Przeszczep płuc u pacjenta z mukowiscydozą. Pierwszy taki w Szczecinie

Dodano: 26 sierpnia 2013, 14:34 Autor:

W szpitalu w Zdunowie przeprowadzono pierwszą w naszym mieście operację przeszczepienia obu płuc u chorego na mukowiscydozę. 23-letni pacjent czuje się dobrze i powoli wraca do zdrowia.

Operacją przeprowadzono 7 sierpnia w Klinice chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM w szpitalu w Zdunowie. Zabieg przeprowadzał zespół ponad 20 specjalistów różnych specjalności pod kierownictwem prof. dr. hab. Tomasza Grodzkiego. Pacjentem, który trafił na stół operacyjny, jest 23-letni mieszkaniec małej miejscowości na południu Polski. Dawcą był mieszkaniec naszego kraju, jego płuca przewieziono do Szczecina wojskowym transportem lotniczym.

- Pacjent cierpiał na ciężką chorobę - mukowiscydozę, jego płuca już nie funkcjonowały, był przykuty do fotela i podłączony do tlenu. Wymagał pilnego przeszczepu obu płuc - mówi prof. dr. hab Tomasz Grodzki. - W tym szczególnym przypadku operacja była szczególnie trudna, ponieważ mukowiscydoza jest chorobą ogólnoustrojową i chorzy mają uszkodzone nie tylko płuca, ale i inne narządy. Samo usunięcie płuc jest w takim przypadku dużo trudniejsze, ponieważ płuca takiego chorego są zwłókniałe, mają dużo zrostów, istnieje niebezpieczeństwo krwawienia.

Na szczęście przeszczepienie płuc u 23-latka przebiegło bez komplikacji. Mężczyzna czuje się dobrze i powoli wraca do zdrowia.

- Teraz czeka go długa, żmudna i skomplikowana rehabilitacja, ale wszystko idzie zgodnie z planem - mówi prof. dr. hab. Grodzki. - Pacjent oddycha już samodzielnie, musi się jeszcze nauczyć poruszać i samodzielnie jeść.

Specjaliści ze szpitala w Zdunowie mają w planach kolejne tego typu operacje. W tym roku chcą ich przeprowadzić jeszcze kilka, docelowo ma ich być ponad 20 rocznie.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • przeszczep szczecin
  • PUM Szczecin
  • Tomasz Grodzki
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Szczecinianin wygrał ponad 134 tys. złotych w Mini Lotto!

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy uważasz, że sześciolatki powinny iść do szkoły?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 832.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.