Chcą nadrobić opóźnienia przy budowie terminala LNG

Dodano: 11 grudnia 2012, 20:00 Autor:

Według raportu sporządzonego przez nadzór inwestorski, który trafił do internetu, budowa terminala LNG ma już prawie roczne opóźnienie. Polskie LNG twierdzi, że można mówić najwyżej o czterech miesiącach.
Na budowie wydłużono dzień pracy. Wprowadzono także system dwuzmianowy.

Na budowie wydłużono dzień pracy. Wprowadzono także system dwuzmianowy. (fot. Anna Miszczyk)

– Nie mogę się odnieść do informacji o rocznym opóźnieniu. Nie wiem, na jakiej podstawie został tego typu wniosek sformułowany – mówi Maciej Mazur, kierownik ds. komunikacji z Polskiego LNG. – Uśrednione opóźnienie szacujemy na 2– 4 miesięcy.

Informacje o prawie rocznym opóźnieniu strategicznej dla bezpieczeństwa gazowego kraju inwestycji podało Radio Szczecin. Tymczasem przedstawiciel spółki twierdzi, że roczne opóźnienie może dotyczyć jednego konkretnego punktu z harmonogramu.

– W harmonogramie pozycji jest na tyle dużo, są liczone w tysiącach, że nie można oceniać całości budowy przez pryzmat jednego działania – mówi Maciej Mazur. – Dodać należy, że spółka Polskie LNG na żadnym etapie realizacji inwestycji, w jakikolwiek wyraźny sposób np. poprzez aneks do umowy, nie wyraziła zgody na zmianę daty podpisania protokołu odbioru.

W dalszym ciągu w świetle umowy inwestycja ma być odebrana 30 czerwca 2014 r.

Powodem opóźnień w terminalu LNG jest m.in. sytuacja na krajowym rynku usług budowlanych.

– Głównymi czynnikami, które miały bądź w dalszym ciągu mają wpływ na tempo prowadzonych prac jest sytuacja finansowa spółki PBG S.A. oraz spółek należących do tej grupy, m.in. Hydrobudowy Polska S.A – wylicza przedstawiciel spółki. – Należy także zwrócić uwagę, że pogarszająca się kondycja całej branży budowlanej spowodowała daleko posuniętą nieufność firm budowlanych w stosunku do wykonawców realizujących duże, infrastrukturalne inwestycje. W efekcie Konsorcjum ma problemy z podpisywaniem nowych umów na realizację prac.

W sierpniu generalny wykonawca inwestycji (GRI) rozwiązał umowę z Hydrobudową Polska S.A., jednym z kluczowych podwykonawców. Teraz konsorcjum musi podpisywać umowy z nowymi podwykonawcami. Ale obowiązują już nie ceny sprzed dwóch lat, ale tegoroczne, więc za wykonanie prac trzeba zapłacić więcej.

– Wielu pracowników postawionej w stan upadłości spółki Hydrobudowa Polska otrzymało od GRI oferty pracy bezpośrednio w jego strukturach, dzięki czemu proces budowy terminalu w zakresie prac zleconych Hydrobudowie nie został wstrzymany – mówi Maciej Mazur.

Wzmocniono też siły na odcinku, który osłabiła upadłość Hydrobudowy. Skierowano tam więcej pracowników, wydłużono dzień pracy do godz. 19.

– Wprowadzono także dwuzmianowy system pracy dla zbrojarzy, a od 19 listopada br. została wprowadzona zmiana nocna dla prac związanych ze sprężaniem ścian zbiorników – wylicza przedstawiciel Polskiego LNG. – Zwiększa się zaangażowanie pozostałych podwykonawców. Podpisywane są umowy z nowymi podwykonawcami.

W najbliższym czasie mają być m.in. zabetonowane kopuły zbiorników na gaz. Kontynuowane będzie także układanie rurociągów oraz realizacja estakad, także w obszarze morskim.

Czytaj więcej o:
  • terminal świnoujście
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy Świnoujście w ostatnich latach stało się bardziej atrakcyjne dla turystów?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 160.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 91 48 13 333

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gs24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gs24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.