Jesteś tu: Strona główna Turystyczne Perły Pomorza - Artykuły Turystyka - Szczecin Artykuł

Filmowcy z Hollywood chcą kręcić film w Szczecinie

Dodano: 22 listopada 2012, 16:15 Autor:

Piotr Bukowiecki, szczecinianin z pochodzenia, od trzech lat pracujący w Hollywood, chce nakręcić w Szczecinie film według własnego scenariusza.

"Nie pamiętam ciebie" to ma być film fabularny opowiadająca o mężczyźnie chorym na Alzheimera.

- Historia jest uniwersalna i można ja opowiedzieć wszędzie, ale ja chciałbym ten film zrealizować w Szczecinie - mówi Piotr Bukowiecki. - Chciałbym, żeby miasto było partnerem w produkcji. Wszystkie sceny i plenery byłyby kręcone w Szczecinie. Wiele scen pokazuje specyficzne miejsca miasta, jego atrybuty, nowe inwestycje. Tutaj są dobre ośrodki zajmujące się chorymi na Alzheimera. Robiłem rozpoznanie na potrzeby filmu i rozmawiałem z tymi instytucjami.

Do filmu udało się pozyskać znanych aktorów. Rolę główną zagra Marian Dziędziel. Swój udział potwierdził także Maciej Zakościelny. Reżyserem będzie operator, który pracował przy wielu projektach hollywoodzkich.

Żeby dać tej produkcji rozmach, potrzebny był producent, który ma kontakty na Zachodzie i mógłby wprowadzić ten film na zagraniczne festiwale. Takim producentem będzie Krzysztof Wojterkowski, właściciel MCSI Films.

- Dzięki współpracy z miastem będzie można wypromować Szczecin na skalę międzynarodową - mówi Wojterkowski.

Autorzy filmy poprosili radnych z komisji ds. kultury o wsparcie finansowe tego projektu. Cały budżet filmu wynosi 4 mln zł. Miasto miałoby dać na ten cel połowę tej kwoty.

- Pojawiają się dwie kwestie. Po pierwsze 2 mln zł to połowa budżetu wydziału promocji na cały rok na wszystkie działania - mówi Jędrzej Wijas, przewodniczący komisji ds. kultury. - Druga sprawa to fundusz filmowy Pomerania Film, który zajmuje się dofinansowanie filmów kręconych w naszym województwie. Jednak skala tego przedsięwzięcia przekracza możliwości finansowe funduszu. Ja proponuję, żebyście państwo porozmawiali o projekcie z prezydentem. My, jako komisja, zarekomendujemy ten projekt prezydentowi.

Zdjęcia do filmu mają się zacząć w marcu przyszłego roku i potrwają 3-4 miesiące. Jeżeli film nie dostanie wsparcia z naszego miasta, najprawdopodobniej będzie kręcony w Katowicach lub w innym kraju.

Czytaj więcej o:
  • MCSI Films
  • Piotr Bukowiecki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Brak ankiety.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015