Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W centrum mamy plac na placu. Można się pogubić

Marek Jaszczyński [email protected]
Trzy place Szczecina położone blisko siebie i graniczące ze sobą: Hołdu Pruskiego, Solidarności oraz Św.Piotra i Św. Pawła.
Trzy place Szczecina położone blisko siebie i graniczące ze sobą: Hołdu Pruskiego, Solidarności oraz Św.Piotra i Św. Pawła. Sebastian Wołosz
Trzy place blisko siebie: Hołdu Pruskiego, Solidarności, Świętych Piotra i Pawła. Jaki obszar obejmują? Problemy z wytyczeniem granic mają miejscowi, a co dopiero przyjezdni.

Plac Hołdu Pruskiego kojarzymy z Bramą Królewską i... toaletami, które znajdują się pod ziemią.

- Nazwa "plac Hołdu Pruskiego" została nadana w 1945 roku jako zmiana wcześniejszej niemieckiej nazwy "Am Königstor" ("Przy Bramie Królewskiej") - wyjaśnia Tomasz Klek z Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta. - Zgodnie z dostępnymi niemieckimi mapami nazwa "Am Königstor" obejmowała ulice po obu stronach placu, przy którym zlokalizowana jest Brama Królewska, na odcinku pomiędzy "Königsplatz" (plac Żołnierza Polskiego) a "Schillerstrasse" (ul. Mazowiecka).

Są plany, żeby nowym symbolem miejsca stała się... palma. Zakład Usług Komunalnych zamierza upiększyć kwietnik i postawić w tym miejscu palmę.

- Trwają poszukiwania rośliny, która znajdzie się na placu Hołdu Pruskiego - mówi Andrzej Kus z ZUK. - Palma nie została jeszcze zakupiona. Zakład Usług Komunalnych prowadzi rozeznanie rynku, ale jednocześnie liczy na pomoc mieszkańców. Jeśli ktoś ma okazałą roślinę, którą widziałby w tym miejscu może ją podarować. W podzięce zostanie uhonorowany pamiątkową tabliczką ustawioną w pobliżu kwietnika.

Przechodzimy przez ulicę i mamy kolejny plac. Plac Solidarności, na którym powstaje Centrum Dialogu Przełomów i stoi pomnik Anioła Wolności, może kojarzyć się starszym szczecinianom z placem zabaw z piaskownicą, który powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Tutaj też znajdowała się łódź rybacka, która miała posłużyć w grudniu 1970 roku do staranowania bramy pobliskiej komendy milicji.
Nazwa "plac Solidarności" funkcjonuje od marca 1990 roku.

- To miejsce położone przy ul. Małopolskiej, między pl. św.św. Piotra i Pawła, trasą Zamkową oraz pl. Hołdu Pruskiego - tłumaczy Tomasz Klek. - Zgodnie z zapisem ewidencji gruntów i budynków plac ten ma powierzchnię 0,5261 ha.

Znowu przechodzimy ulicę i stajemy na placu Świętego Piotra i Świętego Pawła. To miejsce, gdzie znajduje się świątynia pod wezwaniem obu świętych. Pod tym adresem funkcjonują także sąsiednie budynki, między innymi ośrodek teatralny "Kana".

Trzy place Szczecina położone blisko siebie i graniczące ze sobą. Pierwszy od strony centrum miasta jest Plac Hołdu Pruskiego, kolejne to Solidarności oraz Św. Piotra i św. Pawła.

Nasza sonda

Czy znasz place Hołdu Pruskiego i Solidarności?

Marek Margiel, biotechnolog
- Kojarzę Bramę Królewską, ale takich nazw w potocznym użyciu nie ma, w zamian mówi się "przy bramie", "przy ruchu", albo "przy aniele".

Marta Szczucka, historyk
- Nie kojarzę tych placów. I z tego, co słyszę między znajomymi nie używa się tych nazw, dla przykładu podaje się jako lokalizację Bramę Jazz Cafe.

Marcin Stępkowski, urzędnik
- I plac Hołdu i plac Solidarności kojarzę jako miejsca przy bramie. Znam także to miejsce z uwagi na pomnik Anioła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński