Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz pancernik USS Arizona w Szczecinie

mdr
Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dziś w Muzeum Narodowym w Szczecinie otwarcie niecodziennej wystawy pod patronatem ambasady USA w Polsce. Na 16 planszach pokazany zostanie legendarny dla historii II wojny światowej amerykański pancernik USS Arizona. Został zatopiony przez japońskie samoloty 7 grudnia 1941 r. podczas ataku na bazę Floty Pacyfiku w Pearl Harbor na Hawajach.

Feralnego dla niego dnia cumował przy kei F-7. W tym dniu planowany był montaż nowego wyposażenia radarowego. Stąd przy burcie cumował okręt warsztatowy USS Zestal, który odpłynął zaraz po pojawieniu się pierwszej fali japońskich samolotów.

Pancernik trafiły trzy bomby 800 kg o godz. 8.10. Jedna z nich spadła na magazyn ładunków miotających wieży B dział artylerii głównej kalibru 356 mm. Nastąpiła potężna eksplozja, która zniszczyła całą część dziobową okrętu wraz z główną nadbudówkę. Okręt osiadł na dnie. Zginęło 1177 marynarzy i oficerów (ocalało 337).

Na 16 planszach wykonanych w technice 3D będzie można zobaczyć okrętu po ostatniej modernizacji, a także obejrzeć modele okrętów japońskich i amerykańskich biorących udział w walkach. A wśród nich m.in. amerykański pancernik USS Missouri w skali 1:200. Pokazane też zostaną dioramy w skali 1:700 przedstawiające okręty japońskie i amerykańskie na morzu, w tym prezentująca pancernik Arizona podczas holowania do miejsca postoju.

W styczniu 2013 r. do muzeum przyjedzie autor grafik w 3D, Waldemar Góralski. Na otwartym spotkaniu z mieszkańcami odbędzie się prezentacja jego twórczości. W trakcie odbędą się zajęcia dydaktyczne z konkursami przeprowadzone przez Dział Edukacji.

Pancernik USS Arizona służył w amerykańskiej flocie, jako jej najpotężniejsza jednostka, od 17 października 1916 r. wraz z bliźniaczym USS Pennsylvania.

Pod koniec I wojny światowej pancernik eskortował statek prezydenta Wilsona, który płynął na konferencję pokojową kończącą I wojnę światową. W czasie pokoju pełnił rolę jednostki flagowej grupy bojowej. Odbył liczne rejsy szkolne i kurtuazyjne, odwiedził między innymi Peru i Kubę. Brał również udział w wielkich manewrach floty w latach 1928 i 1929. Od 8 lipca 1941 r. miejscem stałego bazowania Arizony była baza Floty Pacyfiku w Pearl Harbor na Hawajach.

Wrak pancernika nie został nigdy wydobyty. Pozostałości nadbudowy wystające nad powierzchnię wody zostały usunięte, z wyjątkiem barbety jednej z wież. Zdemontowano też artylerię główną. W 1962 roku otwarto postawione na wraku w poprzek kadłuba mauzoleum USS Arizona Memorial.

Wystawa składa się z 16 plansz (wykonanych w technice pozwalającej obserwowanie grafiki w trójwymiarze 3D), przedstawiających pancernik po ostatniej wielkiej modernizacji prowadzonej od 4 maja 1929 do 3 marca 1931 roku. W wyniku przebudowy okręt zmienił swój wygląd - zdemontowano charakterystyczne maszty, zlikwidowano kadłubowe kazamaty burtowe dla artylerii średniego kalibru (127 mm), otwory zostały zaślepione, a armaty przeniesiono na wyższy pokład, do nowej nadbudówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński