Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura wyjaśnia, dlaczego zajęła dokumenty w sprawie mec. Marka K.

mp
Mecenas Marek K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚ we wtorek.
Mecenas Marek K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBŚ we wtorek. Sebastian Wołosz
Dziś rano sąd zdecydował, że prokuratura może zajrzeć do wszystkich akt spraw cywilnych z kancelarii podejrzanego prawnika, aby szukać dowodów na kolejne przestępstwa. Zajęcie ponad 700 dokumentów ostro skrytykował mec. Włodzimierz Łyczywek, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie.

Zdaniem dziekana decyzja była bezprawna, bo narusza interesy klientów kancelarii i tajemnicę zawodową adwokatów.

- Prokuratura powinna wziąć konkretną sprawę, a jeśli chcieli szukać w aktach, to powinni to robić na miejscu, w kancelarii - uważa mec. Łyczywek.

Dziś po południu prokuratura wydała w tej sprawie stanowisko. Publikujemy je poniżej w całości:

"Stanowisko Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie dokumentów spraw cywilnych zabezpieczonych w toku postępowania karnego prowadzonego przeciwko Markowi K. oraz zarzutów sformułowanych przez Dziekana Okręgowej Rady Adwokackie
W dniu 10 września 2013 r. o godz. 14.00 dokonano zatrzymania adwokata Marka K. w związku z prowadzonym postępowaniem karnym dotyczącym m.in. fałszowania dokumentów. Funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji w Szczecinie dokonali przeszukania w siedzibie jego kancelarii zabezpieczając dokumenty mające związek z treścią zarzutu przedstawionego Markowi K. Po uzyskaniu zgody Sądu Okręgowego w Szczecinie na wykorzystanie dokumentów objętych tajemnicą adwokacką w toku postępowania przygotowawczego, dokonano ich oględzin i potwierdzono dotychczasowe ustalenia śledztwa, zaś zabezpieczone dokumenty uznano za dowody rzeczowe.
W dniu 11 września 2013 r. funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji w Szczecinie, w oparciu o ustalenia poczynione w toku śledztwa, dokonali ponownego przeszukania w Kancelarii podejrzanego w wyniku, którego zabezpieczono kilkaset teczek spraw cywilnych prowadzonych przez adw. Marka K.
Ujawnione teczki spraw cywilnych zostały zapakowane bez zapoznawania się z ich treścią i zabezpieczone stosownie do treści art. 225 i 226 kpk, w obecności Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie, członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie oraz aplikanta adwokata Marka K. Powyższe czynności były niezbędne dla zabezpieczenia celów postępowania przygotowawczego oraz ujawnienia i zabezpieczenia dowodów przestępstwa.
Odnosząc się do sformułowanych przez Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej zarzutów dotyczących sposobu i zakresu zabezpieczenia dokumentów podnieść należy, co następuje.
Stosownie do treści art.226 kpk w kwestii wykorzystania dokumentów zawierających tajemnicę zawodową jako dowodów w postępowaniu karnym, stosuje się odpowiednio zakazy i ograniczenia określone w art. 178 kpk-181 kpk.
Stosownie do treści art. 180§2 kpk w zw. z art. 226 kpk o wykorzystaniu jako dowodów w postępowaniu karnym dokumentacji objętej tajemnicą adwokacką decyduje Sąd.
W związku z powyższym przeprowadzenie selekcji dokumentów przed ich zabezpieczeniem, w celu ograniczenia ich ilości, byłoby sprzeczne z zasadą procedury karnej określoną w art. 225, 226 oraz art. 180§2 kpk.
W związku z powyższym w dniu 12 września 2013 r. skierowano wniosek do Sądu Okręgowego w Szczecinie o wyrażenie zgody na wykorzystanie jako dowodów w postępowaniu karnym dokumentów objętych tajemnicą adwokacką, wnosząc o jego niezwłoczne rozpoznanie z uwagi na trwające czynności procesowe z udziałem zatrzymanego podejrzanego Marka K. oraz zapewniania ochrony praw osób, reprezentowanych w sprawach cywilnych przez Marka K., aby mogły one toczyć się w sposób niezakłócony, oraz aby nie zostały naruszone prawa konstytucyjne tych osób.
Składając wniosek do Sądu o wyrażenie zgody na wykorzystanie jako dowodów w postępowaniu karnym dokumentów objętych tajemnicą adwokacką, prokurator szczegółowo uargumentował swoje stanowisko, wskazując powody, dla których konieczne jest zabezpieczenie i zapoznanie się z dokumentami w takim zakresie, który pozwoli na zidentyfikowanie konkretnego dokumentu będącego przedmiotem śledztwa, a który za pomocą innych źródeł dowodowych nie może zostać zidentyfikowany.
W dniu 13 września 2013 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie uwzględnił wniosek prokuratora o wyrażenie zgody na wykorzystanie jako dowodów w postępowaniu karnym dokumentów objętych tajemnicą adwokacką.
Oględziny ww. dokumentów są juz prowadzone przez dwóch prokuratorów w celu jak najszybszego przeprowadzenia tych czynności i zwrócenia dokumentów zbędnych dla postępowania karnego.
Zaprezentowany powyżej sposób procesowania prokuratora z zabezpieczonymi dokumentami był zgodny z obowiązującymi w tym zakresie przepisami ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego, i gwarantował zabezpieczenie prawnych interesów stron i osób, których dotyczyły akta zabezpieczonych spraw i nie doszło do ujawnieniu jakichkolwiek tajemnic prawnie chronionych. Podkreślenia wymaga fakt, że w toku czynności podjętych przez policję związanych z zabezpieczeniem dokumentów zatrzymano wyłącznie dokumentację dotyczącą spraw cywilnych. Nie dokonano zabezpieczenia dokumentów związanych z prowadzonymi przez adw. Marka K. sprawami karnymi. Nie nastąpiło zatem zagrożenie naruszenia bezwzględnie obowiązującej tajemnicy związanej z wykonywaniem funkcji obrońcy.
Jednocześnie podjęto niezwłocznie czynności w celu zabezpieczenia interesu prawnego osób, których postępowania cywilne prowadził adw. Marek K., i których dotyczyły teczki spraw cywilnych zabezpieczonych w toku ww. przeszukania, ustalając z pracownikiem Kancelarii Adwokackiej adw. Marka K. oraz jego aplikantem, terminy wokand oraz terminy sporządzania pism procesowych w poszczególnych sprawach pozostających w biegu, ustalając, iż nie zachodzi niebezpieczeństwo przekroczenia jakiegokolwiek terminu procesowego. Ustalono, że aktualnie nie zachodzi konieczność skierowania terminowych pism procesowych, zaś do dnia 4 października 2013r. wyznaczono wokandy w 21 sprawach cywilnych, w których pełnomocnikiem jest adw. Marek K.
Prezentowane w mediach wypowiedzi Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie zawierające ocenę działań prokuratury należy uznać za wysoce niestosowne , a formułowane w nich zarzuty za bezpodstawne.
Wbrew stanowisku Dziekana, odmienny sposób procedowania w tej sprawie, to jest ograniczenie liczby zabezpieczonych dokumentów i wskazanie konkretnych akt, w których znajduje się poszukiwany dokument, co wiązałoby się z koniecznością wcześniejszego zapoznania się z ich treścią byłoby sprzeczne z procedurą karną i naruszałoby konstytucyjne prawo obywateli do ochrony prywatności i tajemnicę adwokacką".

Rzecznik Prasowy
Małgorzata Wojciechowicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński