśmy otworzyć ten kierunek na Uniwersytecie Szczecińskim jest fakt, że Skandynawowie są jednym z najistotniejszych inwestorów zagranicznych na Pomorzu Zachodnim - mówi prof. Ewa Komorowska, dziekan Wydziału Filologicznego US. - Celem studiów jest wykształcenie specjalistów poszukiwanych na rynku pracy. Będzie to więc kierunek pragmatyczny. Student skandynawistyki na US, poza wiedzą filologiczną i praktyczną znajomością języka norweskiego oraz szwedzkiego, lub jednego z języków obszaru Morza Bałtyckiego, zdobędzie szeroką wiedzę na temat historii, geografii, ekologii, prawa, ekonomii, uwarunkowań kulturowych krajów skandynawskich, niezbędną do pracy w instytucjach i firmach norweskich oraz polsko-norweskich.

Ewa Jarvoll - Nilsen pochodzi ze Szczecina. Jeszcze podczas studiów pracowała w Stoczni Szczecińskiej, gdzie prowadziła biuro armatora norweskiego. Tam poznała swojego przyszłego męża, Haralda Nilsena z Nesna College. Dziś pracuje w firmie zajmującej się wydobyciem gazu. Oboje współpracują przy tworzeniu skandynawistyki na US.

- Mieszkam w Norwegii od ponad 30 lat i wiem, że Polacy jako fachowcy są tam bardzo szanowani - mówi Ewa Jarvoll-Nilsen. - Ale z drugiej strony norweska polonia rozrasta się, podobnie jak inne mniejszości narodowe w Norwegii, dlatego konkurencja rośnie i w zasadzie już nie ma tam pracy dla Polaka bez znajomości norweskiego. Tym bardziej więc polecam studiowanie skandynawistyki.

W Norwegii jest jednak zapotrzebowanie na pracowników takich branż jak budownictwo, medycyna, transport.

- Ale nawet nie posiadający żadnej technicznej specjalizacji absolwent skandynawistyki może znaleźć pracę jako tłumacz dla pracujących w Norwegii Polaków, którzy nie znają języka - zapewnia Jarvoll Nilsen.

Przewidziano 60 miejsc na studiach dziennych i 60 na studiach zaocznych. Dodatkowo uruchomione zostaną trzysemestralne studia podyplomowe ze specjalnościami do wyboru: język norweski lub język szwedzki.

W kolejnych latach na US mają powstać studia szwedzkie i duńskie, a już w październiku, razem ze skandynawistyką, na Wydziale Filologicznym ruszą nowe kierunki: język rosyjski z językiem chińskim, czeskim, niemieckim, norweskim, angielskim i ukraińskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński