Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewakuacja w Szczecinie. Zobacz akcję na żywo w naszym portalu! [kamera on-line]

Maciej Pieczyński, [email protected]
Obszar ewakuacji części śródmieścia w Szczecinie.
Obszar ewakuacji części śródmieścia w Szczecinie.
W niedzielę w Szczecinie wielka ewakuacja. Z dna Odry zostanie wyłowiona bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Akcja przy nabrzeżu zakończona.
Najnowsze informacje:

>>>Bomba w Szczecinie. Błyskawiczna akcja saperów. Ładunek już na lądzie [zdjęcia]

>>>Saperzy unieśli bombę. Holują ją w kierunku nabrzeża Starówka »

>>>Bomba w Szczecinie: Ewakuacja zakończona. Nurkowie wkraczają do akcji [zdjęcia] »

>>>Bomba w Szczecinie: Ewakuacja zakończona. Nurkowie wkraczają do akcji [zdjęcia, film]

>>>Bomba w Szczecinie. Początek akcji. "To bardzo niebezpieczna praca" [FILM] »

>>>Rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: "Rozpoczynamy akcję" [zdjęcia] »

>>>Wielka ewakuacja w Szczecinie. W niedzielę wydobędą bombę. "Niebezpieczeństwo jest realne" [szczegóły akcji, relacja na żywo]


Operacji spławiania bomby rzeką jeszcze nie mieliśmy w Szczecinie - mówi starszy chorąży Jarosław Zych z 5 pułku inżynieryjnego w Szczecinie. - Zagrożenie jest realne. I tak na prośbę magistratu ewakuacja nie obejmie większego obszaru miasta. Obrazowo powiem, że skutki wybuchu jednotonowej bomby na otwartym terenie są odczuwalne w promieniu 1500 metrów, Przyjęliśmy, że skoro bomba leży na głębokości 7 metrów, zasięg może wynieść 750 metrów.

Niewybuch zostanie spławiony około 500 m w dół rzeki i dopiero stąd podniesiony z wody. - Nie wiemy, co się może wydarzyć w trakcie - dodaje saper.

Zanim do tego dojdzie nurkowie - minerzy Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą operację podjęcia obiektu.

- Niewybuch zostanie uniesiony za pomocą balonów wypornościowych w toni wodnej na 2 - 3 metry i odholowany - mówi komandor podporucznik Jacek Kwiatkowski z 8 FOW. - Następnie przy pomocy dźwigu wyciągnięty na brzeg. Trafi do specjalistycznego samochodu. Zostanie zdetonowany na poligonie.

Bomba leży na dnie Odry nieopodal Urzędu Celnego w Szczecinie. Natrafili na nią pracownicy wykonujący prace podwodne przy nabrzeżu obok Urzędu Celnego w Szczecinie. Skąd wzięła się w wodzie?

- Być może to burząca bomba aliancka, ale nie wykluczamy, że Niemcy celowo zaminowali rejon mostu - dodaje chorąży Zych.

Mieszkańcy Starego Miasta będą ewakuowani, straż miejska i pracownicy MOPR już uprzedzają o tym. Od rana w niedzielę będzie także wstrzymany ruch pojazdów. Od godz. 10.30 do godz. 15 wjazd do centrum miasta będzie zamknięty już na wysokości ul. Gryfińskiej. Wyjazd z miasta w tych godzinach odbywać się będzie przez Autostradę Poznańską. W katedrze św. Jakuba, kościele św. Jana Ewangelisty, kościele Świętej Trójcy nie odbędą się niektóre poranne msze.

Dla pocieszenia - ewakuacja w Szczecinie nie będzie prowadzona z takim rozmachem jak kilka lat temu w Niemczech. W listopadzie 2011 roku blisko połowa mieszkańców stutysięcznej Koblencji była ewakuowana z powodu półtonowej bomby lotniczej, która spoczywała w Renie.

Momenty rozpoczęcia i zakończenia akcji będą ogłoszone jednominutowymi syrenami alarmowymi.

Powrót do mieszkań przewidziany jest na ok. godz. 15 tego samego dnia.

Bomba w Odrze: ewakuacja mieszkańców, zamknięte ulice [mapy] »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński