Zaskakujący remis i tłumy kibiców na stadionie. Pogoń - Lyon 0:0 [zdjęcia, film]

Marcin Dworzyński [email protected]
Spotkanie Pogoni Szczecin z Olympique Lyon zakończyło się bezbramkowo
Spotkanie Pogoni Szczecin z Olympique Lyon zakończyło się bezbramkowo Andrzej Szkocki
Bezbramkowo zakończyło się dzisiejsze spotkanie Pogoni Szczecin z wielokrotnym mistrzem Francji i półfinalistą Ligi Mistrzów - Olympique Lyon.
Pogoń Szczecin - Olympique Lyon 0:0

Biorąc pod uwagę wcześniejsze sparingi, w składzie Portowców, który rozpoczął spotkanie zabrakło niespodzianek. Obrona w 75 procentach była złożona z zawodników, którzy kilka sezonów temu specjalnie na defensywie skupiać się nie musieli. Nową postacią był Jakub Bąk, który jako piłkarz nie miał zbyt wielu okazji do przedstawienia się kibicom.

Dla gości z Francji, był to pierwszy mecz przed rozpoczęciem sezonu. Pogoń w nogach czuła trudy obozu, podczas którego trener Dariusz Wdowczyk z zawodnikami się nie pieścił. Trenowali jak nigdy, a taki mecz jak ten, mogą traktować jako nagrodę za ciężką pracę. Z reguły nie skupiamy się nad piłkarskimi detalami podczas sparingów, ale kolejna okazja do opisania spotkania z takim rywalem prędko może się nie nadarzyć.

Wideo przysłał Piotr Grabczak

Pierwsze minuty Pogoń grała bezpiecznie, zbyt asekurancko. Wystarczyło, że pod pole karne podeszło dwóch rywali i Janukiewicz musiał ratować się wybiciem, które ze względu na wyszkolenie techniczne częściej padało łupem rywali. Pierwsza groźna okazja przyszła w 12 minucie, Portowcy ładnie wychodzili z kontrą, ale dośrodkowanie Djousse nie doleciało nawet do bramki... Chwilę później Kameruńczyk otrzymał dobre dośrodkowanie od Przemysława Pietruszki, ale ubiegł go rywal. Różnica w grze polegała na tym, że Lyon grający na pół gwizdka starał się atakować, a kiedy Portowcy mijali rywala, czynili to w kierunku odwrotnym niż powinni.

Zbyt dużo było obawy przed próbą inicjowania akcji, a zbyt mało zagrożeń pod bramką rywala. W pierwszej połowie, tylko raz Bartosz Ława znajdował się z piłką w polu karnym, a jego strzał z trudem obronił golkiper gości. Nie ma sensu wspominać o technice i umiejętnościach piłkarskich, bo pod tym względem Pogoń ustępowała. Nie mamy pretensji, że nasza drużyna nie zdobyła bramki, bo wiadomo, że jest zespołem kilka klas słabszym. Nie raziło nas to, że brakowało sprintów, przyspieszeń w grze, bo Portowcy są świeżo po męczącym obozie. Nie potrafimy tylko zrozumieć, dlaczego zawodnicy bali się rywalowi śmielej zagrozić.

W całym spotkaniu trener Wdowczyk dokonał 11 zmian i w większości przynosiły spodziewany efekt. Wymiana Rogalskiego na Moustaphę sprawiła, że częściej patrzyliśmy w kierunku ofensywy, a zastąpienie Ławy Edim, dało efekt w postaci rzadziej posyłanych piłek do tyłu, co bardzo w tym meczu irytowało.

Chałas przez pięć minut zrobił więcej niż Djousse przez godzinę, będąc kilka razy w bramkowych sytuacjach.

Chociaż Lyon w tym spotkaniu dominował i był bardzo bliski wygranej (przestrzelony rzut karny) Portowcy także mieli swoje okazje. Wynik spotkania mógł ustalić 17-letni Dawid Kort, który przerzucił piłkę nad obrońcą, ale do pełni szczęście zabrakło wykończenia.

Pogoń: Janukiewicz (74 Kudła) - Frączczak (74 Tadrowski), Golla (86 Rudol), Dąbrowski (57 Koj), Pietruszka (46 Lewandowski),

Bąk (46 Wiśniewski), Ława (69 Edi), Rogalski (57 Moustapha), Akahoshi (69 Kort), Murayama (74 Zwoliński), Djousse (57 Chałas)

Olympique: Lopes (46 Gorgelin) - Bisevac (46 Kone), Dabo (46 N'Gouma), Zeffane, Fofana (46 Rachid Ghezzal), Gonalons (46 Ferri), Grenier (46 Mvuemba), Lacazette (46 Gourcuff), Danic (46 Bahlouli), Malbranque (46 Fekir), Lopez (46 Clinton N'Jie), (75 Benzia).

Widzów: 11040

_____________________________

Dariusz Wdowczyk, trener Pogoni

- Jestem wdzięczny za okazję rozegrania meczu z takim rywalem i moi zawodnicy również z tego skorzystali. Myślę, że

mecz mógł się podobać. Były okazje z obu stron. Lyon dopiero zaczyna przygotowania. My jesteśmy na finiszu przygotowań.

Mieliście okazję zobaczyć cały zespół. Szczególnie dla tych młodych zawodników, którzy dopiero wchodzą do składy, było to niesamowite przeżycie i doświadczenie. Wierzę, że nie był to ostatni mecz z Lyonem. Życzę gościom powodzenia, sukcesów w lidze oraz Lidze Mistrzów.

Remi Garde, trener Olympique

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zagrać ten mecz. Dla nas to było pierwsze spotkanie sparingowe w tym sezonie i dlatego

widzieliście dwie różne drużyny w pierwszej i drugiej połowie. Trudno wyciągnąć wnioski. Zaczęliśmy treningi 10 dni temu i

piłkarze są zmęczeni po tych treningach.