Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa i przeziębienie atakuje w regionie. Chorych przybywa

Paulina Targaszewska
Grypa ma charakter nagły i burzliwy. Wysoka gorączka, ogólne rozbicie, suchy kaszel, ból głowy i mięśni to objawy, z którymi najlepiej od razu zgłosić się do lekarza, bo mogą świadczyć o rozpoczynającej się infekcji grypowej.
Grypa ma charakter nagły i burzliwy. Wysoka gorączka, ogólne rozbicie, suchy kaszel, ból głowy i mięśni to objawy, z którymi najlepiej od razu zgłosić się do lekarza, bo mogą świadczyć o rozpoczynającej się infekcji grypowej. Sebastian Wołosz
W tym sezonie na grypę w województwie zachorowało już ponad 15 tys. osób. Drugie tyle cierpi na przeziębienie. Lekarze mają ręce pełne roboty.

Gorączka, ból głowy i mięśni, palące gardło, kaszel i katar - z takimi objawami w ostatnim czasie najczęściej stawiają się do swoich lekarzy mieszkańcy regionu.

- Przez ostatnie tygodnie odnotowaliśmy większą ilość infekcji wirusowych, zwłaszcza przeziębień, zapaleń gardła i krtani - mówi Joanna Fajfer-Ślósarek z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy ZCLiP. - Średnio do naszych przychodni zgłasza się kilkudziesięciu pacjentów dziennie. - Szczyt zachorowalności na grypę przypada na przełom stycznia i lutego.

Od października 2013 r. do połowy stycznia 2014 r. zgłoszonych zostało już ponad 15,3 tys. zachorowań na grypę i zakażenia grypopochodne. W analogicznym okresie w ubiegłym sezonie zachorowań było mniej o trzy tysiące osób.
- Pacjenci coraz rzadziej szczepią się przeciw grypie, myślą, że problem tej choroby ich nie dotyczy i nie dosięgnie - mówi Agnieszka Wesołowska z przychodni Porta Medyk w Szczecinie. - Później zauważamy, że im mniej jest szczepień przeciw grypie, tym więcej odwiedza nas chorych w okresie grypy. Inną sprawą jest, że pacjenci często mylą grypę z przeziębieniem.

Należy pamiętać, że grypa w przeciwieństwie do przeziębienia ma charakter nagły i burzliwy. Wysoka gorączka, ogólne rozbicie, suchy kaszel, ból głowy i mięśni to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą one świadczyć o rozpoczynającej się infekcji grypowej. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, bo grypa nieleczona może nieść za sobą ciężkie powikłania.

Przy przeziębieniu do czynienia mamy z jedno-, dwudniowym złym samopoczuciem i stopniowym nasileniem objawów. Najczęściej zaczyna się od kataru, drapania w gardle i kaszlu. Przeziębienie leczymy objawowo, często preparatami łączącymi w sobie środki przeciwbólowe z przeciwzapalnymi.
Grypę lekami przeciwwirusowymi i przeciwgorączkowymi. W wypadku tej drugiej infekcji, gdy męczą nas wysoka temperatura i dreszcze powinniśmy bezwzględnie pozostać w łóżku. Jednak w jednym i drugim wypadku powinniśmy przyjmować dużą ilość ciepłych płynów i witaminę C.

Na szczepienia przeciw grypie jest już za późno. Najlepiej szczepić się jesienią, zanim okres grypowy rozpocznie się na dobre. Przed infekcjami możemy się jednak ustrzec odpowiednio dbając o swój organizm i higienę osobistą.
- W okresie wzmożonej zachorowalności powinniśmy unikać dużych skupisk, tam gdzie ludzie kaszlą i kichają - radzi Joanna Fajfer-Ślósarek. - Ubierać się adekwatnie do pogody aczkolwiek nie za ciepło. Stosować odpowiednią dietę, bogatą w warzywa i owoce oraz zażywać ruchu na świeżym powietrzu, nawet przy tak niskiej temperaturze. Nie należy oczywiście zapominać o częstym myciu rąk i zachowaniu ogólnych zasad higieny. d

Świńska odpuściła
W tym sezonie grypowym zachodniopomorski sanepid do tej pory odnotował jedynie jeden przypadek grypy AH1N1, tzw. świńskiej. W sezonie ubiegłym potwierdzonych przypadków było aż 29.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński