Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambitne plany na Szczecin 2020. Krzystek proponuje dziesiątki inwestycji

Mariusz Parkitny
We wtorek przez godzinę Piotr Krzystek prezentował program Szczecin 2020
We wtorek przez godzinę Piotr Krzystek prezentował program Szczecin 2020 Andrzej Szkocki
Dziesiątki inwestycji proponuje w Szczecinie prezydent Piotr Krzystek. Na razie przy niewielkim zainteresowaniu mieszkańców. A plany są naprawdę ambitne.

We wtorek prezydent Szczecina spotkał się z mieszkańcami. Miejsce: sala sesyjna rady miasta przy ul. Armii Krajowej 1. Na sali naliczyliśmy prawie pięćdziesiąt osób. W większości to radni osiedlowi, zawsze zainteresowani planami rozwoju miasta. Była też grupa młodzieży związana ze stowarzyszeniem Rowerowy Szczecin, dwoje radnych Szczecina (Jolana Balicka i Marek Kolbowicz) oraz urzędnicy. Przez godzinę Piotr Krzystek prezentował ambitny program Szczecin 2020.

- To lista inwestycji, które chcielibyśmy przeprowadzić, aby Szczecin się rozwijał. Bardzo zależy nam na państwa sugestiach, propozycjach - zachęcał mieszkańców do dyskusji.

Czas ku temu jest dobry, bo na lata 2014-2020 nasz region dostał z Unii Europejskiej prawie 7 miliardów złotych. Ile dostanie Szczecin - nie wiadomo. To będzie zależało od tego jak dobrze urzędnicy przygotują wnioski o wsparcie i ile pieniędzy będziemy mieli w ramach wkładu własnego.

Rowerem! Ale gdzie?

Podczas wtorkowego spotkania dużo pytań dotyczyło tras rowerowych.

- Teraz jest tak, że dojazd rowerem do i z Dworca Głównego jest bardzo trudny. Nie ma żadnej dobrej ścieżki. A przecież to powinien być standard. Czy miasto coś w tej sprawie zrobi - pytał Aleksander Nieczajew, społecznik.

- Proponuje pan metropolitalny system ścieżek rowerowych. Brzmi fantastycznie, ale co to takiego? Przecież każdy rowerzysta wie, że najlepsza trasa ma pięć, sześć kilometrów. A słowo metropolitalny wskazuje, że będziemy mieć jakieś dłuższe połączenia. Czy to ma sens? Z Goleniowa do Szczecina mało kto jeździ rowerem - pytał przedstawiciel Rowerowego Szczecina.

- Miasto powinno stawiać na transport ekologiczny: rowerowy i pieszy - radził kolejny miłośnik jednośladów.

Zdaniem prezydenta Krzystka nie ma problemu, aby w kierunku Dworca Głównego zrobić ścieżkę dla rowerów.

- Ale musimy czekać co PKP zrobi z przebudową dworca - odpowiadał.

Zapomniane dzielnice

Kilkoro szczecinian interesowała sprawa lepszego połączenia Załomia i osiedla Kasztanowego ze Szczecinem, rozruszania starej fabryki. Chcieliby przedłużenia linii C do zakładów drobiarskich.

- W tym zakładzie pracuje 1,5 tysiąca osób. Według naszych obliczeń, przedłużenie linii dałoby zysk 720 tys. zł dla zarządu dróg.

- Skąd ma pan takie obliczenia. Nie ma miasta w Polsce, w którym komunikacja miejska byłaby rentowna. A co do fabryki w Załomiu, to ma już właściciela, a miasto nie może prowadzić działalności gospodarczej - mówił prezydent.

Zapowiedział, że planuje kolejne konsultacje z mieszkańcami. A jak wygląda projekt?

Szczecin 2020

Projekt inwestycji na kolejne sześć lat opiera się na czterech filarach: praca, edukacja, otoczenie i współdecydowanie.

PRACA
Najważniejsze inwestycje: - "12,5 metra do Szczecina" - wsparcie dla realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie programu pogłębienia toru wodnego do parametru 12,5 m, który umożliwi rozwój Zespołu Portów Szczecin- Świnoujście.

- "Węzeł Łasztownia nowy wjazd do portu" - przebudowa układu komunikacyjnego, dojazdu do portu w Szczecinie od Basenu Górniczego do Mostu Długiego wraz z budową układu drogowego Łasztowni, obejmującego budowę nowego mostu Kłodnego i dojazdu bezpośredniego do bram portu.
- Morska Strefa Przemysłowa - wsparcie przedsiębiorców związanych z branżą morską w zagospodarowaniu terenów postoczniowych.
- "Strefa Północ" - wsparcie w zagospodarowaniu poprzemysłowych terenów na północy Szczecina.
- "Park Dąbie" - utworzenie strefy przedsiębiorczości Lotnisko Dąbie dla małych i średnich firm.

EDUKACJA
Najważniejsze inwestycje: wprowadzenie w wybranych gimnazjach i szkołach średnich programu edukacji przedmiotów ścisłych, dalsze poszerzanie systemu kształcenia dwujęzycznego na każdym poziomie edukacji, kontynuacja i rozwijanie programu współpraca z uczelniami wyższymi, program stypendialny, akcje promocyjne, nagrody za prace dyplomowe, magisterskie i doktorskie, system internatów i burs, budowa hali specjalistycznej przy Zespole Szkół Sportowych, przebudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I st., rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 59.

OTOCZENIE
Najważniejsze inwestycje:
- modernizacja Autostrady Poznańskiej wraz z budową ronda w Podjuchach i dwóch kolejnych przepraw mostowych,
- budowa kolejnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej od ul. Arkońskiej do ul. Mickiewicza,
- budowa Trasy Północnej od ul. Łącznej do Szosy Polskiej,
- przebudowa ul. Spacerowej, od ul. Arkońskiej do ul. Wojska Polskiego,
- przebudowa ul. Warcisława, od ul. Kołłątaja do ul. Przyjaciół Żołnierza,
- przebudowa ul. Kolumba, od Dworca Głównego do ul. Zapadłej,
- przebudowa ul. Sosabowskiego do Wojska Polskiego,
- budowa linii tramwajowej na ul. Spacerowej, od ul. Arkońskiej do Wojska Polskiego i dalej do hali widowiskowo- sportowej,
- budowa linii tramwajowej Gumieńce - Mierzyn,
- budowa II etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju od pętli Turkusowa do Kijewa,
- modernizacja istniejących linii tramwajowych, m.in. ul. Powstańców Wielkopolskich, pętla Pomorzany, Kolumba, plac Rodła, ul. Wyzwolenia, plac Zwycięstwa, pętla Niebuszewo, Zajezdnia Golęcin,
- zakup taboru tramwajowego niskopodłogowego i częściowo niskopodłogowego (40 sztuk),
- zakup 100 ekologicznych autobusów,
- modernizacja węzłów przesiadkowych komunikacji publicznej, ul. Kołłątaja, plac Rodła, Podjuchy, Żołnierska, Gocław, - Kolei Metropolitalna
- wsparcie Samorządu Województwa w realizacji projektu poprzez przygotowanie węzłów przesiadkowych na terenie Szczecina,
- system parkingowy, planowane lokalizacje: przystanek SST na lotnisku Dąbie, na Basenie Górniczym, przy pętli Turkusowa, na pętli Głębokie,
- metropolitalny system rowerowy,
- programy zdrowotne dla dzieci i seniorów,
- budowa żłobka miejskiego,
- powołanie Szczecińskiego Centrum Seniora,
- zwiększenie ilości miejsc w Domach Pomocy Społecznej,
- bulwary - kontynuowanie przebudowy i modernizacji szczecińskich bulwarów nabrzeży Wałów Chrobrego, Wyspy Grodzkiej i Łasztowni,
- kąpieliska - modernizowanie szczecińskich kąpielisk otwartych: Dąbie, Głębokie, Dziewoklicz,
- modernizacja stadionu Pogoni
- budowa kąpieliska Gontynka, Arkonka.

WSPÓŁDECYDOWANIE
To ma być szereg działań, które mają wciągnąć mieszkańców w decydowanie o przyszłości miasta, np. budżet obywatelski, konsultacje społeczne.

- Program Szczecin 2020 obejmuje wiele aspektów funkcjonowania naszego miasta, odnosząc się do inwestycji tych wielkich, ogólnomiejskich, jak i tych małych o znaczeniu lokalnym, tak ważnych dla naszego najbliższego otoczenia i sąsiedztwa, a kończąc na programach skierowanych do poszczególnych grup społecznych czy środowisk - tłumaczy prezydent Piotr Krzystek.

Ostateczna lista inwestycji ma być znana za kilka miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński