Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum kulturalne i biznesowe na Łasztowni. Wbito pierwszy gwóźdź [zdjęcia]

Marek Rudnicki [email protected]
Stara Rzeźnia na Łasztowni odzyska dawny blask. Symboliczny gwóźdź wbijało po kolei wiele osób.
Stara Rzeźnia na Łasztowni odzyska dawny blask. Symboliczny gwóźdź wbijało po kolei wiele osób. Andrzej Szkocki
Stara Rzeźnia na Łasztowni będzie restaurowana. Dawna obora odzyska świetność oraz nową funkcję. Stanie się siedzibą firmy CSL i centrum kultury na Łasztowni.

Na Łasztowni w Szczecinie wbito pierwszy gwóźdź

Kompleks Starej Rzeźni składa się z 25 budynków, które powstały na przełomie XIX i XX w. Spółka CSL Internationale Spedition kupiła 10 lutego jeden z obiektów, dawną oborę. Zachowały się tu dawne elementy, związane z pierwotnym przeznaczeniem obiektu, w tym charakterystyczne ceramiczne żłoby i kółka metalowe, do których mocowano zwierzęta.

Dzisiaj wbito stalowy gwóźdź symbolizujący rozpoczęcie renowacji.

- Wiele lat temu, gdy podczas The tall Ships Races po moście pontonowym przeszło tu półtora tysiąca osób i przewodnicy pokazali im ten zakątek, ludzie oniemieli ze zdziwienia - przypomina Jerzy Raducha, zastępca dyrektora wydziału kultury urzędu miejskiego. - Być może na kolejnym zlocie żaglowców urządzimy tu Obiad Kapitański.

Według planów, modernizacja obiektu ma zakończyć się już jesienią tego roku. Wspomniany obiad dla kapitanów będzie można urządzić w "Restauracji Lastadie", która będzie funkcjonować na parterze. Również na tym poziomie powstanie centrum kulturalno -społeczno - biznesowe. A ramach niego księgarnia "Kubryk literacki", "Galeria Łasztownia", kameralne "Kino Faktu" oraz nowoczesne centrum konferencyjne, sala "Mesa".

- To miejsce może nie jest najstarsze w Szczecinie, ale jedyne, gdzie zachowały się zabytki z XIX wieku i to w takim, nienaruszonym stanie - mówi Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków.

- Mam nadzieję, że nasza inwestycja jako pierwsza spowoduje, że za nami pójdą inni i pozostałe obiekty Starej Rzeźni odzyskają młodość i nowe przeznaczenie - roztacza wizję Laura Hołowacz, dyrektor CSL. - To ma być miejsce nie tylko dla nas, ale dla wszystkich szczecinian, doskonale widoczne z Wałów Chrobrego.

Na piętrze spółka CSL umieści swoje biura, które dziś funkcjonują przy ulicy Kapitańskiej. Laura Hołowacz dodaje, że w budynku będzie też prowadzona działalność społeczna. Firma zamierza współpracować z fundacją Tęcza Serc. Atrakcją obiektu ma być szklana podłoga, przez którą dojrzymy przekrój obiektu oraz jego piwnice leżące na legendarnej "Osi Hakena", łączącej najważniejsze punkty na mapie Szczecina.

Pożyczka z Jessica, którą CSL uzyskała na inwestycję, wynosi 7,7 mln zł, natomiast przewidywany koszt całkowity inwestycji - 12,3 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński