Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka przebudowa Zamku Książąt Pomorskich. Co się zmieni?

Małgorzata Klimczak ,[email protected]
W podziemiach podłoga będzie miała nowe płytki ceramiczne
W podziemiach podłoga będzie miała nowe płytki ceramiczne
Zamek Książąt Pomorskich czeka remont skrzydła północnego, który potrwa półtora roku. Po remoncie mieszkańcy i turyści będą mieli więcej atrakcji.

Projekt przebudowy Zamku Książąt Pomorskich

Nowy taras będzie poszerzony i bardziej atrakcyjny dla zwiedzających
Nowy taras będzie poszerzony i bardziej atrakcyjny dla zwiedzających

Nowy taras będzie poszerzony i bardziej atrakcyjny dla zwiedzających

Już od maja zaczną się przygotowania w skrzydle północnym do remontu i przebudowy.

Dyrekcja Zamku zaplanowała prace w skrzydle północnym wraz z Wieżą Dzwonów, tj. w Wieży Dzwonów, krypcie książęcej i podziemiu skrzydła północnego z nowo projektowanymi sanitariatami w tarasie północnym. Remont obejmie też pomieszczenia parteru z salą księcia Bogusława X, holem i dawnym przejazdem bramnym, sale wystawiennicze I i II piętra, stropodach z adaptacją na taras widokowy.

- Zakładamy jak najszersze udostępnienie pomieszczeń dla zwiedzających oraz zapewnienie im funkcji wystawienniczej i koncertowo-teatralnej, zgodnie z ich historycznym charakterem i teraźniejszym przeznaczeniem - mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku.

Zamek Książąt Pomorskich stanowi jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Szczecina. Celem remontu jest, by historia i piękno tego Zamku szły w parze ze stanem technicznym i odpowiednim wyposażeniem obiektu. To wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce znajduje się dzisiaj w stanie nie odpowiadającym jego historycznej randze.

- Chcemy zachować to wszystko, co jest substancją zabytkową i pokazać dawny, renesansowy układ wnętrz, który zachował się w północnym skrzydle i jako jedyny w całym Zamku jest czytelny - podkreśla Barbara Igielska.

Najważniejsze zmiany to udostępnienie obiektu dla osób niepełnosprawnych, pozyskanie nowych przestrzeni wystawienniczych, wymiana instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych oraz modernizacja systemów dozoru i bezpieczeństwa.

W podziemiach podłoga będzie miała nowe płytki ceramiczne
W podziemiach podłoga będzie miała nowe płytki ceramiczne

W podziemiach podłoga będzie miała nowe płytki ceramiczne

Piękna posadzka i sarkofagi w podziemiach

Zmieni się posadzka, która zostanie wymieniona na ceramiczną wzorowaną na XVI-wiecznej posadzce ceglanej zachowanej w krypcie grzebalnej, do której po modernizacji powrócą sarkofagi książęce.

Sanitariaty, obecnie znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie krypty, zostaną przeniesione poza obręb muru zamkowego i będą znajdowały się w Tarasie, a pomieszczenie przed kryptą, po likwidacji toalet, stanie się okazałą salą wystawienniczą poświęconą genealogii książąt z dynastii Gryfitów. Zostaną odsłonięte i wyeksponowane fundamenty Kamiennego Domu, pierwszej murowanej siedziby książęcej w Szczecinie.

Przejazd bramny według rycin

W holu przed salą Bogusława X zostanie przywrócony przejazd bramny, który był przejezdny prawdopodobnie do czasu remontu w latach 1840-42. Przejazd i jego portale mają dość bogatą ikonografię. Najstarszy widok od strony elewacji północnej pokazuje rycina Meriana z 1652 r.

Podpowiedź co do kolorystyki stolarki bram znajduje się w inwentarzu zamkowym z 1639 r., w którym czytamy: "Wielka brama wjazdowa pod małym wykuszem wewnątrz z listwami i czterema wielkimi zawiasami, klamrą i kłódką , z zewnątrz pomalowana na czarno, z wymalowanym czerwonym gryfem w koronie".

Wielka przebudowa Zamku Książąt Pomorskich. Co się zmieni?

Sala Bogusława, czyli sacrum

- Sali księcia Bogusława X planujemy przywrócić cechy wskazujące na jej pierwotne, sakralne przeznaczenie i nawiązać do właściwej dla renesansu dekoracyjności, przy zachowaniu dotychczasowej funkcji sali - koncertowo, teatralno, konferencyjnej - wyjaśnia Barbara Igielska. - Wykonane zostaną dekoracje sztukatorskie i malarskie nawiązujące do ikonografii z 1909 roku. Udało nam się odnaleźć fragmenty projektu malatury Paula Kutschmanna z 1907 roku. W kościele książęcym będziemy operować delikatnymi ugrami lub szarością, tak by uwypuklić architekturę i nadać ścianom piękny ton, który nie będzie rozpraszał widzów i słuchaczy. Wewnętrzne skrzydła okien będą miały szklenie witrażowe w formie płytek sześciobocznych, tzw. plaster miodu.

Wstępny projekt prof. Stanisława Latoura z 1957 r. pokazuje, że przewidywał on nadanie Sali Bogusława X charakteru pomieszczenia sakralnego, z plastycznie kształtowanymi przedpiersiami empor, nawiązując tym samym do wystroju przedwojennego. Projekt ten nie uzyskał, przypuszczalnie, uznania decydentów. Zrealizowano ostatecznie formę maksymalnie uproszczoną, nawiązując prawdopodobnie nieświadomie, do wersji wnętrza kościoła zamkowego z okresu panowania króla pruskiego - białego pomieszczenia, bez żadnych dekoracji na sklepieniu, ścianach, emporach czy filarach.

W Wieży Dzwonów przewidziana jest wymiana klatki schodowej oraz montaż windy.

Powrót do renesansu

- W komnatach nawiążemy do renesansowej kolorystki: czerwieni, zieleni, żółci i szarości - mówi Barbara Igielska. - Oprócz kolorytu ścian zmienimy posadzki. Wprowadzimy do wnętrz ceramiczną posadzkę o ciepłej, czerwonawo-brązowej tonacji, która jest właściwa dla północnych, a więc i pomorskich wnętrz renesansowych, o której mówi inwentarz zamkowy z 1639 r.

Podczas odbudowy Zamku w latach pięćdziesiątych położono wszędzie szary marmur, często klejony z kawałków (konglomerat), który nie był stosowany w okresie renesansu i historycznie nie wiąże się z Pomorzem.

Wielka przebudowa Zamku Książąt Pomorskich. Co się zmieni?

Taras widokowy

W ramach modernizacji skrzydła północnego planowane jest przebudowanie całości dachu skrzydła na taras widokowo-koncertowy, który będzie dostępny dla odwiedzających dawną rezydencję książęcą.

Przekształcenie tej partii Skrzydła Północnego związane jest z przyjętym założeniem powrotu do tarasowej formy dachu, która, jak wskazuje ikonografia (rycina Meriana z 1652/1653) - występowała w okresie renesansu. Nie wiadomo, jak długo dach, ukryty za wysokimi attykami, był w ten sposób wykorzystywany. W chwili obecnej, gdy zamek został otoczony od strony wschodniej wysokimi kamienicami, niemal zupełnie zasłaniającymi widok na Odrę - powrót do tarasowego dachu z okresu książęcego wydaje się ze wszech miar uzasadniony. Taras ten ma służyć nie tylko jako miejsce podziwiania widoków ale też jako letni salon koncertowo-teatralny i galeria plenerowa. Dodatkowym jego atutem jest skomunikowanie go z Wieżą Dzwonów.

W holu zamkowym przewidziana jest budowa nowej szatni i sklepiku muzealnego, a w wieży montaż windy i nowej żelbetowej klatki schodowej.

Kłopoty remontowe

- Z wielu dotychczasowych form, będziemy zmuszeni na czas remontu zrezygnować, m.in. z Niedzielnych Koncertów Południowych i Czwartkowych Wieczorów Chóralnych - mówi Barbara Igielska. - Obie sceny będą musiały opuścić swe dotychczasowe siedziby. Uznaliśmy jednak, że nie zawiesimy działalności teatralnej. Kontynuacja obu scen

pomimo trudnych realiów stała się dla nas sprawą oczywistą. Wykluczyliśmy jednak wyprowadzenie teatrów poza Zamek. Na tymczasową siedzibę dla teatrów na czas remontu wybraliśmy kino Zamek. A w sezonie letnim spektakle będą grane przede wszystkim na Dziedzińcu Menniczym.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński