Drogie telewizory i samochody. Takie rzeczy można kupić na aukcjach komorniczych [wideo]

Dodano: 14 października 2013, 18:06 Autor:

To była pierwsza tego rodzaju licytacja w siedzibie szczecińskiego Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. Licytował komornik stargardzki Maciej Olejnik, który jako jedyny obsługuje szczeciński ZBiLK.

Licytacje komornicze w Szczecinie. Co posiadają ci, którzy mają długi?

Za grosze

Na schodach ZBiLK ponuro. Kręcą się ubrani na czarno rośli mężczyźni. Stroje widywane u antyterrorystów robią wrażenie. Brak tylko broni. Na kamizelkach taktycznych duży napis "komornik".

W sali licytacyjnej mało osób. Zaledwie kilkanaście. Oglądają w ciszy telewizory i sprzęt audio, skrzętnie notują coś na kartach, a później podchodzą do komornika i wpłacają wadium za to, co chcą nabyć. Kwoty znikome, bo zaledwie od 10 do 50 zł w zależności od wartości sprzętu. Jeśli przystąpią do licytacji i zwyciężą, ale nie zapłacą za sprzęt, wadium przepada. Jeśli przegrają licytację, wadium jest zwracane.

Pierwsze pięć telewizorów nie wzbudza entuzjazmu. Głównie licytuje je jeden mężczyzna. W trakcie ktoś próbuje go przelicytowywać i raz udaje mu się. Zabiera telewizor thompson wpłacając 520 zł.

Można zyskać

Na sali wyraźne ożywienie, gdy dochodzi do wystawienia 46 calowego telewizora sharp, niemal nowego, bo półrocznego. Licytację zaczyna aż pięć osób. Cena wywoławcza - 975 zł. Wygrywa pan Jarosław, którego ceny 1550 zł nikt nie przebił. Klepie go po plecach kolega.

- Przeglądamy ogłoszenia o licytacjach, zawsze można coś ciekawego złowić - przyznaje pan Jarosław. - Bardziej nas interesują samochody, bo można rzeczywiście tanio coś złapać, ale tam jest dużo więcej chętnych.

Auta za czynsz

Komornik Maciej Olejnik przyznaje, że miesięcznie wystawia na licytację do 10 samochodów lokatorów, którzy nie płacą za mieszkanie komunalne.

- Bywa, że po wyglądzie i standardzie lokalu wcale nie widać, aby ktoś nie miał pieniędzy - mówi.

- Ostatnio zlicytowany został mercedes pani, która była nam dłużna za mieszkanie aż 85 tysięcy złotych - dodaje Andrzej Jackowski, dyrektor ZBiLK. - Rekordzista, który do nas się ostatnio sam zgłosił, gdy głośno stało się, że dłużnik może być zlicytowany, nie płacił za mieszkanie już 14 lat.

Jaki jest charakter niepłacenia, czy to tylko bieda?

- Trudno powiedzieć, ale przeważnie lokatorzy płacą za prąd, gaz, telefon, a kredytują sobie opłaty mieszkaniowe . I tak wpędzają się w spiralę zadłużenia, z której później trudno uciec. d

Licytowane były głównie telewizory, urządzenia audio i laptop. Ten ostatni został w ostatniej chwili wycofany na żądanie sądu. Zysk z licytacji nie robi wrażenia - około 4 tys. zł za 12 sztuk sprzętu.

Fot. Andrzej Szkocki

Czytaj więcej o:
  • aukcje komornicze Szczecin
  • komornik Szczecin
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Szczecin podziękuje za kanonizację Marszem dla Życia [wideo]

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy piwo na peronie powinno być legalne?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 273.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.