Magazyn
Jesteś tu: Strona główna Magazyn Artykuły Artykuł

Co stopy mówią o zdrowiu

Dodano: 27 kwietnia 2013, 17:44 Autor:

O stopy dbają zwłaszcza młode kobiety, które latem chcą ładnie wyglądać w sandałkach. Większość z nas raczej o stopach nie myśli, dopóki nie zaczynają się poważne problemy.

O stopy dbają zwłaszcza młode kobiety, które latem chcą ładnie wyglądać w sandałkach. Większość z nas raczej o stopach nie myśli, dopóki nie zaczynają się poważne problemy. (fot. fot. Multicommunications)

O stopach zazwyczaj nie myślimy tak często jak o dłoniach, brzuchu czy innych częściach ciała. Co nie znaczy, że są mniej ważne.
Przeczytaj więcej

O stopy dbają zwłaszcza młode kobiety, które latem chcą ładnie wyglądać w sandałkach. Większość z nas raczej o stopach nie myśli, dopóki nie zaczynają się poważne problemy.

Często wysyłają komunikaty o stanie zdrowia, których nie można bagatelizować.

Stopy to skomplikowany mechanizm. Jedna czwarta kości człowieka to właśnie one. Stopa złożona jest z 33 stawów, 100 ścięgien, mięśni i wiązadeł, a także niezliczonej ilości nerwów i naczyń krwionośnych biegnących do serca, kręgosłupa czy mózgu.

– Obserwując stan stóp, możemy rozpoznać różne dolegliwości, począwszy od niedoborów żywieniowych, a skończywszy na cukrzycy – podkreśla Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla.

Zapadnięte paznokcie w kształcie łyżeczki

Co oznacza: anemia – niedokrwistość i niedobór żelaza może się często objawiać odkształcaniem płytki paznokci. Powoduje je niewystarczająca ilość hemoglobiny transportującej tlen.

Co zrobić: pierwszym krokiem jest morfologia. Leczenie często opiera się na uzupełnieniu żelaza i zmianie diety w bogatszą o właśnie żelazo i witaminę C.
Sucha, łuszcząca się skóra

Co oznacza: sucha, swędząca skóra może być początkiem grzybicy. Grzybica stóp popularnie nazywana chorobą basenową najczęściej atakuje przestrzenie między palcami. Należy jednak pamiętać, że nieleczona może przenosić się na inne partie ciała.

Co zrobić: najważniejsza jest odpowiednia higiena stóp – stosowanie klapek basenowych i czystych ręczników oraz dokładne osuszanie stóp. Pomagają też preparaty odkażające do stóp w formie aerozolu czy talku. Zaawansowana grzybica wymaga wizyty u lekarza. Najczęściej przepisuje się miejscowe lub doustne środki przeciwgrzybiczne.

Zimne stopy

Co oznacza: częściej na problem zimnych stóp skarżą się kobiety. U kobiet po 40. mogą być sygnałem problemów z tarczycą. Gruczoł ten reguluje pracę metabolizmu i temperaturę ciała. Zimne stopy mogą zwiastować także problemy z krążeniem.

Co zrobić: poza wizytą u lekarza i zbadaniem tarczycy powinno się zagwarantować stopom komfort cieplny. Sprawdzą się tu ciepłe, zakryte buty lub skarpety z owczej wełny.

Ból pięt

Co oznacza: bolące pięty mogą sygnalizować zapalenie powięzi podeszwowej. Zapalenie pojawia się na skutek nadwyrężenia włó-kien pomiędzy piętą a śródstopiem. Ból często rozpoczyna się rano, z pierwszymi krokami, i dalej nasila się w ciągu dnia. Dolegliwość może wynikać z biegania lub skakania bądź noszenia japonek czy starego obuwia .

Co zrobić: jeśli ból utrzymuje się kilka tygodni, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który zapewne przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Doraźnie można stosować wkładki do butów. Pomagają także ćwiczenia rozciągające.

Rogowacenie

Co oznacza: nadmiernie zrogowaciały naskórek może być spowodowany np. nadmiarem alergenów. Za problem stwardniałej skóry stóp często odpowiada niedopasowane lub stare obuwie.

Jak podkreśla Marta Boryka, skóra na stopach z racji ucisku i tarcia szybko rogowacieje.

– To rodzaj obrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Wpływ na to ma również nieodpowiednie obuwie: zbyt ciasne, ze sztucznych materiałów, u kobiet buty na obcasach, które przesuwają stopy na przód – mówi Boryka.

Co zrobić: jednym ze sposobów usuwania stwardniałego naskórka może być kuracja peelingowa Magic Foot Peel z aktywnym kompleksem na bazie kwasów owocowych, który złuszcza zrogowaciały naskórek i wygładza skórę stóp.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gs24.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.